Dnevni.ba - PRELOADER

19 žrtava genocida nakon 26 godina dočekalo smiraj

11 Srp 2021


19 žrtava genocida nakon 26 godina dočekalo smiraj

U mezarju Memorijalnog centra u Potočarima danas su obavljeni dženaza i ukop 19 žrtava genocida počinjenog u ljeto 1995. godine u Srebrenici.

Dženazu je predvodio reisu-l-ulema islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein efendija Kavazović, a prethodnom obilježavanju 26. godišnjice genocida počinjenog u srpnju 1995. nazočile su tisuće ljudi.

Prethodno je upriličen vjerski dio programa, a nakon toga je čitanjem imena počelo iznošenje tijela stradalih iz Memorijalnog centra. Preživjeli Srebreničani, članovi obitelji ubijenih, prijatelji i susjedi na rukama su prenijeli kovčege s posmrtnim ostacima do grobnica gdje su žrtve pronašle smiraj nakon 26 godina.

Najmlađa žrtva koja je ove godine ukopana u Memorijalnom centru Potočari je Azmir Osmanović koji je imao svega 16 godina kada je likvidiran. Smiraj je ove godine našao i maloljetni Fikret Kiverić koji je u momentu smrti imao 17 godina. Sahranjena ne i jedna žena - Zilha Delić, koja je u momentu stradanja imala svega 24 godine. U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari ukopani su ove godine i otac i sin Hajro i Jusuf Aljić.

- Dvadeset i šesti put stojimo na ovome svetom mjestu naše tuge, naše boli, naših sjećanja i naših molitvi. Prošlo je dvadeset i šest godina od kada su krvoloci, što imaju imena i prezimena, jasnu i nedvosmislenu ideologiju, plan, organizaciju, strategiju i zločinačku namjeru, počinili genocid u Bosni i Hercegovini i u ovoj pitomoj dolini, u drevnoj Srebrenici, kazao je Kavazović u obraćanju.

- Od tada, mi Bošnjaci, svoje vrijeme brojimo od tog strašnog zločina, pamteći svaku nevinu žrtvu, ali i svakog zločinca i čekamo pravdu. Zlo genocida u Bosni i Hercegovini se nije slučajno dogodilo. Ono je bilo planski razrađeno i izvedeno. To zlo je prikrivano, negirano i veličano svih ovih godina. Ono je duboko i žilavo, a nije ga lako svladati. Njegov otrov će još dugo kolati ovim prostorima. Ipak, vjerujem da će vremenom obični mali ljudi, koji su bliži jedni drugima, naći načina da prezru počinitelje i odbace zlo iz svog duhovnog bića, vraćajući se moralnim vrijednostima. Siguran sam da prošlost, koja je teška, može biti i prilika da razumijemo jedni druge i da jedni drugima pomognemo, ako prihvatimo istinu kao vodilju. Svi dobri ljudi, sa svih strana, a posebno u Europi, trebaju pomoći Bosni i Hercegovini i Srebrenici, naveo je Kavazović.

Pitanje za nas i Europu

Poručio je kako je Srebrenica bila i ostala pitanje naše savjesti i morala, kao i pitanje morala i savjesti cijele Europe.

- Srebrenica je mjesto pamćenja i sjećanja na nevino ubijene ljude pred očima Europe, koja ih nije željela vidjeti, a ne želi vidjeti žrtvu jasno ni danas, jer šuti i okreće glavu na negiranje zločina genocida u Bosni i Hercegovini i veličanje i odlikovanje zločinaca. I danas smo se okupili u Potočarima, da se sjetimo naših najmilijih. Svaki naš posjet, obilazak ovog mezaristana, neprekinuti je živi razgovor koji traje i koji donosi smiraj dušama onih koji jedni za drugima žude. Neka svaka naša posjeta bude naš zavjet da ćemo ostati okrenuti dobru i miru među ljudima. Neka to bude naš zavjet da nećemo dozvoliti da se tama naseli u našim srcima, da ćemo uvijek voljeti ljude kao braću i sestre, a zlo prezirati i boriti se protiv njega. Budimo uvijek svjesni Božijeg obećanja da je žrtvi ostavljena posljednja riječ i da između molitve potlačenog, onoga komu je zlo učinjeno, i Uzvišenog Boga nema perde, niti zastora. U ovom iznimnom trenutku našeg duhovnog uzdignuća, uputimo molitvu za sve nas, za naše najmilije, za žive i mrtve, za našu domovinu i narod u ovom danu sjećanja na braću i sestre, čiji životi su postali vječnost i vječiti zalog naših zemaljskih života, poručio je Kavazović.

