Aktivisti prikupljaju potpise: Za nelegalnu gradnju netko mora odgovarati
Građanska inicijativa "Stop nelegalnoj gradnji na Bijelom Brijegu", bila je organizator peticije na Španjolskom trgu, protiv legalizacije bespravne gradnje u gradu na Neretvi. Osim protiv spornog objekta na Bijelom brijegu, građani su svojim potpisom mogli podržati i borbu građana još nekoliko mostarskih naselja koji nastoje sačuvati poljoprivredna dobra i dvorišta. Pokretač akcije Mario Ćosić ističe da je zgrada protiv koje se bore Mostarci na Bijelom brijegu jedna u nizu onih koje su nelegalno izgrađene. Kaže i da je nelegalna gradnja jedan od gorućih problema u Mostaru, o kojemu se ne govori dovoljno u javnosti, kao i da su svi problemi ove vrste uglavnom nastali u periodu kada Mostar nije imao lokalne izbore i Gradsko vijeće.
Odavno ukazujemo na nezakonitosti, tvrdeći kako netko za sve mora odgovarati. Mnoge gradske službe nisu radile svoj posao, a morale su, te su na brojne nepravilnosti šutjele, ne radeći ono što bi im trebao biti posao, tvrdio je jučer Ćosić.
Bivši gradonačelnik Ljubo Bešlić sebi je dao zapravo da mijenja regulacioni plan, a to nije moguće bez Gradskog vijeća, kojega nije bilo kada je izdana dozvola za objekt koji je nelegalno izgrađen, navodi dalje.
Grupa građana kasnije je podnijela krivične prijave protiv odgovornih lica, tražeći obeštećenje, međutim dosad se stvari nisu pokrenule s mrtve točke.
Čekamo odgovore Županije. Tražimo kompromis, obeštećenje… Ako se poništi dozvola za gradnju, odmah ćemo podnijeti zahtjev za rušenje zgrade. Siguran sam, također, da je za ovih deceniju bez Vijeća, u Mostaru izgrađeno nekoliko stambenih obejakata koji nisu prošli potrebite faze i koji nisu legalizirani. Naša borba stoga je vjerojatno ključna za daljnju gradnju i red u Gradu, smatra Ćosić. Krivične prijave inače su podnesene protiv bivšeg gradonačelnika Ljube Bešlića, protiv načelnika Odjela za građenje Zdravka Čuljka i protiv inspektora Nebojše .
Nakon peticije u planu je i takozvana online peticija koju će građani moći potpisati na online platformama.
Vidjet ćemo koliko će se zbrojno građana odazvati. Do kraja godine Gradsko vijeće će usvojiti novi regulacioni plan, a odlučivat će se i o legalizaciji. Ako prikupimo dovoljno potpisa, u što ne sumnjam, tražit ćemo da objekt na Bijelom brijegu ostane bez legalizacije, a zatim i njegovo rušenje, najavio je.
Podsjetio je i na problem građana na Rondou, koji vode sličan vid borbe.
Kod njih je poništena ubranistička suglasnost. Tamo se trebao graditi stambeno-poslovni objekt, međutim građani su stopirali gradnju. Imamo, ponavljam, niz nelegalnih objekata koji su prošli razne faze samo zato što se nitko nije pobunio, ističe Ćosić.
Naš predmet je predat i FUP-u za dalje radnje. Čekaju se imena nadležnih za potpise na dozvolama. Imam saznanje da će uskoro zvati i mene osobno kako bi me saslušali, rekao je na kraju Ćosić.
U ime građana sa Rondoa medijima se obratila Tina Vlaho iz Ulice Kraljice Katarine. Upravo između ove i čuvene Liska ulice u planu je gradnja objekta na zemljištu za koje Vlahina tvrdi kako je poljoprivredno, a ne građevinsko i kako nema ni pristupni put.
Dosad smo uspjeli oboriti urbanističku suglasnost za objekt. Podsjećam, na malom tlocrtu planirana je ogromna zgrada od 56 stanova, a put su zamislili kroz naša dvorišta. Mi se nastavljamo boriti, iako mi je investitor osobno rekao kako će čekati i dočekati da dobije sve dozvole i graditi, izjavila je Vlaho.
Pozitivan primjer uspješne borbe običnog građanima protiv sistema je borba Bošće Ćavar, odnedavno vijećnice u Gradskom vijeću Mostara, koja je uspjela pobijediti vlast i tajkune i prije nekoliko dana zatrpala veliku rupu u dvorištu svoje zgrade, a gdje je također bio planiran objekt poput onoga na Bijelom brijegu.
H. Ž.