Dnevni.ba - PRELOADER

40 milijuna eura blokada u Hrvatskoj, 10.3 milijuna u Norveškoj, koliko će biti u BiH?

5 h 31 min


40 milijuna eura blokada u Hrvatskoj, 10.3 milijuna u Norveškoj, koliko će biti u BiH?
Vrhovni sud Norveške presudio protiv hrvatskog biznismena Tomislava Debeljaka zbog kojeg je i u BiH blokiran projekt izgradnje vjetroelektrana

Piše: V.S.Herceg

mostar@dnevni-list.ba

Vrhovni sud Kraljevine Norveške prošli tjedan je pravomoćnom presudom potvrdio kako hrvatski biznismen Tomislav Debeljak, vlasnik 'DIV Grupe' i 'Brodosplita' mora obeštetiti oko 200 vjerovnika s ukupno 10.3 milijuna eura njegovog bivšeg brodogradilišta 'Kleven Verft' iz Ulsteinvika u toj državi. 

Ovo je još jedan u nizu nevjerojatnih, milijunskih afera koja prate ovog hrvatskog biznismena - i u Hrvatskoj je njegov bivši Brodosplit, a danas Brodograđevna industrija Split, od strane Financijske agencije (FINA) račun blokiran za 40 milijuna eura. 

No, zašto je on zanimljiv i za BiH? Iz sličnog razloga - blokade projekta vrijednog pola milijarde eura: izgradnje vjetroelektrana na području Hercegbosanske županije (HBŽ), projekta već sada poznatog kao "Kupreški škver", aluzija na, na žalost, financijeske dubioze s kojima se suočava splitski škver. Projekt je blokiran unatoč pravomoćnoj odluci Općinskog suda Livno - sve ostalo je višegodišnja pravna borba njegovog bivšeg poslovnog partnera, gdje će se, potpuno je sigurno, tražiti odgovornost i među akterima u pravosudnim institucijama koje Debeljaku idu na ruku. Ovja slučaj već istražuju agencije i u BiH i u susjednoj Hrvatskoj. No, vratimo se u Norvešku.  

Afera u Norveškoj

Slobodna Dalmacija godinama upozorava i izvješćuje o milijunskim makinacijama vezanim uz ovog kontroverznog hrvatskog biznismena te je prošli tjedan izvjestila kako je norveški Vrhovni sud odbio žalbu Tomislava Debeljaka, čime je taj hrvatski poduzetnik, vlasnik DIV Grupe i Brodosplita, došao u nepriliku, budući da ga prethodna presuda prizivnog suda u Gulatingu osobno obvezuje na isplatu 10,3 milijuna eura vjerovnicima njegova bivšeg brodogradilišta "Kleven Verft" iz Ulsteinvika. Vijest je odjeknula ne samo u Splitu i Dalmaciji, već i u cijeloj Hrvatskoj, a posebno u medijima u Norveškoj. Vijest je objavio i NRK, norveški nacionalni radijski i televizijski servis.

Slobodna Dalmacija se osvrće i na pisanje novinara portala Kystens.no, Arvida Steena, koji navodi kako je okončana trogodišnja pravosudna bitka između Klevenove "Stečajne mase" i Debeljaka. Ovom norveškom novinaru, kako piše Slobodna, vijest potvrdio Bjorn Age Hamre, Klevenov stečajni upravitelj i administrator u odvjetničkom uredu Simonsen Vogt Wiig. 

"Žalba Debeljakovih odvjetnika odbijena je u utorak na Vrhovnom sudu. Dakle, presuda prizivnog suda u Gulatingu je konačna", rekao je stečajni upravitelj. 

Naravno, odmah se postavilo pitanje naplate, u što nade polažu vjerovnici brodogradilišta koje je Debeljak svojedobno kupio i potom već za tri mjeseca poslao u stečaj, piše Slobodna Dalmacija.

"Konačno možemo stati na kraj ovom slučaju. Za 'Stečajnu masu' jamči se naplata 4,3 milijuna eura od osiguravatelja iz društva Tryg, čiju je policu osiguranja od menadžerske odgovornosti imala Debeljakova uprava brodogradilišta Kleven", kazao je sstečajni upraviteelj novinarima portala specijaliziranog za pmorske i brodograđevne teme. 

No, kako piše Slobodna Dalmacija, važnije je što će biti s Debeljakovom obvezom plaćanja 10,3 milijuna eura vjerovnicima.

