Svijet se prisjeća Srebrenice: 30 godina od genocida

Srebrenica
U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari danas će vječni smiraj pronaći posmrtni ostaci još sedam žrtava genocida počinjenog u srpnju 1995. godine. Tri desetljeća nakon što su tisuće Bošnjaka sustavno ubijene na području pod zaštitom Ujedinjenih naroda.
Tabuti sa sedam novih žrtava bit će položeni u mezarje Centra u Potočarima.
Sinoć su sudionici Marša mira, zajedno s obiteljima žrtava, prenijeli tabute do musale u Potočarima. Ruta kojom su stigli duga je 100 kilometara – to je isti put kojim su prije trideset godina Srebreničani pokušavali pobjeći kroz šumu, nadajući se spasu. Većina ga nije dočekala.
Među žrtvama koje će danas biti ukopane nalaze se i dvojica mladića – Senajid Avdić i Hariz Mujić, obojica rođeni 1976. godine. Imali su samo 19 godina kada su im prekinuti životi i mladost. Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su u masovnim grobnicama koje su kasnije premještane kako bi se prikrili tragovi zločina. Danas, 30 godina kasnije, konačno će biti pokopani s imenom, dostojanstvom i molitvom.
Organizatori očekuju dolazak više od 150.000 ljudi u Potočare, gdje će biti obilježena 30. godišnjica genocida u zaštićenoj zoni UN-a – najvećeg zločina počinjenog u Europi nakon Drugog svjetskog rata.
Srpanj 1995.
Genocid u Srebrenici dogodio se u srpnju 1995. godine, kada su pripadnici Vojske Republike Srpske pod zapovjedništvom Ratka Mladića, u svega nekoliko dana, ubili više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka. Zločin se dogodio na području tadašnje „zaštićene zone“ Ujedinjenih naroda, u vrijeme kada je Srebrenica bila pod zaštitom UN-ovih snaga.
Nakon pada grada 11. srpnja, žene, djeca i stariji prisilno su deportirani, dok su muškarci i dječaci sustavno odvajani, zatvarani i pogubljeni. Njihova tijela zakopavana su u masovne grobnice, koje su kasnije premještane kako bi se prikrili tragovi zločina.
Međunarodni sud pravde (ICJ), Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) te Sud BiH pravomoćno su utvrdili da se u Srebrenici dogodio genocid. Do danas je 54 osobe osuđeno na ukupno 781 godinu zatvora, uključujući pet doživotnih kazni. Među njima su najviši politički i vojni dužnosnici Republike Srpske i Vojske RS-a:
Ratko Mladić, zapovjednik VRS – doživotni zatvor
Radovan Karadžić, predsjednik RS – doživotni zatvor
Vujadin Popović, načelnik sigurnosti Drinskog korpusa – doživotni zatvor
Ljubiša Beara, šef sigurnosti Glavnog stožera VRS – doživotni zatvor
Drago Nikolić, časnik za sigurnost – 35 godina zatvora
Osuđeni su i brojni drugi pripadnici VRS-a, MUP-a RS-a te civilnih struktura, pred Haškim tribunalom i domaćim sudovima.
Najteži ratni zločin u Europi nakon Drugog svjetskog rata
Genocid u Srebrenici ostaje najteži ratni zločin počinjen u Europi nakon Drugog svjetskog rata i tragičan simbol međunarodnog neuspjeha u zaštiti civila. Memorijalni centar u Potočarima danas čuva sjećanje na žrtve, a 11. srpnja se svake godine obilježava kao dan sjećanja – kako u BiH, tako i diljem svijeta.
Godine 2024., Generalna skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 11. srpnja Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici, čime je potvrđena globalna obveza očuvanja istine i borbe protiv poricanja, piše Hercegovina.info.