U BiH je i razvod luksuz

Žrtve nasilja plaćaju obvezno posredovanje
U proteklom periodu svjedočimo sve učestalijem nasilju nad ženama, dok sustav ostaje neujednačen. Centar ženskih prava pokrenuo je kampanju i došao do podataka da se obvezno posredovanje pri razvodu u većini županija naplaćuje, što žene bez novca prisiljava da ostanu u nasilnim brakovima.
Iako je zakonsko pravo, mnogima nedostupno zbog visokih troškova. Posebno je problematičan obvezan postupak posredovanja za parove s maloljetnom djecom, koji se u nekim županijama naplaćuje od 30 do 400 konvertibilnih maraka.
Kampanja
Centar ženskih prava Zenica pokrenuo je kampanju kojom traži da posredovanje u razvodima brakova s maloljetnom djecom bude besplatno u centrima za socijalni rad, jer to vide kao način prevencije nasilja.
- Ako vi ne dokažete da ste žrtva nasilja u obitelji, vi tu uslugu ne možete dobiti besplatno, znači morate je platiti, navodi predsjednica Centra ženskih prava Meliha Sendić.
- Smatram da bi to trebalo biti besplatno, dostupno svim građanima i mislim da, s obzirom da će moći i fizička lica, vjerojatno će biti određeni tarifnik, da se napravi razlika između privatnog i javnog sektora, tako da bi javni sektor trebao biti na usluzi građanima i da bi ova usluga trebala biti besplatna, dodaje direktor Centra za socijalni rad Zenica Muamer Mehić.
U Maglaju je usluga posredovanja donedavno bila naplaćivana. Novac se, tvrde, vraćao korisnicima kroz različite vrste pomoći.
- Sredstva od naplate posredovanja nisu isplaćivana radniku koji obavlja poslove posredovanja već su davana za nabavku lijekova, objašnjava direktorica Centra za socijalni rad Maglaj Jasmina Hasanić.
Posredovanje
Posredovanje najčešće bude završeno u roku od 60 dana, ali građani Bosne i Hercegovine iz dijaspore zbog kratkog odmora često ne mogu čekati. Zato bi im, smatraju u Centru za socijalni rad Zenica, trebalo omogućiti izbor.
- Konkretno u Zenici imamo tada pritisak da se to završi u što kraćem vremenskom roku. A mi na te rokove ne možemo odgovoriti. Shodno tome, smatram da bi bilo dobro da postoji neka alternativa za te ljude. Kome se žuri, nek' izvoli, nek' plati, kaže direktor Centra za socijalni rad Zenica Muamer Mehić.
- Pričamo ovdje o institucijama u sustavu zaštite, a da li će odvjetnici ili neka samostalna lica, ostavljeno je da oni naplaćuju, a sad neka svako ima pravo izbora, mišljenja je predsjednica Centra ženskih prava Meliha Sendić.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike u veljači je raspisalo javni poziv za licenciranje fizičkih i pravnih lica za posredovanje. Istovremeno je upućena inicijativa Ministarstvu pravde za izmjene Obiteljskog zakona Federacije Bosne i Hercegovine, kako bi posredovanje postalo besplatno i dostupno svima, jer pravo na razvod pripada svima, a ne samo onima koji to mogu platiti.