SA SUĐENJA CIKOTIĆU: Povjerenstvo za utvrđivanje cijena oružja nije zasjedalo
U nastavku suđenja Selmi Cikotiću, bivšem ministru obrane BiH kojeg se tereti za zlouporabu položaja, a čime je državni proračun oštećen za oko 9,7 milijuna konvertibilnih maraka, svjedoci su govorili o načinu realizacije ugovora s kompanijom “Scout“ iz Zagreba, prenosi BIRN BiH.
Nazif Kuteš, stručni savjetnik za održavanje naoružanja u Ministarstvu obrane BiH, pojasnio je da je 2010. godine bio član povjerenstva za utvrđivanje jediničnih cijena naoružanja koja su prodavana po ugovoru kompaniji “Scout“. U povjerenstvo ga je, kako je kazao, imenovao pomoćnik ministra obrane Trpimir Rebac, dok su ostali članovi bili Šefik Hasanović, Mario Šego i jedan časnik iz Zajedničkog stožera Oružanih snaga BiH. Kuteš je istaknuo da u prodaji streljiva i naoružanja nije sudjelovao.
Formalno povjerenstvo
-Bili smo na jednom radnom sastanku i raspravljali o postupku procjene vrijednosti jedinica naoružanja koje su bile predmet prodaje. Ja sam nakon sastanka tražio da mi se dostavi ugovor, naveo je Kuteš i dodao da je ukupna vrijednost ugovora s kompanijom “Scout“ iznosila 1,5 milijuna KM.
Po tadašnjem načinu isporuke, cijene nisu pisale na fakturama, pojasnio je i dodao da je osnovni ugovor zaključen 2003., a aneks 2010. godine. Ovaj je svjedok ustvrdio da je povjerenstvo bilo formalno i nije niti zasjedalo niti utvrđivalo cijene oružja koje je bilo namijenjeno prodaji.
-Vidio sam jedno izvješće povjerenstva, ali ono nije potpisano na samoj sjednici. Rebac je to uradio, no ne u mom prisustvu, rekao je Kuteš.
Na pitanje tužitelja Mladena Furtule, rekao je da se 2010. godine Dalibor Perić bavio pitanjem viškova naoružanja i da postoji posebno formiran odjel za planiranje. Na pitanje optuženog Cikotića je li povjerenstvo dobivalo naputke od ministra, svjedok je odgovorio niječno.
Blažen Kovač, stručni savjetnik za održavanje materijalno-tehničkih sredstava u Ministarstvu obrane BiH, rekao je da jestsudjelovao u postupku dogovora i realizacije ugovora s kompanijom “Scout“.
Na pitanje tužitelja Furtule jesu li zaključivani aneksi na ugovor 2010., rekao je da ga je brigadir Dalibor Perić informirao o ugovoru, aneksima i odlukama, rekavši mu da će temeljem toga lakše izvrši “sravnjenje“ s tom kompanijom iz 2011. godine.
Darko Marjanović, stručni savjetnik za planiranje rješavanja suvišnog neperspektivnog naoružanja u Ministarstvu obrane BiH, tu je dužnost preuzeo 2018. godine. Ispričao je da je Državna agencija za istrage i zaštitu, po naredbi Suda BiH, izuzela 36 originalnih dokumenata iz Ministarstva, među kojima i dokumentaciju s firmom “Scout“, te je izvršila forenzičku kopiju računara. Marjanović je rekao da je, prilikom pripreme dokumentacije za SIPA-u, vidio anekse i odluke iz 2010.
Na pitanje tužitelja, objasnio je da praćenje i analizu materijalno-tehničkih sredstava, vojne opreme i municije vrši materijalno-financijsko knjigovodstvo. Marjanović je pojasnio i da postoji elektronska baza podataka “DARE“, naslijeđena od SFOR-a, putem koje je moguće pratiti svaki komad naoružanja, čak i kada ga se premješta iz objekta u drugi, te da se svaku izmjenu u toj bazi vrši na osnovu materijalnog dokumenta.
Na pitanje optuženog Cikotića, odgovorio je da ministar ne može samoinicijativno prodati i uništavati oružje, te da je naputak da se borbeni kompleti za oružane snage ne mogu dirati. Suđenje u ovom predmetu se nastavlja 14. veljače. (BIRN)