Prethodno su izaslanstva različitih razina vlasti iz Bosne i Hercegovine i regiona položila su cvijeće i odala počast žrtvama genocida počinjenog u srpnju 1995. u Srebrenici. Nakon komemoracije, svatko na svoj način, odao je počast žrtvama, između ostalih - članovi Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i Željko Komšić, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i predsjednik SDA Bakir Izetbegović, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić, ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković, zamjenik ministra kulture i turizma Republike Turske Serdar Cam, crnogorski predsjednik Milo Đukanović i potpredsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović, Čedomir Jovanović, Vojin Mijatović…

“Ovo je mjesto na kojem je teško govoriti. Ovdje sve govore tisuće bijelih nišana, zeleni tabuti i suze majki koje oplakuju svoju djecu”, poručio je između ostaloga tijekom komemoracije član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović.

- Ovo je mjesto na kojemu je teško govoriti. Ovdje sve govore tisuće bijelih nišana, tabuti i suze majki koje oplakuju djecu. Suočena s razmjerima genocida, ljudska misao i riječ pokazuju svu svoju nemoć, sve svoje slabosti. Na ovome mjestu, u srebreničkoj dolini tuge, čovjek osjeća da bi mogao vječno šutjeti. Ta šutnja bila bi jedini valjan odgovor pred količinom patnje, straha i zla na koje podsjeća ovaj dan, istaknuo je Džaferović.

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović u videoporuci je kazao kako se budućnost kao i suradnja između naroda na ovom području, neće se moći graditi bez iskrenog odnosa prema prošlosti. Obiteljima žrtava izrazio je sućut te naglasio kako su svjesni njihove goleme boli i patnje.

- Genocid koji je počinjen na ovom mjestu prije 26 godina najstrašniji je zločin na europskom kontinentu nakon Drugog svjetskog rata te trajna odgovornost svih država i cijele međunarodne zajednice da čuvaju sjećanje na nevine žrtve ovog brutalnog, nepojmljivog masakra sumraka civilizacije, rekao je Milanović u poruci.

Naglasio je kako se tragedije tisućaobitelji žrtava stalno produbljuju brojnim pokušajima negiranja ili revitaliziranja strašnog pokolja, što se gleda desetljećima.

- Budućnost kao i suradnja između naroda na ovom području, neće se moći graditi bez iskrenog odnosa prema prošlosti što uključuje sagledavanje bolnih činjenica zločina u Srebrenici. Otvoren i iskren odnos prema prošlosti kao i kažnjavanje svih odgovornih za ovaj zločin omogućit će otvaranje novih stranica suradnje koje će biti temeljene na evropskim vrijednostima te koje će omogućiti budućnost u kojoj mladi ljudi neće strahovati od ponavljanja strašnih zločina iz prošlosti kojih je na ovom našem prostoru bilo mnogo, i previše, rekao je Milanović.

Dodao je kako je odgovornost svih da svakodnevno čine sve kako se ovakve tragedije ne bi ponavljale u budućnosti.

Video porukom nazočnima na komemoraciji obratio se i Aleksa Bečić – predsjednik Skupštine Crne Gore.

