Stranke bi trebale riješiti sva pitanja i pripremiti se za ovogodišnje izbore
Azay Guliyev, specijalni predstavnik Parlamentarne skupštine OESS-a za Jugoistočnu Europu, boravio je prošloga mjeseca u BiH i ostalim zemljama regije Zapadnog Balkana, kojom prilikom je razgovarao s predstavnicima vlasti u brojnim pitanjima, uključujući i pitanje izmjena Izbornog zakona BiH.
U intervjuu za Fenu, Guliyev je izrazio optimizam u pogledu reforme izbornog zakonodavstva pohvalivši formiranje i rad Interresorne radne skupine za reformu izbornog zakona, što je za njega znak da su sve stranke uključene u rješavanje tog važnog pitanja i da su posvećene zajedničkom radu na iznalaženju najbolje moguće opcije za postizanje kompromisa. Napomenuo je da Parlamentarna skupština OESS-a promiče dijalog kao najbolje sredstvo postizanja rezultata, zbog čega je ohrabrio stranke koje već surađuju da riješe sva pitanja koja vide kao prepreke, da ih prevaziđu te se pripreme za ovogodišnje izbore.
Značaj državnih institucija
-Svi znamo da su ti izbori od iznimnog značaja za produbljivanje reformi i jačanje državnih institucija u BiH, podvukao je sugovornik Fene koji je podsjetio da je tijekom posjeta BiH s ovdašnjim dužnosnicima razgovarao i o regionalna suradnji, pomirenju i rehabilitaciji, te o putu zemlje ka članstvu u EU.
Kako je istaknuo, svi su sugovornici u BiH bili suglasni da put integracije u Europsku uniju ostaje jedan od glavnih ciljeva BiH i najdjelotvorniji poticaj za ostvarenje napretka u reformskom procesu.
-Snažne i djelotvorne državne institucije su cilj svih političkih aktera u BiH. Vjerujem da, radeći zajedno u istom cilju, nema tog pitanja koje sve stranke ne mogu riješiti, kazao je i dodao da, u cilju ostvarenja nepovratnog mira i sigurnosti te održivog razvoja Zapadnog Balkana, postoji najveća potreba za njegovanjem regionalne integracije i suradnje.
Uvjeren je da parlamentarci iz država Jugoistočne Europe mogu i trebaju odigrati ulogu u tom cilju putem uspostave Parlamentarne platforme za dijalog i suradnju, koja može poslužiti kao izvrsna platforma za promociju sigurnosti, suradnje, integracije i razvoja u regiji.
Promicanje dijaloga
Guliyev je za posjeta Sarajevu naglasio da je u okviru njegovog mandata i promicanje dijaloga u svim segmentima društva, naročito na parlamentarnoj razini, u svrhu ohrabrivanja pomirenja i rehabilitacije u Jugoistočnoj Europi, a napose na Zapadnom Balkanu, te davanje doprinosa transformaciji i izgradnji demokratskih institucija. Specijalni predstavnik OESS-a ponovio je da, u procesu europskih integracija, BiH i druge države Zapadnog Balkana trebaju provesti reforme nužne za dostizanje standarda EU-a.
-Ako taj cilj postave svi političari, onda će društvo podržati te reforme, bez obzira na to koliko one mogu biti teške, poručio je.
Kako je, nadalje, rekao za Fenu, ono što je shvatio na sastancima u Sarajevu je da postoje zreli i odgovorni političari koji su sposobni rješavati izazove s kojima su suočeni, zbog čega se nada da će utjecaj ukrajinske krize na Zapadni Balkan biti minimalan i bez sigurnosnih implikacija.