Dnevni.ba - PRELOADER

Što se sve događalo na sjednici Gradskog vijeća Mostara?

02 Ožu 2021


Što se sve događalo na sjednici Gradskog vijeća Mostara?

Ravnatelj Zračne luke Mostar imenovan je nezakonito, poručeno je sa sjednice Gradskog vijeća Mostara, uz tvrdnje kako Ivan Ljubić nije mogao biti imenovan bez Gradskog vijeća.

Vijećnik SDP-a Arman Zalihić upitao je za govornicom prema kojemu je zakonu on imenovan, da bi Amira Trbonja, načelnica Odjela za gospodarstvo, odgovorila kako nije imenovan sukladno zakonu, te da su u Gradskoj upravi za imenovanje saznali iz medija.

U Zračnoj luci su navodno rekli kako nije moguće održati Skupštinu na kojoj bi se imenovao novi direktor.

Ljubić zaposlen mimo zakona

- Znamo da je Marin Raspudić imenovan na drugu funkciju pa je vjerojatno zbog toga Ljubić imenovan, ali je imenovan mimo zakonske procedure. Trebalo je postojati Gradsko vijeće da bi se vršilo ovo imenovanje, rekla je kratko Trbonja.

Gradonačelnik Mario Kordić rekao je kako je specifičnost mostarske Zračne luke to što je mješoviti kapital, te da je možda upravo to razlog zbog čega je tako imenovan Ljubić.

Kordić je rekao kako novo rukovodstvo Grada još nije upućeno ni u broj poduzeća, a kamoli u stanje koje se zatiče.

Trbonja je kazala i kako se zbog nepostojanja Gradskog vijeća u proteklom razdoblju nisu mogli imenovati nositelji dužnosti u javnim poduzećima, priznajući da je stanje generalno loše.

- Radi se o deset javnih poduzeća u Mostaru. Predloženo je da se imenuju privremeni nadzorni odbori na razdoblje od 60 dana i privremene uprave na pola godine. Potom bi se raspisivao javni natječaj za ove pozicije, navela je.

Predsjedatelj Vijeća Salem Marić rekao je kako su svi u upravama poduzeća spremni za mirovinu, jer je direktorima navodno istekao mandat, a upravni odbori ne postoje. Vijećnica Radmila Komadina koja je dosad obnašala funkciju glavne savjetnnice gradonačelnika, rekla je da je ovo kompleksno područje na kojem treba puno raditi.

- Ova problematika treba biti u prioritetima, rekla je i podsjetila kako su sve stranke u predizbornim aktivnostima rekle kako ovo stanje treba mijenjati.

Vijećnica Adela Gosto je istakla kako vijećnicima treba detaljnija analiza poduzeća jer je ona vidjela i jedno fiktivno poduzeće.

Načelnica odjela za urbanizam Marina Deronjić predstavila je informaciju o kapitalnim projektima u Gradu, kazavši kako nije pripremila pismeni izvještaj jer će se kapitalne investicije naći u drugim izvještajima, te da će jedan od skorih prijedloga biti prijedlog o legalizaciji pojedinih objekata. Rekla je kako je od 2004. izgrađen pročistač otpadnih voda, krenulo se u izgradnju primarnih projekata i da on treba biti završen u ovoj godini kao i još nedostaje sredstava zbog čega ih treba uvrstiti u Proračun.

- Pored ovog projekta koji je stoljetni projekt, započeta je izgradnja sportske dvorane zbog nedostatka novca i nepostojanja Gradskog vijeća, rekla je te navela neke projekte koji se izvode u gradu Mostaru.

Predsjedatelj Salem Marić istakao je kako nisu pobrojani kapitalni projekti nego ono što se već može naći u proračunu, no Deronjić je rekla kako smatra da je kapitalni projekt svaki od preko 100 tisuća KM. Vijećnica Irma Baralija zatražila je da se javnosti kaže zašto se spominju nedostajuća sredstva, je li to jer se netko preračunao ili se radi o nečem drugom. Vijećnik Adil Šuta je rekao kako nedostaje projektne dokumentacije, te kako treba razvrstati projekte po njihovu prioritetu i mogućnosti izvedbe.

Kordić je pozdravio angažman vijećnika i rekao kako mu to daje nadu da će kvalitetno raditi. Rekao je kako je zbog godina nepostojanja Vijeća nemoguće sve predstaviti odjednom.