- Kako bi nam budućnost bila izvjesna i svijetla s mračnom prošlošću se moramo suočiti. U okviru tog procesa Crna Gora kroz Rezoluciju o genocidu o Srebrenici najoštrije je osudila genocid kao i one koji ga negiraju. Učinili smo ono što nikada nitko nije, a kako bi sasjekli dalje korijene sukoba, osudili i pokušaj pripisivanja odgovornosti ili krivice srpskom, bošnjačkom ili hrvatskom ili bilo kojem drugom narodu za genocid, zločine protiv čovječnosti ili druge zločine. Odgovornost može biti isključivo individualna, a ni jedan narod ne može biti označen kao genocidan ili zločinački, kazao je Bečić i dodao da zločinci imaju ime i prezime, nemaju nikakvu nacionalnost.

Veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u BiH Eric Nelson izjavio je da je neprihvatljivo negiranje genocida u Srebrenici i veličanje ratnih zločina i zločinaca. On se video porukom obratio na komemoraciji i tom prigodom istaknuo da negiranje genocida predstavlja vrijeđanje žrtava.

- Ono što se dogodilo prije 26 godina ne smije biti zaboravljeno, poricano ili umanjivano. Neprihvatljivo je negiranje srebreničkog genocida, ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločinaca. Takvi postupci vrijeđaju žrtve i nanose bol njima i njihovim obiteljima, te podrivaju međusobno povjerenje koje je potrebno svima u BiH radi izgradnje stabilne, prosperitetne i mirne budućnosti, kazao je Neslon.

Ističući kako izrečene presude ukazuju na pojedinačnu odgovornost, kazao je kako se nada da one donose i određeno zadovoljenje pravde za porodice žrtava te dodao da zločini nisu odraz cijelog jednog naroda.

- SAD poziva političke lidere da se uzdrže od otvaranja rana iz pošlosti zapaljivom retorikom podjela i da se uzdrže od korištenja i manipuliranja ratnim dešavanjima iz perioda 90-ih. Istinsko liderstvo zahtijeva konkretne korake na promoviranju pomirenja uz saosjećanje i dostojanstvo te zajedničko ulaganje i rad na zajedničkoj budućnosti za sve narode u BiH, kazao je Nelson.

Premijer Hrvatske Andrej Plenković poručio je kako je genocid u Srebrenici bezumni zločin koji je poraz ljudskosti. On je na zvaničnom Twitter profilu uputio kratku poruku povodom 26. godišnjice genocida u Srebrenici, uz koju je simbolično objavio i Cvijet Srebrenice.

- Prije 26 godina, u genocidu u Srebrenici ubijeno je više od 8 tisuća bošnjačkih civila, muškaraca i dječaka. Taj bezumni zločin poraz je ljudskosti. Danas odajemo počast tisućama nedužnih bošnjačkih žrtava koje nikada nećemo zaboraviti. Hrvatska je u mislima uz Bosnu i Hercegovinu, piše u poruci Plenkovića.

Vladika Boris Bojović iz Crnogorske pravoslavne crkve, vikar metropolita Mihaila, kazao je tijekom boravka u Potočarima kako prije svega radi dobre suradnje i mira u čitavom regionu treba priznati da se u Srebrenici dogodio genocide. Istaknuo je kako su tu da pošalje poruku kako nikad i nigdje na planeti ne treba ovakav genocid da se dogodi.

- Mislim da moramo prvo svoje greške da priznamo i da priznamo da se u Srebrenici desio genocid, a poslije toga da krenemo u suradnju radi novih generacija koje dolaze i da se nikada više ne desi nijedan zločin i nijedan genocid jer vjera i nacija nikada ne trebaju da budu niti su razlog za bilo kakav sukob i bilo kakva negiranja, rekao je Bojović.

Predsjednik Međunarodnog rezidualnog mehanizma krivičnih sudova sa sjedištem u Hagu sudija Carmel Agius poručio je putem video linka kako je genocid u Srebrenici nedvosmislen zaključak donesen u 12 precizno obrazloženih presuda, koji su kao takav potvrdila 34 suca iz 29 zemalja, s pet različitih kontinenata.

