Dnevni.ba - PRELOADER

Zapadni Balkan bi u EU, EU želi zapadni Balkan… Ali uz ispunjene strogih uvjeta

25 Svi 2023


Zapadni Balkan bi u EU, EU želi zapadni Balkan… Ali uz ispunjene strogih uvjeta

Piše: Dragan Bradvica

Kao završni događaj jednogodišnjeg predsjedavanja Bosne i Hercegovine Jadransko-jonskom inicijativom, Ministarstvo vanjskih poslova BiH i Direkcija za europske integracije BiH organizirali su u Sarajevu Forum EU strategije za jadransko-jonsku regiju (EUSAIR) i godišnji sastanak Vijeća Jadransko-jonske inicijative na razini ministara vanjskih poslova.

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković kazao je na otvaranju foruma da je ovo prilika da se razmjene viđenja situacije u regiji, navodeći da je BiH predsjedavala JJI-om u veoma izazovnim vremenima, jer dok se Europa oporavljala od pandemije koronavirusa počeo je rat u Ukrajini nakon čega je uslijedila energetska kriza.

- Bez obzira na sve poteškoće, BiH u fokus stavila proces proširenja EU na zemlje zapadnog Balkana tijekom predsjedavanja JJI-om i zadovoljan sam zbog toga jer su sve zemlje posvećene tom cilju, rekao je Konaković.

Isto tako, zadovoljan je novim pristupom EU zemalja prema proširenju, dodao je da proširenje treba imati istu važnost za EU kao i zemljama zapadnog Balkana.

Nužni uvjeti

Konaković smatra da je politička stabilnost ove regije od velikog je značaja zbog čega su razmjena iskustava i dijalog od krucijalne važnosti za postizanje toga.

- EU je naš krajnji cilj, ali nama je potrebno i nešto sada i odmah kako bi se pokazalo narodima u ovim zemljama da nisu ostavljene po strani, kaže Konaković.

Direktor Direkcije za europske integracije Edin Dilberović kazao je na otvaranju da je proces proširenja usko povezan s implementacijom uvjeta koji stoje pred zemljama aspiranticama za članstvo u EU koja su stroga, ali pravedna.

Oliver Varhelyi, europski povjerenik za proširenje i susjedstvo, obratio se skupu video porukom, ponovivši da je dodjela kandidatskog statusa za BiH jasna poruka da je ova zemlja dio europske obitelji.

- EU će nastaviti podržavati ovu regiju i izdvajati sredstva za saniranje posljedica kriza i ekonomskog razvoja te društvenog napretka, ali na zemljama je da ispune najvažnije uvjete za nastavak puta ka EU, istaknuo je Varhelyi. 

Suradnja

Ministar vanjskih poslova Republike Hrvatske Gordan Grlić Radman ponovio je da njegova zemlja, kao članica EU, podržava snažno proces proširenja jer se jednake vrijednosti trebaju slijediti, posebno naglašavajući da zemlje zapadnog Balkana ne smiju biti zaboravljene.

Aleksandar Jevšek, ministar koehzije i regionalnog razvoja Republike Slovenije, naglasio je kako je JJI veoma važna inicijativa kako bi se zajednički radilo na procesu pridruživanja EU, prije svega u korištenju sredstava te je važnim ocijenio uključivanje mladih u sve ove procese.

Državna tajnica pri Tajništvu za europske poslove Republike Sjeverne Makedonije Drita Abdiu govorila je o novoj metodologiji pridruživanja, ocjenjujući da je to proces učenja prilagođen za svaku od zemalja. Kaže da je EU jedini pravi put posebno zbog činjenice da je više europskih zemalja članica EU nego onih koje to nisu.

Vassilios Tselios, grčki nacionalni koordinator za EUSAIR pri Ministarstvu vanjskih poslova, također smatra kako je potrebno imati strategije i akcijske planove kako odgovoriti zahtjevima EU, ali je u tom procesu važna međusobna povezanost između zemalja koje su članice EU i koje to nisu.

Andrea Cascone, talijanski nacionalni koordinator za EUSAIR, podsjetio je da zemlje zapadnog Balkana sada imaju kandidatski status, neke od njih su napredovale više u tom procesu, ali on je naglasio da zemlje koje jesu dio EU i koje su dio JJI predstavljaju najvećeg zagovarača za proširenje EU.

Svemu dodajmo kako je Jadransko-jonska inicijativa osnovana 2000. godine s ciljem poticanja razvoja, jačanja sigurnosti i intenziviranja suradnje između zemalja regije te ubrzanja integracijskih procesa u Europi. U inicijativi sudjeluje 10 zemalja. Osim BiH, članice su i Albanija, Crna Gora, Grčka, Hrvatska, Italija, San Marino, Sjeverna Makedonija, Slovenija i Srbija.

EUSAIR, jedna od četiri EU makroregionalne strategije, predstavlja instrument jačanja regionalne suradnje u cilju poticanja rasta, održivog razvoja te približavanja zemalja zapadnog Balkana EU.

EU


EBRD

EBRD pripremio oko 100 milijuna eura za potporu mladim poduzetnicima

Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) saopćila je jučer da će u okviru programa za potporu pod...

22 Stu 2024

Delegacija EU-a u BiH: Glavni pregovarač mora imati puni mandat predstavljati državu u cjelini

Odluka Europskog vijeća iz ožujka ove godine o otvaranju pristupnih pregovora BiH s EU-om predsta...

21 Stu 2024

EU

Sutra sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između EU i BiH

Osmi sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između Evropske unije i Bosne i Hercegovine ...

18 Stu 2024