Dnevni.ba - PRELOADER

Sudovi i predsjednici sudova najčešći ignoranti odluka Ustavnog suda

23 Pro 2023


<strong>Sudovi i predsjednici sudova najčešći ignoranti odluka Ustavnog suda</strong>

Ustavni sud BiH počeo je Tužiteljstvu BiH masovno prijavljivati one koji ne izvršavaju njegove odluke, a među njima je najviše sudova i, konkretno, predsjednika sudova u BiH, piše BN portal. Samo na jednoj sjednici, koja je održana 30. studenoga, Ustavni sud BiH usvojio je 10 rješenja o neizvršavanju njegovih odluka.

Odluke Ustavnog suda BiH konačne i obvezujuće

Predsjednik Općinskog suda u Bihaću nije izvršio Odluku Ustavnog suda od 23. veljače 2022. godine, predsjednik Općinskog suda u Lukavcu nije izvršio odluku od 15. siječnja 2020. godine, a predsjednik Općinskog suda u Sarajevu se oglušio na odluku Ustavnog suda BiH od 15. srpnja 2020, objavljeno je u posljednjem broju “Službenog glasnika BiH”.

Također, utvrđeno je da Općinski sud u Mostaru nije ispoštovao odluku iz 2017. godine, a predsjednik Osnovnog suda u Banja Luci nije izvršio odluku Ustavnog suda BiH iz 2018. Na istoj sjednici Ustavni sud BiH je donio zaključak da ga ignorira Porezna uprava FBiH odnosno njena ispostava Živinice, u dva slučaja.

Također, u pretposljednjem broju “Službenog glasnika BiH” objavljena su tri rješenja o neizvršavanju odluka Ustavnog suda BiH koja datiraju s iste sjednice 30. studenoga. Tada je utvrđeno da predsjednik Osnovnog suda u Banja Luci nije izvršio dvije odluke, a predsjednik Općinskog suda u Mostaru jednu odluku.

Prema Kaznenom zakonu BiH, odluke Ustavnog suda BiH su “konačne i obvezujuće”.

Do 5 godina zatvora

“Službena osoba u instituciji BiH, Federacije, Republike Srpske, Brčko distrikta, ili u županiji, gradu ili općini ili lokalnoj zajednici ili bilo kojem organu lokalne uprave i samouprave, ili odgovorna osoba koje ne primijeni, ne provede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje konačnu i obvezujuću odluku Ustavnog suda BiH, uključujući i odluku o privremenoj mjeri, konačnu i izvršnu odluku ili privremenu mjeru Suda BiH, Doma za ljudska prava BiH Europskog suda za ljudska prava, ili koje spriječi, odnosno, na drugi način omete primjenu, provođenje ili izvršenje takve odluke, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina”, stoji u Kaznenom zakonu BiH. Nije poznato da je do sada itko kažnjen na ovaj način zbog neizvršavanja odluka Ustavnog suda BiH, iako se sud i ranije obraćao Tužiteljstvu BiH. Hoće li ovaj put biti drukčije, počev od predsjednika osnovnih sudova, odnosno općinskih sudova, otvoreno je pitanje.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

26 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024