Agencija za privatizaciju FBiH izdala nezakonite potvrde, građani i dalje bez štednje iz Srbije
U siječnju 2020. godine, javnost je obaviještena da je, pozivajući se na potvrde Agencije za privatizaciju u FBiH, a koje je uprava iznudila od štediša, Ministarstvo financija Srbije - Uprava za javni dug, donijela rješenja kojima je prijave štediša za povrat njihove štednje odbila te ih uputila voditi upravni spor pred Upravnim sudom u Beogradu.
U Udruženju za zaštitu deviznih štediša u BiH smatraju da sporne tvrdnje koje je štedišama izdala Agencija za privatizaciju FBiH te uz njih priložila izvode s jedinstvenih računa (JRG) nisu zakonite, a što povlači kaznenu odgovornost odgovornih osoba u Agenciji, prije svega direktora. Osim toga, kako dodaju, u potvrdama su iznesene netočne informacije ali je Agencija na zahtjev štediša odbila izvršiti ispravku netočnih navoda.
Zloporaba podataka
Ministarstvo financija Srbije - Uprava za javni dug je, temeljem potvrde Agencije za privatizaciju FBiH, odbilo priznati povrat štednje u Invest i JIK banci Beograd za 1.440 štediša iz FBiH, precizirala je na jučerašnjoj tiskovnoj konferenciji predsjednica Udruženja za zaštitu deviznih štediša u BiH Amila Omersoftić. Na jedinstvenim računima nalaze se evidencije potraživanja od banaka, dodala je ona, istakavši da su u tim podacima netočne informacije da su građanima dostavljena i sredstva. Banke, kako kaže, nisu dostavile sredstva već su dale podatke o potraživanju. Štediše su, smatra Omersofrić, ostale bez štednje jer je Srbija, koja nije imalo to pravo, tražila i dobila potvrde koje je zlouprabila. Omersoftić je s tim u svezi najavila da će Udruženje poduzeti pravne korake da se izvrši povrat dokumentacije koju je izdala Agencija za privatizaciju FBiH kako bi se spriječilo zloporabu.
Županijsko tužiteljstvo SŽ-a predmet zatvorilo
Na naredbe i rješenje Tužiteljstva Sarajevske županije (SŽ) da se istragu neće provoditi jučer je uložena pritužba Federalnom tužiteljstvu s prijedlogom da se ono žurno obrati Tužiteljstvu Srbije i zatraži povrat dokumentacije, tj. potvrde koje je izdala Agencija za privatizaciju u FBiH, te izvode s jedinstvenih računa (JRG) kako bi se spriječilo daljnju zloporabu te dokumentacije u upravnim sporovima pred Upravnim sudom u Beogradu, što je u zadnje dvije godine popustilo uraditi Županijsko tužiteljstvo SŽ-a, rečeno je. Naime, to Tužiteljstvo smatra da Zakon o upravnom postupku dozvoljava Agenciji za privatizaciju pristupati podacima iskazanim na JRG-ovima, tumačiti ih po vlastitom nahođenju i izdavati potvrde uz koje prilaže i JRG izvode, kao i da radnje odgovornih lica u Agenciji nemaju obilježje kaznenog djela, zbog čega je odlučeno ne provoditi istragu. Tako je glavna tužiteljica Županijskog tužiteljstva SŽ Sabina Sarajlija donijela 6. siječnja 2021. rješenje kojim je predmet zatvorila.