- Zainteresiran sam za detaljan prikaz projekta. To nam jest i bit će nam posao da taj projekt u potpunosti otvorimo. Apsolutno treba presložiti sve projekte. Nemamo dokumentacije za neke projekte. Čak stoji i novac ali nema projektne dokumentacije, rekao je.

Deronjić je rekla kako su najveći problemi s projektnim dokumentacijama što su neke projekcije urađene prije deset godina pa zato dolazi do povećanja cijene zbog čega dolazi do manjka sredstava.

- Nekoliko projekata je poništeno jer su cijene u ponudama bile znatno više od onoga što je planirano u proračunu. Veliki problem je problem imovinsko-pravnih odnosa. Osiguramo sredstva, osiguramo dokumentaciju i tu nam zapne. Falilo nam je gradsko vijeće da nas podupre da bi mi mogli nastaviti kvalitetno uraditi svoj dio posla, dodala je Deronjić.

Vijećnik Ivan Zelenika upozorio je na mogućnost uskog grla na ''Vrhu avenije'' zbog upitnih gabarita. Deronjić je rekla kako su se stručnjaci sukobili na idejama oko kružnog toka ili semafora na raskrižju. Dodala je kako se čeka mišljenje stručnjaka iz Slovenije po tome pitanju pa će vijećnici moći odlučiti o kakvom će se raskrižju raditi.

Sa 26 glasova za, šest protiv i jednim suzdržanim Vijeće je utvrdilo i kako u ovom trenutku nije moguće izvršiti usvajanje i razmatranje izmjena i dopunama Statuta Grada Mostara i Poslovnika Gradskog vijeća.

Vijećnici su odlučili da bi se tek utemeljenjem radnih tijela trebali stvoriti uvjeti da se mogu razmatrati izmjene i dopune Statuta i Poslovnika. Kako je usvojeno, prijedlozi za izmjene i dopune Statuta Grada Mostara i Poslovnika Vijeća, mogu se dostaviti Povjerenstvu za Statut, pravna akta i nadzor zakonitosti u roku od 30 dana.

 Potom bi Povjerenstvo, nakon dostave prijedloga za izmjenama i dopuna Statuta Grada Mostara i Poslovnika Gradskog vijeća Grada Mostara, u roku od 60 dana trebalo dati svoje mišljenje o dostavljenim prijedlozima. Vijećnici su usvojili i zaključak izrade programa rada Gradskog vijeća za 2021. godinu. Ovime su se zaključkom zadužili gradonačelnik i nadležni odjeli Gradske uprave da u roku od sedam dana dostave prijedloge za Program rada Vijeća za ovu godinu. Ovim zaključkom pozvani su zainteresirani građani Mostara, predstavnici NVO i politički subjekti, da u roku od sedam dana dostave prijedloge za izradu Programa.

Radna tijela i odbori

Formirani su i radna tijela, odbori i povjerenstva, pa će u Vijeću ubuduće djelovati odbor za financije i poreznu politiku, odbor za stambeno-komunalne poslove, odbor za infrastrukturu i promet, odbor za urbanizam, građenje i zaštitu okoliša, odbor za ekonomski razvoj i odbor za društvene djelatnosti.

Vijeće će uskoro dobiti i povjerenstvo za Statut, pravne akte i nadzor zakonitosti, povjerenstvo za izbor i imenovanje, povjerenstvo za odnose s vjerskim zajednicama i nevladinim organizacijama, povjerenstvo za zaštitu ljudskih prava, žalbe i predstavke, povjerenstvo za suradnju i udruživanje lokalnih vlasti, povjerenstvo za odlikovanja i priznanja, povjerenstvo za posebne kategorije stanovništva, povjerenstvo za povratak izbjeglih i raseljenih osoba, povjerenstvo za mlade i povjerenstvo za ravnopravnost spolova. Sjednica je pokazala kako vijećnici ne namjeravaju odustati od probijanja zakazanih stanki, a ovog puta se pola sata oduljilo jer su vijećnici pregovarali o voditeljima i članovima radnih tijela.

Protiv ovoga su glasovali vijećnici SDP-a navodeći kako se krši Poslovnik i da se radi o pravnom nasilju no prijedlog je usvojen većinom glasova. Zadaća ovih tijela je da razmatraju i pripremaju prijedloge odluka i drugih akata i da proučavaju druga pitanja iz nadležnosti Gradskog vijeća Grada Mostara.

