Dnevni.ba - PRELOADER

Šelo na sesiji Kruga 99: Entitet ne može raspravljati o pitanjima koja su u nadležnosti BiH

02 Velj 2025


Šelo na sesiji Kruga 99: Entitet ne može raspravljati o pitanjima koja su u nadležnosti BiH

SARAJEVO, (FENA) - Amir Šelo iz Ministarstva pravosuđa, uprave i lokalne samuprave Hercegovačko-neretvanskog kantona je na nedjeljnoj sesiji Kruga 99 govoreći o temi „Izazovi secesije u modernim ustavnim sistemima“ istakao da entitet ne može raspravljati o pitanjima koja su u isključivoj nadležnosti Bosne i Hercegovine.
U vremenu u kojem internacionalno pravo, prema njegovim riječima, ima sve manje odgovora u rješavanju izazova za savremene države, istraživanje uporednih ustavnih sistema može biti i od značaja za izazove kojima se BiH susreće. U tom smislu, najznačajniju ulogu ima Ustavni sud BiH kao tumač i čuvar Ustava BiH. Njegove odluke o paketu secesionističkih propisa entiteta Republika Srpska iz 2024. godine (Zakon o imunitetu, Izborni zakon i Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi) su od nemjerljive važnosti u očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH. 

Šelo je dodao da se radi o paketu zakona koji su, prema njegovom mišljenju, bili uvod u pravnu secesiju entiteta Republika Srpska. U  tom smislu, kako je naveo,  komparativno istraživanje i rad ustavno-sudskih organa u državama poput Španije i  Kanade mogu dati značajne odgovore i pomoć Ustavnom sudu u prevazilaženju pravnih instituta koji su vezani za secesiju.

 -Što se tiče rada Ustavnog suda BiH, poznato je da je Ustavni sud već proglasio neustavnim Izborni zakon RS, proglasio je neustavnim odredbe Zakona o imunitetu, a trenutno je u radu i pitanje Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi i očekujem i tu pozitivan ishod jer su pitanja referenduma i regulisanja pitanja iz nadležnosti države BiH veoma usko povezani. Ne može entitet raspravljati o pitanjima koja su u isključivoj nadležnosti BiH i  u tom smislu očekujem pozitivnu odluku Ustavnog suda BiH – istakao je Šelo. 

Bez obzira što na nivou države Bosne i Hercegovine nema zakon o referendumu, kako je dodao, to ne znači da Bosna i Hercegovina nije nadležna da takav zakon donese. Šelo je podsjetio da je Republika BiH ratifikovala Evropsku povelju o lokalnoj samoupravi dodajući da ona može biti pravni osnov za donošenje zakona o referendumu na državnom nivou.   

Šelo je rekao da je veza između Vrhovnog suda Kanade i Ustavnog suda Španije u njihovoj praksi dala izuzetan značaj za rješavanje brojnih kriza koje su trenutno prisutne u svijetu. 

- U tom smislu, lično kao naučni istraživač smatram da nismo dovoljno fokusirani na istraživanje postojećih ustavnih sistema i mišljenja sam da moramo veći fokus staviti na istraživanje, komparativni rad, odnosno dodatnu analizu koju trebamo ponuditi u rješavanju brojnih pravnih pitanja pred kojima se naša država trenutno nalazi – rekao je Šelo. 

BIH


ŽIVOTNI VIJEK

Životni vijek stanovnika BiH u prosjeku 75 godina, pogledajte ostale

U kojoj europskoj, a u kojoj svjetskoj državi ljudi najdulje žive? Prema podacima koje je objavio...

2 h 36 min

'BRIJEŠKA ZVONA 2025.'

'Briješka zvona 2025.': Povratak kulturne manifestacije s više od 80 događaja

Nakon petogodišnje stanke, Grad Široki Brijeg ponovno pokreće kulturno-umjetnički projekt ''Brije...

4 h 4 min

USKOK

Danas počinje s radom federalni USKOK

Posebni odjel za suzbijanje korupcije,  organizovanog i međukantonalnog kriminala Federalnog tuži...

4 h 35 min