Ako nisi magistar, kako možeš biti doktor?

Nakon što je Senat Univerziteta u Sarajevu poništio Sebiji Izetbegović zvanje magistrice medicinskih nauka prosvjetni inspektori sada provjeravaju njezin doktorat.
- U ovom trenutku mogu jedino potvrditi da je na Univerzitetu u Sarajevu- Medicinskom fakultetu u toku inspekcijski nadzor koji provode kantonalni prosvjetni inspektori za visoko obrazovanje, no ostale detalje nemoguće je priopćiti prije završetka inspekcijskog postupka, izjavila je Vildana Brdarić, glasnogovornica Uprave.
Generalna direktorica Univerzitetskog kliničkog centra u Sarajevu (KCUS) tako je na dobrom putu da u vrlo kratkom roku ostane bez svih svojih znanstvenih zvanja. Inspekcija se vrši na osnovu prijave za poništenje doktorata koja je stigla u inspektorat.
Može li se biti doktor ako nisi magistar?
Nakon što je rektor Univerziteta u Sarajevu Rifat Škrijelj potpisao je rješenje kojim se Sebiji Izetbegović poništava upis u Matičnu knjigu magistranata, postalo je diskutabilno i njeno zvanje doktora jer je opće mišljenje da se doktor znanosti ne može postati ukoliko nemate diplomu magistra.
Sebija Izetbegović je u pokušaju obrane sebe poslala određene kaznene prijave za zloupotrebu položaja i prekoračenja ovlasti, za diskriminaciju kao i za iznošenje neistina u pokušaju njene diskreditacije kao redovne profesorice Univerziteta u Sarajevu.
Javne izjave koje su u pitanje dovele vjerodostojnost akademskih zvanja Sebije Izetbegović počele su još 2021. godine. Tužiteljstvo Kantona Sarajevo je tad pokrenulo istragu o diplomi Izetbegović. Od hrvatskih vlasti zatražena je dokumentacija, jer je Izetbegović izjavila da je dio specijalizacije provela i u Zagrebu.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske potvrdilo je da Sebija Izetbegović jeste upisala poslijediplomski studij u Zagrebu, ali da to ministarstvo nema podatke o položenim ispitima, a istovremeno sama Izetbegović nije mogla priložiti diplomu magistra kao dokaz da je završila taj studij.
Izetbegović, prema odluci Senata, može nastaviti raditi kao liječnica, jer joj nije poništena specijalizacija za ginekologinju, ali ne i kao profesorica na Medicinskom fakultetu. Međutim, cijela priča o tome bi se mogla urušiti jer se postavlja pitanje na koji način je Sebija Izetbegović mogla doktorirati ukoliko nije prethodno na valjani način magisstrirala.
Postidplomski studij imao je u vrijeme kada je Sebija Izetbegović studirala četiri semestra. U trećem semestru se predlagao naziv teme za magistarski rad. Obveza kandidata, da bi završio postdiplomski studij, je da obrani projekt koji je prijavio sa temom.
Nakon toga, slijedio je završetak magistarske disertacije i stjecanje zvanje magistra znanosti. Time se, zatim, stjecalo pravo na prijavu projekta doktorske disertacije, obrane projekta, pristupa njegovoj izradi i obrani doktorata.
Do kraja 1999. godine na snazi je bio zakon koji je predviđao da se doktorski rad može obraniti bez magisterija, odnosno sa specijalizacijom.
Sebija Izetbegović ne posjeduje potrebne dokumente
Međutim, bio je jasno propisan način da kandidat, s obzirom na to da nije imao položene ispite na postdiplomskom studiju, polaže usmeni doktorski ispit. O tome bi komisija sačinjavala zapisnik i izvještaj temeljem kojeg dekan fakulteta izdaje uvjerenje o položenom usmenom doktorskom ispitu s kojim kandidat može prijaviti temu doktorske disertacije.
Sebiji Izetbegović je upis na magistarski studij proglašen ništavnim, a nije poznato je li ona polagala usmeni doktorski ispit, pa je logično da sada inspektori provjeravaju postoji li u arhivama ikakav dokaz o takvom njenom položenom ispitu.
Osim toga, Sebija Izetbegović do sada svojim dokumentima nije mogla dokazati da je završila sve potrebne procedure. Javno je priznala da ne posjeduje diplomu magistrice jer je po njenim navodima nikada nije podigla s fakulteta. Umjesto toga ponudila je studentski indeks kao dokaz da je upisala studij, a tek naknadno je pokazala uvjerenje na kojem piše da je obranila magistarski rad.
Međutim, njena diploma nije pronađena niti ikakav dokaz da je ona zaista to uradila u zakonskoj proceduri. Zbog toga se postavilo i pitanje na koji način je netko tko nema diplomu mogao poslati prijavu na natječaj za direktora jedne bolnice.
Neurokirurg i bivši zaposlenik Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) dr. Kemal Dizdarević nedavno je nazvao ispravnom odluku Senata Univerziteta u Sarajevu da se direktorici KCUS Sarajevu i profesorici na Medicinskom fakultetu u Sarajevu Sebiji Izetbegović poništi akademsko zvanje magistar.
- Specijalizaciju potpisuje federalni ministar. Specijalizacije idu preko Ministarstva, također i subspecijalizacije. One su vezane za KCUS, federalno ministarstvo, za razliku od druge priče koja ja aktualna, a koja se tiče akademskog napredovanja, a vezano je za Senat. Tu nema dileme, da je Senat postupio ispravno. Prema svim činjenicama, jasno je da ona nema argumente da bi bila magistar, odnosno nije završila postiplomski studij na valjan način, rekao je Dizdarević.
Može li sud vratiti zvanje Sebiji Izetbegović?
No, istaknuo je da ga u čitavoj priči začuđuju dva aspekta.
- Jedan je vezan za činjenicu da joj je Senat poništio zvanje magistra, a nije dao svoje mišljenje i zahtjev da joj se oduzme i zvanje doktor znanosti. Po zakonu u to vrijeme, magistar je bio sadržan u zvanju doktora znanosti. Doktor znanosti nisi mogao postati ako nisi bio magistar i završio postdiplomski studij. A docent, izvanredni i redoviti profesor nisi mogao postati ako nisi završio doktorat na valjan način. Senat kada je poništio zvanje magistra, trebao je poništiti i zvanje doktora znanosti i da joj uzme akademske titule, jer je to u ingerenciji Senata, tvrdi dr. Kemal Dizdarević.
Drugi aspekt te njihove odluke, dodao je, vezan je za činjenicu da su žalbu usmjerili prema Općinskom sudu što otvara različite vrste dileme.
- Senat je institucija, on daje zvanje akademsko i on ga može uzeti. S tim Općinski sud nema nikakve veze. Kod nas je sve moguće. Moguće da se Izetbegović žali Općinskom sudu i da on da mjeru privremenu i da stvari zabetonira. Što bi bilo iz moje perspektive, potpuno nezakonito i to bi bio način da sudska vlast interferira i ulazi u autonomiju Univerziteta i Senata, kazao je dr. Dizdarević.
Očigledno, ovakva i slična argumentacija potakla je nadležne organe da sada provjere da li je i doktorat Sebije Izetbegović upitan. D. G.