Sindikati SKB Mostar: Vrijeme je za pravedne plaće i kraj dvostrukih standarda!

Pregovarački tim reprezentativnog Nezavisnog sindikata Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar službeno je zatražio od županijskog ministra zdravstva Milenka Bevande i Vlade HNŽ-a otvaranje pregovora o zaključivanju Aneksa Kolektivnog ugovora. Ključni zahtjevi sindikata podrazumijevaju povećanje koeficijenata složenosti poslova i plaća radnika u zdravstvu.
- Uz zahtjev smo javno pozvali ministra Bevandu i premijerku Buhač da konačno ukinu svaki vid diskriminacije i primjene dvostrukih standarda pri pregovaranju i zaključivanju kolektivnih ugovora s radnicima zaposlenim u zdravstvu u HNŽ, rekli su za Bljesak.info iz Nezavisnog sindikata SKB Mostar. Naime Vlada HNŽ-a je 30. siječnja ove godine na žurnoj telefonskoj sjednici usvojila Odluku o davanju suglasnosti na prijedlog Aneksa Kolektivnog ugovora o pravima i obvezama poslodavaca i radnika iz djelatnosti doktora medicine i stomatologije na području HNŽ-a. Tom je odlukom resorni ministar ovlašten potpisati predmetni aneks kojim se uvećava koeficijente doktorima medicine i stomatologije s obzirom na složenost njihovih poslova. Sredstva za financiranje prava utvrđenih Aneksom osigurana su u Financijskomu planu Zavoda zdravstvenoga osiguranja HNŽ-a, usvojenom na sjednici Vlade 28. siječnja 2025. Javne zdravstvene ustanove u HNŽ-u otpočinju primjenu Aneksa Kolektivnoga ugovora od 1. veljače tekuće godine, naveli su tada iz Vlade HNŽ-a. Vlada HNŽ-a i Strukovni sindikat doktora medicine i stomatologije brzo su postigli dogovor kojim su korigirani koeficijenti složenosti poslova za liječnike a resorni je ministar Bevanda tada naveo da je učinjena 'malena ispravka' prema postojećem kolektivnom ugovoru jer je razlika između liječnika i medicinskih sestara bila premala dok je premijerka dodala da ta korekcija ne predstavlja klasično povećanje plaća, već uspostavljanje nužne ravnoteže unutar sustava.
Zdravstveni radnici, pak, smatraju da premijerka Buhač i ministar Bevanda umanjuju značaj tog dokumenta nazivajući ga 'malom ispravkom' i 'korekcijom koeficijenata', iako on donosi značajno povećanje plaća liječnicima. Tvrde da je Vlada tim potezom prekršila svoje ranije stajalište da se kolektivni ugovor mora poštivati do isteka trajanja, bez izmjena i bez mogućnosti štrajkova te ju optužuju da u pregovorima sa Sindikatom doktora medicine i stomatologije nije poštovala uobičajenu zakonsku proceduru, zaobilazeći formiranje pregovaračkog tima i donošenje službene odluke o početku pregovora. Stoga pokreću inicijativu za zaključivanje aneksa kolektivnog ugovora koji bi omogućio jednako povećanje plaća svim zdravstvenim radnicima, a ne samo liječnicima.