Armenija započela proces pristupanja Europskoj uniji, Kremlj već poslao upozorenje

Armenija
ARMENSKI predsjednik Vahan Hačaturjan potpisao je danas zakon kojim se formalno započinje proces pristupanja Armenije Europskoj uniji, objavila je predsjednička služba, a prenosi Kyiv Independent. Ovaj dokument ne znači trenutačni ulazak u EU, već odražava "aspiracije građana". Europska integracija sada je dio armenskog zakonodavstva, prenosi Index.
Armenski parlament usvojio je zakon pod nazivom "O početku procesa pristupanja Republike Armenije Europskoj uniji" u svom konačnom čitanju 26. ožujka.
Inicijativa, pokrenuta kao građanska peticija s prikupljenih 60.000 potpisa, dobila je podršku 64 zastupnika, dok ih je sedam glasalo protiv. Premijer Armenije Nikol Pašinjan naglasio je da proces može napredovati samo ako ga armenski narod odobri na referendumu.
Kremlj već poslao upozorenje
Kremlj je ranije upozorio da zemlja ne može istovremeno biti članica EU i Euroazijske ekonomske unije (EAEU), koju predvodi Rusija. "Biti član dviju različitih organizacija, hipotetski govoreći, jednostavno je nemoguće", izjavio je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
EAEU, osnovana 2015., uključuje Rusiju, Bjelorusiju, Kazahstan, Armeniju i Kirgistan te se smatra alatom Moskve za očuvanje utjecaja nad bivšim sovjetskim državama.
Podsjetimo, raskol između Armenije i Rusije ubrzao se nakon što Kremlj nije spriječio ofenzivu Azerbajdžana u Nagorno-Karabahu u rujnu 2023., što je dovelo do masovnog egzodusa armenskog stanovništva iz regije.
Premijer Pašinjan ranije je izjavio da Armenija teži bližim vezama s Europskom unijom, ali da punopravno članstvo ostaje neizvjesno. Europski parlament je u ožujku 2023. pozvao EU da produbi odnose s Armenijom istaknuvši da zemlja ispunjava uvjete iz Maastrichtskog ugovora za podnošenje zahtjeva za članstvo.