Alkalaj 'suzdržan' na ljudska prava Iranaca, ali traži prava za sebe

Piše: V.S.Herceg
Izaslanstvo EU-a u BiH i Veleposlanstvo SAD-a u BiH reagiralo je na suzdržano glasanje veleposlanika BiH pri UN-u Svena Alkalaja na Rezoluciju o stanju ljudskih prava u Iranu.
Rezoluciju su inicirale i podržale zapadne zemlje, a u njoj se osuđuju masovna kršenja ljudskih prava u Iranu. Bh veleposlanik Alkalaj po ovom pitanju, a u ime BiH, glasovao je - 'suzdržan'. Istodobno, dok suzdržano glasuje na kršenja ljudskih prava u Iranu, u svom nedavnom govoru pred UN-om, rekao je da on, kao bh Jevrej, nema sva prava u svojoj domovini.
"Od BiH očekujemo veću podršku za osnovna ljudska prava iranskog naroda"
Rezoluciju o stanju ljudskih prava u Islamskoj Republici Iran, prije nekoliko dana usvojio je treći odbor Ujedinjenih naroda zadužen za socijalna, humanitarna i društvena pitanja. Rezolucija je usvojena sa 79 glasova ‘za’, a ‘protiv’ je glasalo 28 država dok je ‘suzdržanih’ bilo 68, a među kojima je i glas stalnog predstavnika BiH u UN-u Svena Alkalaja, kojeg je na tu dužnost kandidirao član Predsjedništva BiH Željko Komšić.
Ovakvim glasanjem, Alkalaj je BiH svrstao uz bok, primjerice, država Tongo, Burundije, Kenije, Namibije, Ruande, Egipta, Brazila, Nigeriju, Kongo, Ujedinjene Arapske Emirate itd…koji su također bili suzdržane u glasanju.
-SAD žali što se BiH suzdržala od glasanja o rezoluciji Trećeg komiteta Generalne skupštine UN-a o stanju ljudskih prava u Iranu 16. studenog u kojoj se poziva Iran da prekine upotrebu prekomjerne sile protiv mirnih prosvjednika, uključujući žene i djecu. Od BiH očekujemo veću podršku za osnovna ljudska prava iranskog naroda, kao i nastavak usklađivanja sa stavovima Europske unije na putu BiH k euroatlantskim integracijama, stoji u reakciji iz američkog Veleposlanstva u BiH objavljenoj na službenom Twitteru.Iz Veleposlanstva SAD u BiH su istaknuli kako “žale što je BiH ostala suzdržana na glasanju”.
-Sjedinjene Države su čvrste u našoj posvećenosti podršci iranskom narodu koji prosvjeduje diljem zemlje i zahtijeva da njihova vlada snosi odgovornost, navedeno je u reakciji na Alkalajevo glasanje.
"BiH bi trebala uskladiti stavove sa EU-om"
Inače, sličnu reakciju imali su i iz Izaslanstva EU-a u BiH Izaslanstva EU-a u BiH, gdje su također naveli kako bi “BiH trebala uskladiti svoje stavove sa stavovima EU-a”, naglašavajući kako i oni žale zbog takve odluke BiH.
“Europska unija je osudila kontinuiranu široko rasprostranjenu i nerazmjernu upotrebu sile u Iranu nad mirnim demonstrantima i pozvala Iran da smjesta prestane s nasilnom represijom, oslobodi pritvorene osobe i osigura slobodan protok informacija. Uz to, EU je usvojila sankcije protiv niza pojedinaca i subjekata, u kontekstu postojećeg režima sankcija u pogledu ljudskih prava u Iranu, povodom njihove uloge u smrti Mahse Amini i nasilnom odgovoru na prosvjede”, podsjetili su iz Izaslanstva EU u BiH.
Istaknuli su kako je Treći komitet UN-a pozvao Iran da, između ostaloga, prestane s upotrebom prekomjerne sile protiv mirnih prosvjednika, uključujući žene i djecu te kako žale što se tome nije priključila i BiH.
