Razvitak će sačekati
Mostar
Vjerojatno posljednja sjednica aktualnog saziva Gradskog vijeća Mostara održana je jučer. Prisegu je položio Zoran Karlović koji će do isteka mandata zamijeniti Vlatka Marinovića.
Među točkama Dnevnog reda izdvojili smo izvješća o radu javnih poduzeća, a raspravljano je i o javnim skloništima. Neke od točaka su i Izmjene i dopune Proračuna Grada Mostara za 2024. godinu, Nacrt Odluke o donošenju i provođenju izmjena i dopuna Regulacijskog plana Bijeli i provođenje izmjena i dopuna Regulacijskog plana za Zalik…
Odluka o donošenju i provođenju izmjene i dopune Prostornog plana Općine Mostar, odluka o Izmjenama i dopunama odluke o plaćama i naknadama u tijelima vlasti grada Mostara te prijedlog odluke o ortakluku vezano za zgradu Razvitak, povučene su s dnevnog reda.
Zatražio je to mostarski gradonačelnik, Mario Kordić, kazavši kako se prva odluka odnosi na loše definirane odnose kad su susjedi u pitanju. Odluka je, rekao je, bitna i osjetljiva kad su u pitanju odluku o građenju, pa će se pristupiti i javnoj raspravi.
Govoreći o ugovoru za obnovu Razvitka rekao je kako postoji nekoliko nedoumica koje treba riješiti rekavši kako su na tragu jednom dobrom ugovoru, dok je u odluci o plaćama najavio kako će se uz nju vezati brojni amandmani pa će biti vraćena na doradu.
Povučene točke
Povučena je, između ostalog, i odluka o vinjetama jer postoje različita razmišljanja kako to bolje napraviti. O Razvitku je govorio i predsjedatelj Gradskog vijeća, Salem Marić, koji je rekao kako postoje zlonamjerna pisanja vezano za ovaj ugovor.
- Odgovorno tvrdim da je ovaj ugovor o ortakluku najtransparentnija stvar koje je uradilo ovo Vijeće. Neki bi najviše voljeli da se u ovom gradu ništa ne radi, naveo je.
Koalicija za Mostar zatražila je skidanje odluka o regulacijskim planovima što je iznio Mirza Drežanjak ispred ove koalicije. No, gradonačelnik je, kao predlagač, rekao kako za to nema potrebe.
- Doneseno je 14 regulacijskih planova, a u zadnju godinu dana se mučimo oko ova dva. Gdje god smo donijeli regulacijski plan postoji neka aktivnost u smislu građenja, rekao je Kordić dodavši da je ovo samo odluka samo o pristupanju izrade ovih planova.
Uslijedilo je pojedinačno glasanje pa su izmjene i dopune regulacijskih planova ostale na dnevnom redu. Rasprava o rebalansu proračuna, u kojem je previđena i jednokratna pomoć korisnicima proračuna, u jednom trenutku se, uz amandmane, pretvorila u obračun HDZ-a BiH i HRS-a.
Poteglo se pitanje koji je kub vijećnika ozbiljniji, tko je stavio nova imena na liste za lokalne izbore jer nije imao povjerenja u svoje vijećnike, tko nije mogao staviti nova imena jer ih nema. Postavljala su se pitanja o raspodjeli pomoći javnih poduzeća u iznosu od 1,5 milijuna KM.
Gradonačelnik Kordić je rekao kako su dolazili dopisi od javnih poduzeća koji su zatražili novčanu pomoć. Govorilo se i o jednokratnoj pomoći i tko je treba dobiti i u kojem iznosu. Navedeno je kako pojedina gradska javna poduzeća nemaju novca da pomognu svojim uposlenicima, a vijećnici su tražili određene izmjene u rebalansu. Rebalans je, nakon nekoliko amandmana, dobio podršku vijećnika s 27 glasova za i tri suzdržana vijećnika.