"To nam je sada posao, kako namaknuti taj novac. Bit će zahtjevno, ali mi smo u procesu angažiranja odvjetničkog tima u Hrvatskoj koji će nam pomoći u tom poslu", najavio je Hamre.

Slobodna je već i prije pisala kako je presuda protiv Debeljaka ukupno "teška" skoro 15 milijuna eura, točnije 14,6 milijuna eura, od čega će manji dio, 4,3 milijuna eura, namiriti polica osiguranja, a veći dio bi trebao platiti Debeljak. 10.3 milijuna eura. Ovaj sudski postupak trajao je ukupno nešto više od tri godine. Podsjeća se kako se Debeljak u postupku branio da nije kriv za stečaj norveškog brodogradilišta s 440 radnika koji su bili ostali bez posla, tvrdeći kako su za sve krive banke jer su iznenada povukle prethodno odobrena financiranja brodogradilišta. 'Stečajna masa' tvrdila je suprotno - da je hrvatski poduzetnik svjesno i voljno bacio Kleven u stečajni ponor. Ovo bankrotirano brodogradilište kasnije je kupila grupacija 'Green Yard' i škver posluje i radi bez problema, a nova tvrtka nije ni bila stranka u ovom pravosudnom postupku, navodi Slobodna Dalmacija.

Zbog Debeljaka blokiran projekt izgradnje vjetroelektrana vrijedan pola milijarde eura

I Dnevni list je već pisao o aferi koja je godinama bila medijski skoro nepoznata, a gdje je Tomislav Debeljak također uključen. Slučaju, poznatom kao 'Kupreški škver' – nevjerojatnom projektu izgradnje vjetroelektrana na Kupresu, vrijednom pola milijarde eura koji je proglašen javnim interesom HBŽ-a i BiH. 

Projekt je blokiran zbog, više nego bizarnih, sudskih odluka, azbog činjenice da je jedan od aktera i tvrtka iz iz Hrvatske Tomislava Debeljaka, u tijeku je i velika međunarodna istraga u našoj zemlji susjedi zbog sumnji u kriminal i korupciju „teške“ stotine milijuna eura, a o svemu je upoznata i međunarodna zajednica.

Podsjećamo kako je Slobodna Dalmacija  od 14. travnja objavila ekskluzivan razgovor s mostarskim poduzetnikom Jurom Krtalićem i o kobnom partnerstvu mostarske tvrtke Kamen-Dent s hrvatskom tvrtkom, danas nepostojećim Brodosplit Holdingom, temi o kojoj je pisao i Dnevni list, a koja će, zasigurno, postati još jedan milijunski skandal. 

Krtalić je za Slobodnu Dalmaciju govorio je o projektu izgradnje vjetroelektrana, vrijednom više od pola milijarde eura i tvrdi kako ga je za 265 milijuna eura oštetio „novopečeni brodograditelj“ bivšeg Brodosplita, a danas Brodograđevne industrije Split kojoj je Financijska agencija (FINA) za 40 milijuna eura blokirala je račun, oštetio za 265 milijuna eura. Druga strana sve Krtalićeve navode „uredno“ demantira.

Ukratko, Kamen-Dent d.o.o. nakon što je 2004. krenulo s ispitivanjem potencijala vjetra u HBŽ-u, točnije na prostoru Općine Tomislavgrad i Kupres, 29. kolovoza 2008. Vlada HBŽ, poduzeću Kamen-Dent d.o.o iz Mostara dodijelila je koncesiju za izgradnju vjetroelektrana u Općini Tomislavgrad i Kupres. 

Kamen-Dent dobio je koncesiju HBŽ-a, a Krtalić je kazao kako ga je u tome i pratio njemački ‘Siemens’. No, za tako veliki projekt dobrodošao je i pouzdan partner. 

„Onda se 2013. pojavio Debeljak, govoreći da ima novca… Računali smo da bi mogla biti dobra ta poslovna sinergija, pa i nacionalna veza, Split, Dalmacija, Tomislavgrad, Kupres, Hercegovina, sve se nekako veže jedno uz drugo, pa i u brodogradilištu bi se možda mogli graditi stupovi za vjetroelektrane…i prepustio sam mu 50 posto u svojoj tvrtki. Od tada se problemi samo gomilaju, a leđa mu čuvaju u Zagrebu, Mostaru i Beogradu”, rekao je mostarski poduzetnik za Slobodnu Dalmaciju.

Prema Krtalićevim riječima, od samog početka projekt počinje zaostajati, a vrhunac je 2017. godine i gašenje ‘Brodosplit Holdinga’ i njegovo pripajanje ‘Brodograđevnoj industriji Split’ (BIS) kojem se prebacuju udjeli u Kamen-Dentu.