“Ured EU u BiH izražava žaljenje što je Bosna i Hercegovina ostala suzdržana pri glasanju o ovoj rezoluciji. EU očekuje da se zemlje koji teže članstvu u EU u potpunosti usklade s vanjskom i sigurnosnom politikom EU. Najnovije izvješće Europske komisije o Bosni i Hercegovini kao i preporuka o statusu kandidata pozitivno ističu napredak u usklađivanju BiH s vanjskom i sigurnosnom politikom EU. Očekujemo od BiH da nastavi ići putem potpunog usklađivanja sa stavovima EU”, zaključili su iz Ureda EU.
Alkalaj pred UN-om protiv Schmidta - čestitala mu Rusija
No, ovo je već drugi put da bh predstavnik u Vijeću sigurnosti UN-a, Sven Alkalaj, iznosi kontroverzne stavove. Podsjetimo, na raspravi Vijeća sigurnosti UN-a o situaciji u Bosni i Hercegovini, održanoj početkom studenoga, Alkalaj je održao politički vrlo pristran govor, ozbiljno optužio visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta za "urušavanje demokratskih principa u BiH", kazavši kako je "doveo BiH u destabilizirajuće stanje", kao i da je “sve učinio u dogovoru s Hrvatskom i u korist bh Hrvata" te da on, Alkalaj, kao bh Jevrej, nema sva prava.
Podsjetimo, u svom govoru Alkaj, koji je inače još jedan od visokopozicioniranih bh dužnosnika koji imaju i hrvatsko državljanstvo, a među kojima je ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković (SDA) je kazao: "Visoki predstavnik selektivno primjenjuje odluke Ustavnog suda BiH. Nije poštovao odluke Ustavnog suda BiH. Visoki predstavnik je prekršio Ustav BiH i veliki broj odluka Međunarodnog sustava. Nakon izbora doveo je do destabilizacije u BiH koje se sada vidi u masovnim prosvjedima ispred OHR-a".
Ovakve njegove riječi, tijekom rasprave prije odlučivanja o produžetku misije EUFOR-a u BiH, teško da su "diplomatski birane", i to upravo u trenutku kada bivši član Predsjedništva BiH, a sada novi predsjednik RS-a, Milorad Dodik, inzistira na svom stavu o nelegitimnosti novog visokog predstavnika. No, ono što je zabrinjavajuće je i to što su Alkalaju na ovakvom govoru protiv Schmidta čestitali ruski predstavnici u UN-u koji također dijele takve stavove.
Šef Izaslanstva EU u BiH Johann Sattler, osvrćući se na govor Alkalaja, kazao kako je najvažnija činjenica da je mandat EUFOR-a produžen.
-Što se tiče sjednice Vijeća sigurnosti UN-a, volio bih da smo imali više izbalansiran istup predstavnika BiH. Ono što je najvažnije s te sjednice jest da imamo produženje EUFOR-a za još godinu. To je ključno, a sve ostalo će biti brzo zaboravljeno, rekao je Sattler.
Potom je bh. novinar u Washingtonu Ivica Puljić, komentirao na društvenim mrežama žestok govor Alkalaja, između ostaloga, napisavši: “Kada vam Rusi u UN-u čestitaju na govoru, onda znate da ste na krivoj strani”.
-Ispade sad da je Alkalaju nešto onemogućeno. Bio je veleposlanik u Washingtonu i NATO-u, bio je ministar vanjskih poslova što mu je otvorilo vrata da bude visoki dužnosnik UN-a. S tog je mjesta, nakon jednog skandala, otišao u mirovinu, u Kanadu, da bi ga Komšić angažirao u UN-u. Kažu da Željko Komšić želi zadržati Alkalaja u UN-u, gdje bi sada kao veleposlanik trebao doći bošnjački kadar tako da je ponudio SDP-u veleposlaničko mjesto u Washingtonu, gdje treba doći hrvatski kadar. Ranije je bila kombinacija da Alkalaj ode u Washington. Kao Hrvat, naravno, napisao je Puljić.
Pojedini sarajevski mediji i prije Alkalajevog obraćanja izvješćivali su kako se radi o govoru pripremljenom u uredu člana Predsjedništva BiH Željka Komšića. I iz ovog primjera očito je da BiH nema usklađenu vanjsku politiku, te da na površinu sve više isplivavaju usko stranački interesi zbog kojih se BiH udaljuje i od EU-a i od zemalja Zapada.