RURALNI MENTALITET Gubi li Mostar svoju urbanost?
Mladi i volonteri zasjenili vlast
Mostar je kao grad poprilično upropašten jer se nije vodilo računa o mnogo čemu u godinama od završetka rata do danas.
Izostala je i ljubav prema Gradu, ponekad i istinska želja i volja za razvojem, a građani su poprilično sluđeni.
Malo tko vjeruje da može biti bolje. Problemi su se nagomilali. Mostar, bojimo se, gubi energiju, nadu i svatko tko voli grad i razumije šta on znači za razvoje Hercegovine i Bosne, mora nešto učiniti. Stari Mostarci koji pamte i drugačija vremena često se pitaju je li Mostar izgubio svoju urbanost.
Izostanak osjećaja za opće dobro
Udruga za unapređenje kvalitete življenja Futura dugo ukazuje na probleme u Mostaru, počevši od kolektora, mulja iz pročistača, pa sve do nepravilnosti u tenderima i javnim nabavkama. Jedan od problema kojim se ozbiljno bave je i komunala. Nerijetko skreću pozornost na zapuštene parkove, zelene površine koje se ne održavaju, objekte koji odudaraju od planova…
- U vremenu rata stradao je svaki grad, pa i naš. A to stradanje dovelo je i do uništenja i do ugroženosti urbanog mentaliteta. Ruralni mentalitet danas upravlja Bosnom i Hercegovinom, a njegove karakteristike su vidne i u Mostaru. To su ograničenost, predrasude i nepostojanje osjećaja za opće dobro, govori predsjednik Udruge Marin Bago.
Bez obzira na propuste vlasti, sporost i ožiljke rata koje smo dužni i danas istrpiti, Mostaru je prema Baginom mišljenju ipak teško oduzeti epitete koji ga desetljećima ili stoljećima krase.
- Teško je da u materijalnom smislu grad poput Mostara, koji je biser, mogu uništiti loše upravljanje kakvo uglavnom imamo. Mostar je grad koji ima neku magiju, energiju i pomaže nam iako mi to nekad ne znamo ili nismo svjesni. Grad privlači ljude iz cijelog svijeta, a nama pomaže da sagledamo i šire slike, dodao je.
Murali su osvježenje
Udruga Rezon okuplja mlade zaljubljenike u umjetnost, koji već desetljeće dovode najbolje svjetske umjetnike za oslikavanje murala u Mostar. Murali nastali na sada već čuvenom Streets art festivalu su Mostaru dali novi identitet.
- S obzirom da se bavimo revitalizacijom grada kroz urbanu umjetnost i platformu Street Arts Festivala Mostar od 2012. uspjeli smo mu unaprijediti vizuru i utkati umjetničku atmosferu. Mostar je postao prepoznat kao grad ulične umjetnosti što je produkt dugogodišnjeg volonterskog rada i zalaganja mladih i umjetnika iz svijeta. Iz te perspektive stvara se jedinstvena urbanost, dok s druge strane grad i dalje ostaje pun ratnih ožiljaka i ruševina, ističe predsjednica Udruge Marina Đapić.
Mladi se raduju izgradnji novih objekata u gradu. U posljednje vrijeme je uklonjen i značajan broj nelegalno izgrađenih objekata.
- Nastaju nove građevine koje nisu uvijek u skladu s prostorom i identitetom, koji je grad nekada imao, te koji je ostao u sjećanju starijih generacija. Određenih pomaka ima u prethodnih nekoliko godina, ali progres bi itekako trebao biti brži pogotovo kada su u pitanju ruševine. Nadam se da će se pronaći odgovarajući balans modernog i autohtonog, te da će javni prostori još više biti mjesta iskustava i saznanja, kaže Đapić.
N. K.