“To su učinili bez suglasnosti Vlade HBŽ, što je protuzakonito. Zakon o koncesijama Županije i FBiH u 43. članku kaže da se bez odobrenja koncesora ne može prenijeti više od 15 posto glasačkih prava tvrtke koja je koncesiju dobila na bilo koga drugoga”. To je presudom potvrdio i Općinski sud u Livnu, a Općinski sud u Mostaru je blokira.

Pravomoćna presuda postoji

Međutim, odvjetnica BIS-a (Debeljaka) potvrđuje da za navedenu promjenu nije zatražena suglasnost koncesora (Vlade HBŽ-a), ali ostaju pri stavu kako ona nije ni bila potrebna s obzirom, kako tvrde, da se nije radilo o "prijenosu udjela" iz čl. 43. stav 1, Zakona o koncesijama HBŽ.

"Po mišljenju gospodina Debeljaka i BIS-a, krivca za blokadu projektata Kamen-Denta pada upravo na teret gospodina Krtalića, a ne Debeljaka i BIS-a, ali će svakako nadležni sud dati svoju ocjenu i nije nužno o tome dalje špekulitati putem medija. Jednako, nadležni sud će dati svoju ocjenu pravnog pitanja je li trebala suglasnog koncesionara na statusnu promjenu udjelničara koncesionara u smislu čl 43., stav 1. Zakona o koncesijama i to baš u sudskom predmetu gdje je zakazano ročište i to po mjeri osiguranja po prijedlogu BIS-a, za 29.04.2025. godine", navodi se.

Ali, kao što je već i navedeno, u ovom predmetu već postoji pravomoćna odluka Općinskog suda u Livnu. Činjenična, što nije nikakva „špekulacija putem medija“.

Naime, Vlada HBŽ tužila je ‘Kamen-Dent’ za nezakonito prebacivanje udjela s ugaslog Brodosplita na BiS, proglasivši taj ugovor nevažećim, a županijsko pravobraniteljstvo iz Livna, na temelju Vladine odluke, piše Općinskom sudu u Mostaru u prosincu 2020. da u registru treba brisati ‘Brodograđevnu industriju Split’ kao udjeličara i sve vratiti na tendersku dokumentaciju Kamen-Dent. Pravomoćna presuda stiže 2022. iz Livna: ugovor o prijenosu udjela s ‘Holdinga’ na BIS je ništetan.

“Uzalud, mostarski Općinski sud, u okrilju kojeg je i registar poduzeća, a ‘Kamen-Dent’ je na mostarskoj adresi, ne uvažava tu presudu“, tvrdi Krtalić ističući kako se „pokraj korumpirane politike očito ne može implementirati zakonita odluka livanjske županije o ništetnosti prijenosa udjela“.

“Nikada ga nismo tužili, nismo takvi ljudi, prvi put u životu sam zbog njega završio na sudu. Uvijek uzvraća tužbama i prijetnjama. Želi nas izbaciti, zaustavlja nam projekte, tvrtke od kojih živimo. Projekt stoji već sedam i pol godina. Firma blokirana. Drugi vjetroparkovi odavno se grade, a mi ne možemo ništa. Mostarski sud, organizirani kriminal i politika zapinju nam noge. Poluga su mu i beogradski odvjetnici. Morat ćemo tužiti Sud u Mostaru i tražiti odštetu od države”, poručio je mostarski biznismen.

Na koncu, nevjerojatna je šteta i gubitak zbog svih navedenih manipulacija i u Hrvatskoj, i u Norveškoj, a i u BiH te se postavlja pitanje mogućnosti postojanja cijele odvjetničko-pravosudne-institucionalne mreže koja sudjeluje u ovim aferama. U cilju zaštite nacionalne sigurnosti i norveških poreznih obveznika Vrhovni sud Kraljevine Norveške zaustavio je pokušaj još jedne afere. Čini se da u BiH te odgovornosti za interese države BiH još nema.

Politika


Ćosić: Treba čekati da neka viša sila povuče potez

Izaslanik HDZ-a BiH u Domu naroda PS BiH Zdenko Ćosić obratio se medijima nakon što je pon...

28 min

Delegati iz SNSD-a ponovno 'spasili' od smjene svoje kadrove u Domu narod PSBiH i Vijeću ministara

SARAJEVO - Tri delegata iz Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosn...

1 h 30 min