Dnevni.ba - PRELOADER

Ambasade prave pritisak da se izmjeni Statut Mostara: Na potezu su stranke!

03 Tra 2023


Ambasade prave pritisak da se izmjeni Statut Mostara: Na potezu su stranke!

Izmjene Statuta Grada Mostara na koje su se stranke koje čine vlast u Mostaru obvezale sporazumom iz lipnja 2020, još nisu usvojene.

Odnedavno se HDZ i SDA ne slažu o ovom pitanju, bez obzira što su prije tri godine bili usaglasili izmjene i dopune. Međunarodna zajednica u Bosni i Hercegovini, te veleposlanici Sjedinjenih Američkih Država i Ujedinjenog Kraljevstva, koji su bili svjedoci sporazuma, pozvali su nedavno Gradsko vijeće da usvoje izmjene Statuta, nakon nedavnog propalog pokušaja usvajanja. Na stolu je bilo pet prijedloga iz tri političke stranke.

- Ne postoji nijedan valjan razlog da se sada blokira implementacija Statuta. Svako daljnje odlaganje ili odstupanje predstavlja korak unazad za demokraciju i vladavinu prava u Mostaru. Funkcionalnost i integritet Gradskog vijeća Mostara ne smije biti predmetom daljnih političkih pritisaka i manipulacija, navedeno je u dopisu ambasada.

SDA za “sporazum”

Ako već pritisaka nije bilo, manipulacija oko izmjena Statuta u posljednje vrijeme - jeste. SDA je ostala pri prijedlogu iz Mostarskog sporazuma, HDZ ga više ne želi iako se na njega obvezao. I nakon propalog pokušaja, stavovi su zakovani.

- Ono što je dogovoreno nema potrebe ponovo dogovarati. Ako ćemo se dogovarati da se dogovaramo – to nema smisla. Haj’mo tražiti rješenje u okviru onoga što je već dogovoreno, potpisano, predloženo, naveo je vijećnik SDA Adil Šuta.

Da se postojeće rješenje iz sporazuma mora mijenjati stave su u HDZ-u BiH.

- Sasvim sigurno prevaziđen dokument. On je dobar kao osnova. Kao rješenje u tom trenutku da bismo došli do sporazuma i izmjena izbornih pravila. To je bila suština svih pregovora. Sam prijedlog Statuta je isključiva odgovornost vijećnika Grada Mostara, rekao je predsjednik Kluba Hrvata, Vlatko Marinović (HDZ BiH).

Odgovorni su bili i u Klubu SDP-a, ponudivši rješenje koje, nakon što su propala dva, ponuđena od vladajućih, također nije imalo prohodnost.

- U startu se vidjelo da to neće proći. Da nema suglasnosti, ni većine… Predlagali smo da se usvoje naši prijedlozi koji su obaveza po zakonu i Ustavu. Mostarski sporazum nije loš. Treba ga malo doraditi, mišljenje je Sanela Žuljevića (vijećnik SDP-a).

Razgovarat će se…

Nakon signala iz OHR-a u strankama postoji volja da se ponovo razgovara. Ona je neupitna, ističu, bila i bez toga.

- Ako su potrebne dodatne izmjene i unaprijeđenja voljni smo i to urediti. Prvo donesimo Statut koji je već potpisan. Nakon toga ga možemo dorađivati, kaže Šuta.

- Statut je tema na kojoj se nemamo šta razilaziti. Trebamo funkcionalan i moderan Statut, koji neće biti u interesu pojedinaca ili pojedinačni interes, naveo je Marinović.

Za opoziciju je put do rješenja jasan i jednostavan.

- Statut će biti usvojen kad se vladajući dogovore. Oni su većina u Gradu. Njima ne treba niko osim njih 25 koliko ih ima, rekao je Sanel Žuljević.

Krajem veljače nijedan od ponuđenih pet prijedloga izmjena Statuta, zbog podjele između HDZ-a i SDA, koji su se obvezali donijeti glavni gradski dokument, nije dobio potrebnu podršku, pa je i dalje na snazi nametnuti Statut iz 2004. čije su određene odredbe neustavne.

H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

9 h 25 min

U novom broju donosimo

Novi broj

24 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

23 Lis 2024