U FBiH oporavak po pitanju zaposlenosti iznosi 48 posto
Nadir Jahić, savjetnik za statistiku i planiranje u Uredu premijera FBiH, izjavio je za Fenu da u FBiH, u odnosu na inicijalni broj otpuštenih radnika na početku pandemije korona virusa, oporavak po pitanju zaposlenosti iznosi 48%. On je podsjetio da je, u šest tjedana nakon uvođenja mjera za suzbijanje širenja zaraze koronavirusom, više od 26.000 radnika u FBiH ostalo bez posla.
“Od tada je, a zaključno s 14. prosincem 2020., broj zaposlenih u FBiH povećan za 12.685 osoba i očekujemo da do kraja godine taj broj bude povećan za još 500“, rekao je Jahić te iznio ocjenu da je najbrži oporavak po pitanju broja zaposlenih zabilježen u Tuzlanskoj (više od 60%) te u Zeničko-dobojskoj županiji (53%). Prema riječima Jahića, najviše otpuštenih bilježi se u uslužnom sektoru i to tamo gdje je prosjek plaća najniži.
“Od početka krize do danas, prosječna plaća u FBiH je čak malo i porasla jer su sektori koji zapošljavaju stručni kadar nastavili s radom, dok je uslužni sektor, u kojem su plaće niže, najviše pogođen“, naglasio je savjetnik za statistiku i planiranje u Uredu premijera FBiH i ukazao da rečeno pokazuje da je najniže kvalificirana radna snaga na slabije plaćenim poslovima najviše osjetila posljedice krize.
Jahić je podsjetio da je Vlada FBiH od 16. ožujka do danas usvojila tzv. "Korona zakon" i još nekoliko uredbi o poticajima gospodarstvu u cilju očuvanja radnih mjesta, standarda stanovništva i ekonomske aktivnosti u FBiH.
Zvanični podaci Porezne uprave FBiH pokazuju da je u Federaciji BiH broj zaposlenih od ožujka 2015. do ožujka ove godine bio u stalnom rastu, tako je broj zaposlenih, zaključno s 31. prosincem 2019., povećan za 59.561. “Sadašnji saziv Vlade FBiH je na početku mandata u ožujku 2015. zatekao nešto više od 476.000 zaposlenih, a do studenog prošle godine taj broj je povećan na 536.768. Na dan uvođenja mjera za suzbijanje širenja zaraze koronavirusom, 16. ožujka 2020., bilo je 534.076 zaposlenih“, zaključio je.