Ova radna tijela Gradskog vijeća daju mišljenja, podnose prijedloge i izvještavaju Gradsko vijeće Grada Mostara o određenim pitanjima iz svog djelokruga, a mogu odlučivati iznimno i to samo o pitanjima koja su im na odlučivanje dana Poslovnikom ili posebnom odlukom Gradskog vijeća. Praktično, svi prijedlozi odluka i ostalih akata koji se podnose vijeću, moraju se, prije uvrštavanja u dnevni red sjednice razmotriti u odgovarajućim radnim tijelima zavisno o oblasti i vrsti materije koja je predmet prijedloga odluka i ostalih akata.

H. Ž.

Odbor za financije i poreznu politku

Predsjednik: Marko Novak

Zamjenik predsjednika: Adil Šuta

Članovi: Anel Kljako, Vesna Šunjić, Radmila Komadina

Odbor za stambeno-komunalne poslove

Predsjednik: Damir Šunjić

Zamjenik predsjednika: Haris Nazdraić

Članovi: Nazif Derviškadić, Arman Zalihić, Ivan Zelenika

Odbor za infrastrukturu i promet

Predsjednik: Slaven Bevanda

Zamjenik predsjednika: Alis Čolaković

Članovi: Boška Ćavar, Miroslav Grubišić, Ibro Husnić

Odbor za urbanizam, građenje i zaštitu okoline

Predsjednik: Salem Marić

Zamjenik predsjednika: Antonio Zelenika

Članovi: Haris Nazdraić, Damir Knezović, Velibor Milivojević

Odbor za ekonomski razvoj

Predsjednik: Anel Kljako

Zamjenik predsjednika: Miroslav Grubišić

Članovi: Zlatko Guzin, Silvio Bubalo, Stanko Ćosić

Odbor za društvene djelatnosti

Predsjednik: Mirza Drežnjak

Zamjenik predsjednika: Kažimir Milićević

Članovi: Nataša Jekić, Snježana Brkić, Sanel Žuljević

Komisija za statut, pravne akte i nazdor zakonitosti

Predsjednik: Slaven Bevanda

Zamjenik predsjednika: Salem Marić

Članovi: Mirza Drežnjak, Ivan Zelenika, Radmila Komadina

Komisija za izbor i imenovanje

Predsjednik: Goran Bošnjak

Zamjenik predsjednika: Adela Gosto

Članovi: Adil Šuta, Silvio Bubalo, Boška Ćavar, Sanel Žuljević

Komisija za odnose s vjerskim zajednicama i nevladinim organizacijama

Predsjednik: Arman Zalihić

Zamjenik predsjednika: Adem Macić

Članovi: Jasmin Pandur, Miljana Kovačević, Antonio Zelenika

Komisija za zaštitu ljudskih prava, žalbe i prepravke

Predsjednik: Radmila Komadina

Zamjenik predsjednika: Nataša Jekić

Članovi: Anel Kljako, Miljana Kovačević, Lamija Duranović-Vinković

Komisija za suradnju i udruživanje lokalnih vlasti

Predsjednik: Stanko Ćosić

Zamjenik predsjednika: Arman Zalihić

Članovi: Zlatko Guzin, Marko Novak, Silvio Bubalo

Komisija za odlikovanja i priznanja

Predsjednik: Irma Baralija

Zamjenik predsjednika: Damir Knezović

Članovi: Nataša Jekić, Tomislav Primorac, Silvio Bubalo

Komisija za posebne kategorije stanovništva

Predsjednik: Ibro Husnić

Zamjenik predsjednika: Antonio Zelenika

Članovi: Zlatko Guzin, Nazif Derviškadić, Tomislav Primorac

Komisija za povratak izbjeglih i raseljenih osoba

Predsjednik: Damir Knezović

Zamjenik predsjednika: Boška Ćavar

Članovi: Alis Čolaković, Kažimir Milićević, Nataša Jekić

Komisija za mlade

Predsjednik: Jasmin Pandur

Zamjenik predsjednika: Goran Bošnjak

Članovi: Haris Nazdraić, Adela Gosto, Stanko Ćosić

Komisija za ravnopravnost spolova

Predsjednik: Adela Gosto

Zamjenik predsjednika: Miljana Kovačević

Članovi: Adem Macić, Irma Baralija, Snježana Brkić

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

05 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Lis 2024