Dnevni.ba - PRELOADER

Visa i Mastercard pod pritiskom: EU trgovci traže ograničenje naknada

3 h 40 min


Visa i Mastercard pod pritiskom: EU trgovci traže ograničenje naknada
Visa i Mastercard

Visa i Mastercard suočeni su s pritiscima zbog visokih i netransparentnih naknada, tvrde europski trgovci i maloprodajni lanci. Ove dvije američke kompanije dominiraju tržištem platnih kartica u eurozoni, gdje obrađuju većinu transakcija. Trgovci godinama upozoravaju na visoke naknade i složenost sustava, koji im otežava razumijevanje stvarnih troškova.

Regulatorne mjere koje će ograničiti rast naknada
Najveće europske maloprodajne tvrtke, zajedno s internetskim trgovinama, apelirale su na Europsku komisiju da reagira. Pozvali su na regulatorne mjere koje bi ograničile rast naknada i povećale transparentnost. Smatraju da Visa i Mastercard štete konkurentnosti unutar Europske unije i sprječavaju razvoj alternativnih sustava plaćanja.

U pismu upućenom Europskoj komisiji 13. svibnja, trgovci tvrde da su Visa i Mastercard koristili svoju tržišnu poziciju bez stvarne konkurencije. Uz to, navode kako su naknade postale toliko komplicirane da ih poslovni korisnici teško mogu razumjeti ili provjeriti.

Prema izvješću konzultantske kuće The Brattle Group iz 2024., naknade su porasle za gotovo 34 posto između 2018. i 2022.. Taj godišnji prosjek rasta od 7,6 posto nadilazi stopu inflacije, a bez ikakvog vidljivog poboljšanja usluga za trgovce ili potrošače.

Trgovci ističu da potrošači nemaju koristi od viših naknada, a razina usluge ostaje ista ili lošija. Upozoravaju da su sustavi postali sve više zatvoreni i nefleksibilni, što dodatno otežava poslovanje na europskom tržištu.

VISA opravdava visinu naknada
Visa je u odgovoru navela da njezine naknade odražavaju kvalitetu usluga i sigurnosne standarde koje pruža korisnicima. Tvrtka naglašava važnost prevencije prijevara, operativne pouzdanosti i inovativnosti kao opravdanja za svoje cijene.

Mastercard nije dao komentar na optužbe, iako je upit bio upućen. Odsutnost odgovora dodatno je izazvala nezadovoljstvo među poduzećima koja traže transparentnost i suradnju.

Europska komisija dobila je pismo koje potpisuju brojne trgovačke i financijske udruge, uključujući EuroCommerce i Ecommerce Europe. Među potpisnicima su i neki od najvećih europskih i globalnih trgovaca poput Amazona, Ikee, Aldija, H&M-a i Carrefoura.

U dokumentu su zatražene četiri ključne mjere: pokretanje postupaka protiv Vise i Mastercarda, uređenje međubankovnih naknada, uvođenje obveze transparentnosti, te omogućavanje nadzora nad ponašanjem kartičnih sustava.

Stvaranje ravnoteže između potrošača, trgovaca i platnih sustava
Navedeni zahtjevi temelje se na pravilima Europske unije o zaštiti tržišnog natjecanja i financijskoj regulativi. Trgovci smatraju da je nužno stvoriti ravnotežu između interesa potrošača, trgovaca i platnih sustava.

Uz rastuće cijene i digitalizaciju tržišta, potreba za alternativnim rješenjima postaje sve izraženija. Jedan od razloga za pokretanje inicijativa poput digitalnog eura upravo je dominacija američkih kartičnih sustava.

Međutim, dio zakonodavaca i poduzeća izražava frustraciju zbog sporosti razvoja europskih digitalnih alternativa, koje još uvijek nisu spremne za široku primjenu.

Kako prenosi Poslovni dnevnik, trgovci očekuju da Komisija hitno poduzme konkretne korake kako bi spriječila daljnje štete za europsko gospodarstvo.

Rasplet ove situacije mogao bi značajno utjecati na budućnost platnog prometa u Europi. Regulacija naknada i poticanje konkurencije postaju ključni ciljevi za zaštitu tržišta i korisnika.

Biznis


PLAVI DIJAMANT

Plavi dijamant iz Južne Afrike oduševio tržište luksuznih dragulja

Rijetki plavi dijamant poznat kao “Mediteransko plavo”, težine 10,03 karata, prodan je na aukciji...

2 h 23 min

MOODY’S

Moody’s snizio kreditni rejting Sjedinjenih Američkih Država

Moody’s Ratings snizio je državni kreditni rejting Sjedinjenih Američkih Država za jedan stupanj ...

3 h 29 min

EUROZONA

Snažan rast vanjskotrgovinskog suficita eurozone

Eurozona je u ožujku ostvarila vanjskotrgovinski suficit od 36,8 milijardi eura. Što predstavlja ...

3 h 45 min