BBC: Prijedlog rezulucije o Srebrenici usvojen uprkos žestokom lobiranju Srbije
Srebrenica
Države članice Ujedinjenih nacija izglasale su da se 11. jul proglasi godišnjim danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici 1995. godine. BBC izvještava da je prijedlog Njemačke i Ruande prošao je uprkos žestokom lobiranju Srbije protiv rezolucije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić tvrdio je da je to „politizirano“ i da postoji rizik da se Srbija i srpski narod žigošu kao kolektivno odgovorni za genocid.
U konačnici, 84 države članice glasale su za stvaranje “Međunarodnog dana razmišljanja i sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine”. Srbija može primijetiti da je to bilo nadmašeno sa 19 glasova protiv i 68 uzdržanih.
Ali, ističe se u izvještaju BBC-ja, veće zadovoljstvo osjetit će rođaci više od osam hiljada muškaraca i dječaka Bošnjaka muslimana koji su ubijeni u genocidu. Snage bosanskih Srba sistematski su ih ubijale, nakon što su pregazile mirovne snage koje su navodno štitile “zaštićenu zonu” UN-a Srebrenicu u istočnoj Bosni.
BBC također ističe da Vučić istakao da srebrenička rezolucija „nije o pomirenju, ne o sjećanjima, već o nečemu što će otvoriti nove rane, ne samo na našim prostorima već i u ovoj sali“.
Čak i u Srbiji, međutim, neki se pitaju zašto se njihova vlada tako oštro protivila rezoluciji. Uostalom, u prijedlogu je izričito navedeno da su samo pojedinci osuđeni za genocid, te da se krivica "ne može pripisati nijednoj etničkoj, vjerskoj ili drugoj grupi ili zajednici u cjelini", prenosi Fena.