ALARMANTNO: Gubici u turizmu u FBiH veći od dva milijuna maraka dnevno
Piše: Dragan Bradvica
Vlada Federacije dala je suglasnost za izdvajanje sredstava utvrđenih proračunom FBiH za 2020. godinu u ukupnom iznosu od 32.808.698,70 maraka za subvencioniranje doprinosa za obavezna osiguranja poslovnim subjektima za travanj ove godine. Ova sredstva bit će isplaćena na teret sredstava planiranih u proračunom Federalnom ministarstvu financija na poziciji Tekući transferi drugim nivoima vlasti i fondovima - Fond za stabilizaciju gospodarstva.
U razlozima za donošenje ove odluke je navedeno da je odredbama Zakona o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica omogućeno subvencioniranje iz proračuna FBiH poslovnim subjektima na ime doprinosa za obavezna osiguranja.
Porezna uprava FBiH, kao nadležni organ za odlučivanje po zahtjevu poslovnih subjekata o stjecanju prava na subvencioniranje na ime doprinosa za obavezna osiguranja, dostavila je ministarstvu financija informaciju o poslovnim subjektima i iznosima koji su stekli pravo na subvencioniranje doprinosa za obavezna osiguranja
- Prema toj informaciji, za travanj po 20.889 zahtjeva poslovnih subjekata, za 141.019 zaposlenika, odobreno je ukupno 32.808.698,70 maraka, od toga za doprinose za MIO 18.308.313,08 maraka, za zdravstveno osiguranje 12.927.836,59 maraka i za osiguranje od nezaposlenosti 1.572.549,03 maraka, navode iz Vlade FBiH.
Program utroška sredstava
Nadalje, na jučerašnjoj sjednici usvojen je i Program utroška sredstava Trajnog revolving fonda kod Union banke d.d. Sarajevo, Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije za dugoročno financiranje projekata putem dodjele kredita za 2020. godinu.
Sredstva predviđena za pozajmljivanje po Programu su iz tri izvora. Prvi su sredstva zatečena na računu u Union banci na dan 13. svibnja u iznosu od 4.471.159,05 maraka, koja mogu biti umanjena za oko 1.800.000 maraka, s obzirom na započete, a nerealizirane aktivnosti po Programu TRF za 2019. godinu. Drugi izvor su sredstva koja će mjesečno biti alocirana na račun Trajnog revolving fonda u banci od povrata glavnice dodijeljenih kreditnih sredstava realiziranih putem Razvojne banke FBiH.
Očekivani iznos sredstava, prema procjeni Razvojne banke bi, na godišnjoj razini trebao iznositi oko 300 tisuća maraka, a očekivani iznos može biti umanjen s obzirom da ova banka primjenjuje odluke bankarskih agencija o privremenim mjerama za ublažavanje negativnih ekonomskih posljedica uzrokovanih virusnim oboljenjem COVID-19 koja se odnosi na potraživanja od pravnih osoba. S tim u skladu, Razvojna banka će odobriti mjere koje će klijentima pomoći da lakše premoste krizni period, te da u narednom periodu uredno izmiruju kreditne obaveze i uspostave održivi model poslovanja. Među izvorima su i sredstva od povrata dodijeljenih kredita koja će mjesečno biti alocirana na račun Trajnog revolving fonda u Razvojnoj banci. Iako iznos može biti umanjen iz istih razloga, prema procjeni banke očekivanigodišnji iznos bi trebao biti 1,5 milijunamaraka.
Pomoć ugroženim granama
Vlada FBiH je usvojila izvještaj Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije i Privredne komore FBiH o provođenju Akcijskog plana 2019.-2023. godina za realizaciju Strategije razvoja industrije tekstila, odjeće, kože i obuće u FBiH za razdoblje 2013.-2023., u 2019. godini.
Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije zaduženo je da, u saradnji s Gospodarskom komorom, u roku od 45 dana Vladi dostavi Prijedlog izmjena i dopuna Akcijskog plana, kojim će gospodarskim društvima iz ove industrijske grane biti omogućeno da prevladaju stanje nastalo za vrijeme i poslije proglašenja stanja nesreće uzrokovane pojavom koronavirusa, te da predloži i druge izmjene koje će pomoći realizaciji Strategije. Zaduženi su i da dalje prate, analiziraju i, jednom godišnje, a po potrebi i češće, izvještavaju Vladu FBiH o provođenju aktivnosti iz navedenog plana.
- Vlada FBiH upoznala se sa stanjem u turističko-ugostiteljskom sektoru uzrokovanom pojavom koronavirusa i prihvatila informaciju Federalnog ministarstva okoliša i turizma. za preraspodjelu sredstava utvrđenih proračunom FBiH za 2020. U informaciji je, pored ostalog, navedeno da se turističko-ugostiteljski sektor suočava s velikim gubitkom uslijed nedostatka kretanja i putovanja ljudi, te su procjene da su gubici u turizmu u FBiH veći od dva milijuna maraka dnevno. Iako posluju s već iskazanim gubicima, računi za izmirenje režijskih mjesečnih troškova redovno pristižu i povećavaju troškove poslovanja. Poslovni subjekti iz ovog sektora trebaju osigurati i sredstva za isplatu plaća, uplatu doprinosa, kao za otplatu kredita, stoji u priopćenju.
Kako je jučer zaključeno, resorno federalno ministarstvo treba u roku od 15 dana pripremiti prijedlog uredbe koja bi ponudila pomoć u rješenju problema navedenih u informaciji. Također, Vijeću ministara BiH bit će upućen zahtjev za fleksibilnije odredbe o ulasku u BiH, posebno kada je riječ o žiteljima porijeklom iz BiH.