Trka s vremenom za otvaranje pristupnih pregovora, u fokusu Zakon o sprečavanju pranja novca i financiranja terorizma
Komitet eksperata za procjenu mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma, započeo je posjetu Bosni i Hercegovini, te su planirani brojni sastanci do kraja mjeseca sa predstavnicima institucija svih nivoa vlasti. Njihova posjeta može biti i jedna vrsta pritiska, kako bi se usvojio Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. Upravo je to ključni uslov kako se Bosna i Hercegovina ne bi našla na sivoj listi Moneyvala i Radne grupe za finansijske akcije, liste koja predstavlja ozbiljnu prijetnju po globalni finansijski sistem.
Krajem siječnja propuštena je prilika da se usvoji Zakon o sprečavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti. Iako je usvojen u Vijeću ministara BiH, a potom i u Zastupničkom domu BiH, sve je zapelo u Domu naroda. Podrške SNSD-ovih delegata nije bilo. Vremena malo, jer da bi zakon stupio na snagu mora biti objavljen u Službenom listu najkasnije do 20. veljače, a procedura završena do 28. februara. U protivnom, BiH bi mogla završiti na sivoj listi Moneyvala. Jesu li vladajući zaista ozbiljno shvatili ovo upozorenje Delegacije EU, pa će uslijediti zakazivanje sjednice Doma naroda?
DRAGAN ČOVIĆ, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH
"Evo dok smo sjedili ovdje, komunicirali smo jednu moguću žurnu sjednicu Doma naroda do petka, da bi izglasali Zakon o sprečavanju pranja novca jer smo rekli da je on završen, tako da i on faktički završi svoj parlamentarni put zbog ovih obaveza koje su vezane za veljaču".
Ovaj put su i u SNSD-u kazali da nemaju ništa protiv usvajanja ovog zakona, te Milorad Dodik tvrdi - ovaj put će biti usaglašen i usvojen. Ali, naglašava da očekuje da u aprilu na dnevnom redu bude i Zakon o Ustavnom sudu BiH.
MILORAD DODIK, predsjednik SNSD-a
"Mi moramo to da usvojimo sve do kraja ovog mjeseca, ako hoćemo da budemo kredibilni. Mi to možemo da uradimo i ovo što je rečeno, dakle on je u Domu naroda i čeka jasan dogovor o ovim drugim stvarima".
Dio delegata opozicije u Domu naroda stava je da nije poznato kada će biti sjednica, ali da se sjednica mora održati hitno do kraja sedmice.
DŽEMAL SMAJIĆ, delegat Kluba Bošnjaka u Domu naroda PSBiH
"Ovo je klasična politička trgovina između stranaka Trojke, HDZ-a I SNSD-a. Nije to ništa novo što oni do sada nisu radili, ali ovdje je najveći problem što će to direktno osjetiti građani BiH".
Osjetili bi jer siva lista donosi političke, ekonomske i finansijske posljedice po BiH. Utiče na pristup međunarodnom tržištu, transakcijama i uveliko odvraća strane invevestitore.
SAŠA MAGAZINOVIĆ, poslanik u Predstavničkom domu PSBiH
"Njegovo neusvajanje bi imalo značajne posljedice i po fizička lica i privredu, a imalo bi refleksije i na strana ulaganja i zaista ne želim ni pomisliti da u Domu naroda bilo ko nije svjestan ove činjenice".
Budući da su predstavnici Moneyvala u gostima do kraja februara, nadati se usvajanju zakona i njihovom pozitivnom izvještaju jer, osim šteta po privredu i finansijski sektor, neusvajanje zakona bi blokiralo pregovore sa EU, piše BHRT.