Tajvan odustaje od nuklearne energije

Tajvan
PROTIVLJENJE nuklearnoj energiji značajno je poraslo na Tajvanu posljednjih godina zbog potencijalnih sigurnosnih rizika i akutnog problema odlaganja otpada, piše DW.
Početak problema: Otok orhideja i "zlo" nuklearnog otpada
Sve je počelo 1978. godine kada je tajvanska vlada objavila naizgled bezopasan plan za izgradnju tvornice ribljih konzervi na Otoku orhideja (Lanyu), na kojem žive tisuće pripadnika naroda Tao. No umjesto tvornice konzervi, lokacija je postala mjesto za skladištenje niskoaktivnog nuklearnog otpada – koji mnogi otočani nazivaju "zlo".
Godine 1996. stotine antiatomskih aktivista prosvjedovalo je ispred zgrade državne energetske tvrtke Taiwan Power Company (Taipower) na otoku i u obližnjoj luci kako bi spriječili dopremu novih bačvi s nuklearnim materijalom. Jedan od njih, Hsieh Hsing-ching, za DW kaže: "Bacali smo kamenje. Bilo je naoružanih policajaca i došlo je do sukoba. Nisam se bojao – bio sam bijesan."
Više od 100.000 bačvi nuklearnog otpada još je uvijek na otoku, unatoč višestrukim pokušajima uklanjanja, pa čak i nakon javne isprike bivše predsjednice Tsai Ing-wen narodu Tao zbog odlaganja otpada bez njihova pristanka.
Zatvaranje poglavlja nuklearne energije
Ovo je bio jedan od ključnih incidenata koji je izazvao masovni antiatomski pokret na Tajvanu. Tajvan je u svibnju započeo zatvaranje posljednjeg preostalog reaktora u zemlji, čime se zatvara poglavlje nuklearne energije.
Tajvanske nuklearne ambicije datiraju još iz pedesetih godina prošlog stoljeća, a otok je razmatrao razvoj atomske energije i za civilne i za vojne svrhe, osobito kako bi se suprotstavio prijetnji komunističke Kine, koja Tajvan smatra svojim teritorijem.
Napore Tajvana da ovlada tehnologijom i izradi nuklearno oružje zaustavile su Sjedinjene Američke Države. Ipak, Tajvan je uspješno uspostavio civilni atomski program, odobrivši izgradnju prvog reaktora 1970. godine. Od tada su izgrađene tri nuklearne elektrane s ukupno šest reaktora.