Dnevni.ba - PRELOADER

200 tisuća maraka za prosvjetare je premalo

04 Velj 2021


200 tisuća maraka za prosvjetare je premalo

Osim zdravstvenih djelatnika koji prava traže prosvjedima i u šatoru u kojemu provode noći uz zgradu Županijske vlade, nezadovoljni su i prosvjetari u HNŽ-u, preciznije uposleni u osnovnom obrazovanju u ovoj županiji.
Ukoliko se određene stvari ne promijene na bolje, u dogledno vrijeme u štrajk bi mogli stupiti i članovi Sindikata osnovnog obrazovanja. Od VladeHNŽ-atraže početak pregovora i odgovore na njihove zahtjeve, nezadovoljni donesenim akcijskim planom i proračunom za ovu godinu ili prevedeno - iznosom koji je Vlada osigurala za pravosnažne presude prosvjetara.

Duguje se skoro 20 milijuna


Vlada je, podsjećamo, osigurala 200 tisuća maraka za pravomoćne presude prosvjetara u ovoj godini, dok sindikati osnovnog obrazovanja ovakvu odluku smatraju podcjenjivačkom, jer bi tvrde, akcijskim planom Vlade, isplate mogle trajati i do 13 godina. Za prosvjetne djelatnike je to, poručju, neprihvatljivo.

  • U tih 13 godina koliko bismo trebamo čekati, ne bismo naplatili nijednu kamatu. Svakog dana svjedočimo i inflaciji, sigurni da za to razdoblje praktično ništa ne bismo dobili. Apsurd je da brojne kolege ništa još uvijek nisu ni dobile, smatrajući da bi Vlada, odnosno njezini predstavnici trebali biti ozbiljniji, rekao je predsjednik Sindikata učitelja HNŽ-a Slavko Lauš.
    Sindikalisti smatraju i da je Vlada HNŽ-a, sudska potraživanja koja su već godinama pravosnažna, mogla isplatiti kreditnim zaduženjem. Podsjetimo, oko 5.300 prosvjetnih djelatnika podnijelo je tužbe na ime kršenja starog Kolektivnog ugovora, danas tvrdeći da im se još uvijek duguje između 15 i 20 milijuna maraka.
  • Nijedan učitelj koji se nije nagodio dosad nije dobio ni marku. Kada smo vidjeli ovogodišnji proračun i da je Vlada za nas planirala samo 200 tisuća maraka, što je isplata za oko 20 ljudi, kako bismo mogli biti zadovoljni, zapitao se.
    Isplate po pravomoćnim presudama nisu jedni problem prosvjetara u Hercegovini. Povećanje plaća od pet posto, upozoravaju, nije teklo po dogovoru, te navode da su unatoč istom ili većem obujmu posla, te istoj školskoj spremi djelatnici u osnovnim manje plaćeni od onih u srednjim školama.
  • Koeficijent je u osnovnom obrazovanju za sve kategorije djelatnika niži, s izuzetkomhigijeničara. Kod nastavnika je to oko 80 ili 90 maraka, a kad se to na razini godine izračuna, nakupi se dosta novca, navodi sindikalista Omer Tipura.
    Sindikati od ministra obrazovanja traže da ih pozove za pregovarački stoili će u protivnom, upozoravaju,biti primorani pokrenuti proceduru za štrajk. Resorni ministar, S druge strane iz Ministarstva poručuju kako pregovori sa Sindikatima sigurno neće biti sporni,ali i da trenutno o tim pitanjima ne žele izlaziti u javnost.

Traže povrat nastave na 45 minuta


Sindikalisti osim ovog problema, već mjesecima vode rasprave i o tome treba li vratiti stari model nastave u škole HNŽ-a ili se nastavni proces treba nastaviti odvijati prilagođeno COVID pandemiji.
Pomaka zasad nema. I roditelji i učitelji i dalje traže da se vrati stari model u svakodnevni rad, dok resorno ministarstvo ne obraća mnogo pozornosti na njihove zahtjeve. Konkretno, traži se povrat nastavnih sati na trajanje od 45 minuta, te da svi učenici nastavu pohađaju u učionicama, ali ne i u putem online platforme.

  • Od prvog dana sam upozoravao na neke stvari i žao mi je što moram konstatirati da ministar nije dorastao situaciji, te da je morao preuzeti odgovornost i uraditi nešto mimo onoga što nalaže stožer. Razlike između 30 i 45 minuta kada je riječ o opasnostima od pandemije nema, a to posebno u malim školama gdje imamo kombinaciju razreda donosi velike probleme. Učitelji tada za 30 minuta ništa ne mogu uraditi, rekao je Lauš.
    H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024