Usvojene su izmjene prostornog plana koje se odnosi na Jugozapad. Mirza Šahović, direktor Zavoda za prostorno uređenje Grada Mostara, predstavljajući Odluku o donošenju i provođenju izmjena i dopuna regulacionog plana Bijeli brijeg, rekao je kako je cilj bio riješiti promet.
Pojasnio je kako se planira širenje prometnice od crkve na Bijelom brijegu prema Ulici bleibruških žrtava. Gradit će se likovna škola s galerijom te sportskim terenom dok se u planu na parceli studentskog doma, pokušala zaštititi zelena površina uz velike stepenice da tamo ostane zaštićena šuma. Kad je u pitanju stadion Pod Bijelim brijegom, radi se o draft verziji idejnog projekta u kojem se radi o proširenju stadiona s poslovnim i uslužnim zonama. Što se tiče sporne zgrade na Bijelom brijegu školski je urađeno da se radi o rezanju objekta. Što se tiče demolicije, stav je da se svi objekti i priljepci na objekte kao i nelegalni objekti na javnim površinama da se ide na demoliciju i radi se o velikom broju objekata.
Slaven Bevanda rekao je kako, kad je u pitanju demolicija, treba poštivati odluku o legalizaciji te ne treba praviti razlike oko nelegalne gradnje na privatnim i na javnom površinama. Vijećnik Ivan Zelenika rekao je koliko je bilo važno u plan staviti likovnu školu budući ovakva škola postoji još samo u Sarajevu te izrazio nadanje da će se po usvajanju ovog plana odmah krenuti u projektiranje škole. Vijećnik Silvio Bubalo upozorio je kako će planirana cesta ugroziti jedinu zelenu površinu.
Zalik
Šahović je u diskusiji rekao kako treba raditi na naseljavanju Sjevernog logora, Rodoča i južnog logora, a kako bi se sačuvali sadašnji kvartovi od prenapučivanja. Vijadukt i dva priključka na magistralu, priključak na put za Podveležje, te dvije pješačke pasarele našli su se u novom regulacijskog plana mostarskog naselja Zalik, predstavljeno je na sjednici Gradskog vijeća na kojoj je usvojen regulacijski plan mostarskog naselja Zalik.
Kružni tok na sjevernom ulazu u Mostar predstavljeno je kao jedno rješenje zajedno s tunelom kojima bi se mogle spriječiti gužve. No, tražit će se i nova rješenja. No, upozoreno je kako prometnicu M17 rješava federalna razina. Planirano je na području željezničke stanice je da se napravi park ali i zelena tržnica.
Navedeno je kako su iskazane i želje investitora za poslovne objekte i stambene zgrade te da je rečeno kako bi izgrađenost na parcelama bila do 40 posto. Planirano je, kako je rekao Mirza Šahović, direktor Zavoda za prostorno uređenje Grada Mostara, i formiranje većih zelenih površina koje bi spriječile bujice te plana za odvodnju vode.
Šahović je rekao kako treba raditi na naseljavanju Sjevernog logora, Rodoča i južnog logora kako bi se sačuvali sadašnji kvartovi od prenapučivanja. Vijećnik Marko Novak postavio je pitanje o geomehaničkom ispitivanju ovog područja kako bi se izbjegle katastrofe te zatražio odgovor o demoliciji na ovom području. Dobio je odgovor da postoji prilagodba, demolicija radi nove gradnje te demolicija ''priljepaka'' koji će se morati ukloniti.
Kad je u pitanju geomehanitka, grad će morati naručiti jedno takvo istraživanje, a Šahović je rekao kako je to potrebno uraditi posebno za područje Mazoljica. Šahović je, govoreći o nelegalnim objektima, govorio i kako bi neki nelegalni objekti, ako bi se legalizirali, skupo koštali Grad koji bi trebao uložiti i do pet milijuna da bi se postavile crpke koje bi ima omogućile normalnu opskrbu vodom. Mirza Drežnjak rekao je kako je ovaj plan posebno zanimljiv jer se njime rješava i ulaz u Mostar. Pročitao je i pisma grupe građana ovog područja koji su upozorili na planove demolicije.
N. K.