Dnevni.ba - PRELOADER

Svjetski dan bolesnika, 11. veljače, prigoda je za poticanje izgradnje humanije zajednice

4 h 53 min


Svjetski dan bolesnika, 11. veljače, prigoda je za poticanje izgradnje humanije zajednice

Svjetski dan bolesnika tradicionalno se obilježava 11. veljače svake godine s ciljem podizanja svijesti o potrebama bolesnih te isticanja nužnosti humane i moralne potpore bolesnima. 

Prigoda je za prisjećanje na prava bolesnika i zahvalnost svima koji svojim plemenitim radom neprestano ublažavaju patnje pacijenata, uključujući zdravstvene i nezdravstvene radnike te volontere.

Zdravstvene organizacije ovaj dan koriste kao priliku za promoviranje obrazovanja i inicijativa usmjerenih na poboljšanje zdravstvenih usluga.  Ovaj dan ustanovio ga je Papa Ivan Pavao II. 1993. godine, koji je sam bolovao od Parkinsonove bolesti, kako bi potaknuo ljude različitih vjeroispovijedi da promisle o svojim mogućnostima brige i njege oboljelih.

Svjetski dan bolesnika je prilika za podsjećanje na prava koja svatko od nas ima kada se nalazi u ulozi bolesnika, a ovogodišnja tema je "Nada ne postiđuje i jača nas u nevolji".

Svjetski dan bolesnika ima nekoliko primarnih ciljeva. Jedan od najvažnijih je promoviranje suosjećanja prema oboljelima, s naglaskom na važnost pružanja empatične njege, prepoznavanja dostojanstva pacijenata i pružanja podrške koja im je potrebna.

Ovaj dan ne bi trebao biti samo prilika za posjetiti bolesne, starije osobe i djecu, već i trenutak za podizanje svijesti i poticanje izgradnje humanije zajednice. Svjetski dan bolesnika omogućuje podizanje svijesti o izazovima zdravstvene zaštite, poput razlika u pristupu njezi i potrebe za poboljšanjem usluga na globalnoj razini.

Pojedinci i zajednice potiču se na nesebična djela poput posjeta pacijentima, dostave cvijeća ili pomoći njegovateljima, jer test naše humanosti leži u empatiji i emocionalnoj podršci prema oboljelima i njihovim bližnjima.

Poštovanjem oboljelih i njihovih obitelji, poštujemo sam život, jer je bolest prirodan dio ljudskog postojanja. Oboljele osobe ne smiju se osjećati odbačenima ili krivima za svoju bolest, bez obzira na okolnosti. Svjetski dan bolesnika također pruža priliku zdravstvenim organizacijama da promoviraju obrazovanje, podizanje svijesti i inicijative usmjerene na poboljšanje zdravstvenih usluga.

Bosni i Hercegovini, koja je pristupila programu EU4Health u srpnju 2024. godine, otvorena je mogućnost financiranja iz fondova Europske unije i prijavljeni su projekti vezani uz prevenciju raka i drugih bolesti.

Uime Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine sporazum je u Bruxellesu potpisala ministrica Dubravka Bošnjak. Za sredstva mogu aplicirati subjekti iz javnog i privatnog sektora u području zdravstva u BiH.

Projekti uključuju i promociju mentalnog zdravlja, personaliziranu medicinu, palijativnu pedijatrijsku skrb koja će podići kvalitetu života bolesnika od neizlječivih ili složenih bolesti te promociju zdravlja.

EU4Health osigurava 4,4 milijarde eura za financiranje zdravstvenih inicijativa u razdoblju od 2021. do 2027. godine.

Politika


FORTINO SASLUŠANJE: Potvrđeno postojanje disbalansa u zastupljenosti Bošnjaka u Ministarstvu

Nakon što su nadležna povjerenstva proteklog tjedna održala javno saslušanje minist...

2 h 14 min

Ukradu 200.000 KM, budu kažnjeni sa 110 KM

Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta BiH Saša Magazinović (SDP BiH) pokreće u borbu pr...

4 h 10 min

NAJGORI REZULTAT DO SADA: BiH među tri najlošije rangirane zemlje u Europi po stanju korupcije

SARAJEVO – Bosna i Hercegovina doživjela je značajan pad po ovogodišnjem Indeksu per...

5 h 46 min