Dnevni.ba - PRELOADER

Aktivisti idu u Strasbourg: Uborak je prioritet koji se neće riješiti ni za pet godina?

21 Svi 2021


Aktivisti idu u Strasbourg: Uborak je prioritet koji se neće riješiti ni za pet godina?

Ponovno su tonovi disonantni na relaciji Grad Mostar – Udruga “Jer nas se tiče”. Velika nada mještana na sjeveru Mostara da će se stvari po pitanju deponije Uborak pokrenuti s mrtve točke izborom vijećnika u Gradsko vijeće i gradonačelnika Marija Kordića, već prerasta u razočarenje, o čemu su Omer Hujdur i kolege jučer govorili tijekom konferencije za medije u hotelu Bristol.

Deponija, već je jasno, u naredne tri godine neće biti zatvorena, a možda ni tijekom narednih pet, što brine građane. Ipak, za njih je najbolnija spoznaja kako će se postojeća deponija na Uborku vjerojatno širiti. Gradonačelnik Kordić nedavno je gostujući na BHT1 jasno kazao kako šansa za zatvaranje Uborka za tri godine ne postoji.

- To nije realno. Nitko to i ne traži jer zna da je nemoguće. Razgovarao sam s građanima, ono što je najbitnije jeste da vide da Grad ima iskrene namjere kada je u pitanju zbrinjavanje otpada. Sada imamo Gradsko vijeće. Desili su se i tehnološki napretci glede zbrinjavanja, intetzivno se time bavimo… Plan prilagodbe predviđa par scenarija što se treba napraviti. To ne znači datum zatvaranja deponije. Naša obveza je da komuniciramo sa strukom i Vijećem, kao i s ljudima koji tu žive, kako bismo pronašli zajednički put. Radi se o problemu koji je problem svih građana Grada. Mislim da je to rješivo. Uskoro ćemo izaći s konkretnim rješenjem, istaknuo je.

Što je Kordić bio najavio

Podsjećamo i kako je pola sata nakon imenovanja upravo Kordić zajedno s presjedavajući Vijeća Salemom Marićem na prvoj konferenciji za medije rekao da je Uborak prioritetan problem u gradu, na kojemu se odmah mora početi raditi. Upravo takve najave, optimizam i pristup na početku mandata bili su ohrabrili građane, koji su polagali nade u novu vlast… Ipak:

MOSTAR, 11. svibnja (FENA) - Gradsko vijeće Grada Mostara na sjednici u utorak usvojilo je Odluku o izmjenama Odluke o pristupanju izradi Prostornog plana Grada Mostara za razdoblje od 2008.-2018. godine. (Foto FENA/Mario Obrdalj)

- Tražili smo sastanak s gradonačelnikom koji je izgleda već pokleknuo pod uticajem politike pa u javnosti kategorično tvrdi kako je tri godine neprihvatljiv rok. Prema njegovim posljednjim izjavama, i način rješenja problema je neizvjestan. Po njemu možda rješenje neće biti zatvaranje deponije i izmještanje na drugu lokaciju. Nije nam drago, ali osjećamo da partnera s početka priče gubimo i da ponovno postajemo dvije suprostavljene strane, konstatirao je jučer Hujdur.

Za aktiviste Udruge “Jer nas se tiče” jedino ispravno rješenje je žurno zatvaranje deponije, koja kako tvrde, uskoro više neće ni moći primate otpad, s obzirom na popunjenost kapaciteta. Nezadovoljni su i sporošću institucija, uz poseban apel da se deponija ni slučajno ne širi.

- Prije nekoliko dana objavljen je poziv na javnu raspravu za dokument koji se zove “Studija o procjeni uticaja na okoliš” za projekt koji je nazvan “Proširenje deponije Uborak”. Objavljen je i plan prilagodbe, ali pravog pomaka dosad nema, rekao je predsjednik Udruge.

Plan prilagodbe prema njegovim riječima nudi dva rješenja: jedno je zatvaranje deponije u roku od tri godine, a drugo je zatvaranje nakon pet ili više godina, što je prema mišljenjima aktivista nedopustivo. Ističu i kako u Studiji utjecaja na okoliš za proširenje deponije jasno stoji da se proširenjem deponije ne mogu obezbijediti uvjeti za zaštitu okoliša na lokalitetu deponije.

Tužba stoji

Aktiviste posebno ljuti činjenica da Grad Mostar do danas nije povukao tužbu protiv Udruženja "Jer nas se tiče" podnesenu u vrijeme Ljube Bešlića, u kojoj je zatražena odšteta u iznosu od 700 tisuća maraka. Kažu i kako su i dalje pri istim zahtjevima, a to su odluka o zatvaranju deponije, utvrđivanje nove lokacije i povlačenje pomenute tužbe. U protivnom, spremni su pravdu tražiti i na međunarodnim sudovima.

- Nedavno smo se obratili Europskom parlamentu, čiji će predstavnik biti pozvan na okrugli sto na kojemu ćemo predstaviti naše probleme. Deponija nije samo problem Mostara i Bosne i Hercegovine, već i Jadranskog mora i Europe. Ako se ovakav odnos institucija prema nama nastavi, mi nećemo imati drugog izlaza nego rješenje potražiti na Međunarodnom sudu u Strasbourgu. Struka se mora poštovati. Te tužbe, ako do njih dođe, mogu nanijeti štetu Gradu Mostaru. Zasad to ne činimo zbog sugrađana, a nikako zbog politike, rekao je Hujdur.

Naveo je i da blokada u posljednje vrijeme nije bilo i iz razloga što aktivisti ne žele da grad bude zatrpan smećem i prljav. Jučerašnji buran dan građani koji naseljavaju Vrapčiće i Kuti Livač okončali su protestnom vožnja pored deponije. Aktivisti trenutačno čekaju novi sastanak s gradonačelnikom Kordićem, nakon što su se obratili njegovom uredu poslije najnovih saznanja.

H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024