- Nažalost već više od dvije decenije negiranje genocida u Srebrenici je postalo omiljeno sredstvo onih koji istom pribjegavaju kako bi se osiguralo da se ljudi ove zemlje i dalje dijele na nas i na njih. A upravo je ta podjela je ono što je tolikim životima donijelo toliko patnje, kazao je Agius.

Naglasio je kako su činjenice mukotrpno razmatrane, rigorozno provjeravane i potvrđene u brojnim postupcima. Prema njegovima riječima, vrijeme neće promijeniti činjenice, jer nijedan sukob u novijoj povijesti nije bolje dokumentiran od raspada Jugoslavije.

Povodom obilježavanja 26. godišnjice genocida, Festival MESS u Memorijalnom centru Potočari postavio je izložbu "Ožiljci" fotografa Paula Lowea, dok je publika na društvenim mrežama Festivala imala priliku pogledati video prošlogodišnjeg umjetničkog programa "Sjećanje za 8.372". Na otvaranju izložbe producentica programa Hana Bajrović istaknula je važnost sudjelovanja institucija kulture u obilježavanju ovog datuma, naglasivši višegodišnju uspješnu suradnju Festivala MESS i Memorijalnog centra.

- Ogromna mi je čast i privilegija da mogu izložiti svoje pejsaže opsade Sarajeva u Memorijalnom centru u Potočarima. Ova lokacija je puna sjećanja i osjećanja kao mjesto traume, ali i kao mjesto traženja pravde u odnosu na genocidne kampanje koje su opustošile Srebrenicu, Sarajevo, Foču, Goražde, Prijedor, Banja Luku i toliko drugih zajednica širom Bosne i Hercegovine. Instalaciju posvećujem sjećanju i u čast svih žrtava, rekao je fotograf Paul Lowe.

Obilježavanja u Mostaru

Dan žalosti povodom genocida u Srebrenici i ove godine simbolično je, nizom programa, obilježen u Mostaru. Klub skakača u vodu Mostari i ovoga puta bio je organizator skoka sa Starog mosta bez aplauza koji je simbolično izveden u 11 sati i 7 minuta.

Iz Kluba su poručili da je skok tradicija koja traje dugo i da će to sigurno trajati dugo i u godinama koje dolaze. Osim skoka sa Starog mosta, mladi skakači će u čast žrtvama Srebrenice izvesti skokove sa skakaonice Duradžik, dok je na platou ispod Starog mosta izveden Srebrenički inferno. Po prvi put rijekom Neretvom prošao je splav u obliku cvijeta Srebrenice koji su izradili mladi naselja Donja Mahala.


Najstarija žrtva koja je jučer sahranjena je Husein Kurbašić, koji je imao 63 godine u času smrti. U mezarju Memorijalnog centra Potočari ove godine ukopani su: Vejsil (Abdulah) Hamzabegović rođen 1939. godine, Muhidin (Mujo) Mehmedović rođen 1977, Fikret (Ramiz) Kiverić rođen 1978, Ramiz (Rizvo) Selimović rođen 1951, Esnaf (Zurijet) Halilović rođen 1976, Zilha (Edhem) Delić rođena 1971, Muamer (Osman) Mujić rođen 1976, Mehmed (Mustafa) Beganović rođen 1947, Hajro (Ramo) Aljić rođen 1944, Jusuf (Hajro) Aljić rođen 1967, Zajim (Mujo) Hasanović rođen 1968, Asim (Husejin) Nukić rođen 1971, Azmir (Aziz) Osmanović rođen 1979, Nezir (Rešid) Dautović rođen 1969, Ibrahim (Suljo) Avdagić rođen 1950, Jusuf (Adem) Halilović rođen 1948, Salih (Džanan) Džananović rođen 1955, Meho (Salih) Karahodžić rođen 1939. i Husein (Ibrahim) Kurbašić rođen 1932.

H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

13 h 1 min

U novom broju donosimo

Novi broj

26 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

25 Ruj 2024