Dnevni.ba - PRELOADER

Trump se sastao s Bezosom

19 Pro 2024


Trump se sastao s Bezosom
Donald Trump i Jeff Bezos

OSNIVAČ Amazona i vlasnik Washington Posta Jeff Bezos susreo se s novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u njegovom luksuznom odmaralištu Mar-a-Lago. Bezos je jučer navečer viđen kako ulazi u odmaralište, prenosi BBC.

Bezos je obećao milijun dolara Trumpovom inauguracijskom fondu, pridruživši se nizu tehnoloških lidera koji su financijski poduprli inauguraciju. Njegovi poslovni interesi s američkom vladom, uključujući Amazon Web Services i svemirsku tvrtku Blue Origin, dodatno pojašnjavaju motive iza susreta.

Amazon će, prema izvješću CBS Newsa, prenositi Trumpovu inauguraciju na svojoj platformi Prime Video, što će se smatrati dodatnom donacijom u vrijednosti od milijun dolara.

Tehnološki lideri u dijalogu s Trumpom
Pored Bezosa, nedavno su se s Trumpom susreli Mark Zuckerberg (Meta), Sam Altman (OpenAI), Shou Zi Chew (TikTok) i Tim Cook (Apple). Izvršni direktor Googlea Sundar Pichai također je zakazao sastanak s Trumpom, dok je Elon Musk, vlasnik Tesle i SpaceX-a, prisustvovao večeri s Bezosom i Trumpom, opisujući je kao "sjajan razgovor".

Musk, poznat po bliskim vezama s Trumpom, usmjerio je više od 250 milijuna dolara u Trumpove izborne kampanje i postao ključni savjetnik u Trumpovim planovima za smanjenje državne potrošnje

Sastanci dolaze u trenutku kada je Trump istovremeno kudio i hvalio tehnološke divove, optužujući neke za cenzuru i nepravedne poslovne prakse. Amazon i Meta suočili su se s kritikama zbog svojih praksi, dok su ugovori vrijedni milijarde dolara između američke vlade i tvrtki poput SpaceX-a, Amazon Web Servicesa i Blue Origina dodatno privukli pažnju javnosti.

Bezos protiv uredništva Washington Posta
Zanimljivo, Washington Post, u vlasništvu Bezosa, nije podržao niti jednog predsjedničkog kandidata na posljednjim izborima, što je Bezos objasnio kao "načelnu odluku kako bi se izbjegla percepcija pristranosti", čime se protivio uredništvu novina koje je namjeravalo podržati Kamalu Harris. Međutim, Bezosova poslovna suradnja s vladom i njegove donacije ukazuju na pragmatičan pristup u odnosima s novoizabranim predsjednikom.

Dok tehnološki lideri koriste priliku za jačanje odnosa s administracijom koja dolazi, Trumpova strategija uključuje okupljanje utjecajnih poslovnih lidera kako bi podržali njegove ekonomske i političke planove. Pitanje je hoće li ti sastanci donijeti konkretne promjene u politici prema tehnološkim divovima i njihovim poslovnim praksama. Za očekivati je da će Trump ukidanjem regulacija i smanjenjem poreza ići na ruku najbogatijem sloju američkog društva.

Vijesti iz svijeta


SAD & KINA

Trump uvodi Kini carine do 245%

Trgovinski rat između dviju najvećih svjetskih ekonomija je žestoko eskalirao. Bijela kuća objavi...

6 min

UKRAJINA

Rusi napali Odesu

U napadu  ruske bespilotne letjelice na crnomorski lučki grad Odesu tijekom noći ozlijeđeno je tr...

29 min

AFGANISTAN

Humanitarci: Afganistanska djeca umiru od gladi zbog prekida pomoći

Afganistanska djeca će umirati zbog smanjenja američkih sredstava, izjavio je zvaničnik humanita...

56 min