Dnevni.ba - PRELOADER

39. BEČKI MARATON: Tradicionalno veliki broj sudionika iz BiH

08 Svi 2022


39. BEČKI MARATON: Tradicionalno veliki broj sudionika iz BiH

Jedan od velikih europskih maratona na kojem su redoviti sudionici trkači iz Bosne i Hercegovine je tradicionalni Bečki maraton koji se u nedjelju 24. travnja održao po 39. put.

Ovog puta je uspješno maraton (utrka na 42.195 metara) u Beču završilo 12 naših trkača, među kojima i vaš izvjestitelj. Osim maratona, u sklopu iste manifestacije su održane i druge utrke pa je na polumaratonu (21.097,5 metara) uspješno utrku završilo 27 trkača iz BiH, a imali smo tri predstavnika i u utrci na 10 kilometara, kao i pet sudionika na štafetnom maratonu (timovi po četiri trkača koji dijele dionicu maratona).

Naši dominiraju

Među bh. trkačima u Beču dio je onih koji dolaze iz zemlje, dok su ostali iz Beča i okolice, grada u kojem jezike s naših prostora možete čuti na svakom kutu. Po službenim podacima iz 2021. godine u Beču živi blizu 200.000 ljudi sa našeg govornog područja, međutim te brojke su sigurno puno izraženije. Naš jezik je gotovo nemoguće zaobići u Beču, može ga se čuti gdje god krenete, u javnom prijevozu, svim dijelovima grada, ugostiteljskim objektima i prodavnicama gdje vrlo često rade baš naši ljudi… Na nešto slično smo nailazili u Njemačkoj, ali ne u tolikoj mjeri kao u glavnom gradu Austrije koji s širim područjem ima oko dva i pol milijuna stanovnika.

“Trčimo za mir”

Ukupno je oko 31.000 trkača nastupilo na trkačkoj manifestaciji u Beču, od čega je maratonsku utrku uspješno završilo 4.802 trkača (3780 muških i 1022 žene). Očekivano su na najvišoj razini bili dominantni Kenijci i Etiopljani. U muškoj konkurenciji su zauzeli prvih 12 mjesta, a u ženskoj prvih sedam. Zanimljivo je kako je u ženskoj utrci najbolja Europljanka bila Slovenka Neja Kršinar koja je istrčala respektabilan rezultat (2 sata, 35 minuta i 30 sekundi), što je njen najbolji u karijeri. Bila je ukupno osmoplasirana.

Maraton je imao i posebnu inicijativu pod nazivom “Trčimo za mir” gdje su sudionici mogli kupiti narukvice za pomoć narodu Ukrajine. Organizatori su objavili da je prikupljeno 24.535 eura sa ovom akcijom. Upravo Ukrajinka Natalija Lehonkova je ostvarila jako dobar rezultat na maratonu kao ukupno dvanaesta, a druga Europljanka. Lehonkova je olimpijka iz Rija 2016. godine.

 - Prije početka rata sam otišla na visinske pripreme u Kirgistan i morala ostati tri mjeseca do ove utrke. Tad nismo očekivali rat. Ne vraćam se u Ukrajinu, ostat ću u Beču neko vrijeme kod prijatelja, a onda idem u Njemačku gdje mi je majka stigla kao izbjeglica, kazala je Lehonkova.

Raj za trčanje

Oko 50 posto Beča je pokriveno zelenim površinama, a jedan od najpoznatijih parkova je Prater. Glavna avenija ovog parka, Prater Hauptallee, duga 4.3 kilometra, je pred ovu utrku dobila prestižnu “Plaketu svjetske atletske baštine”. Radi se o najpopularnijem mjestu za trčanje u Austriji, prozvanim “rajem za trčanje”. Avenija je poznata kao “Dom trkača i trkačkih događaja od 1822.” jer je 1. svibnja 1822. godine, ili prije točno 200 godina, na tom mjestu organizirana prva utrka. Dodatnu popularnost je mjesto svakako dobilo jer je na toj dionici svjetski rekorder u maratonu, Eliud Kipčoge, 2019. godine istrčao povijesni maraton ispod 2 sata. U sklopu Bečkog maratona sudionici utrke na 42.195m dva puta prolaze kroz park Prater.

Piše: Ersan Bijedić

desk@dnevni-list.ba

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

4 h 55 min

U novom broju donosimo

Novi broj

11 Sij 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

10 Sij 2025