Dnevni.ba - PRELOADER

Bećirović: Budućnost BiH direktno povezana s implementacijom presuda Evropskog suda za ljudska prava

20 Stu 2024


Bećirović: Budućnost BiH direktno povezana s implementacijom presuda Evropskog suda za ljudska prava
Denis Bećirović

Povodom saslušanja u slučaju tužbe Slavena Kovačevića protiv Bosne i Hercegovine, pred Velikim vijećem Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, član Predsjedništva BiH dr. Denis Bećirović je poručio kako je svoje stavove o presudama Evropskog suda za ljudska prava i njihovim implikacijama po bosanskohercegovačko društvo u više navrata iznosio na svim relevantnim domaćim i međunarodnim adresama.

"Podsjećam da sam upravo na jednoj od najvažnijih međunarodnih adresa – pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija - u novembru ove godine naglasio da je budućnost Bosne i Hercegovine direktno povezana s implementacijom presuda Evropskog suda za ljudska prava. Bosna i Hercegovina je punopravna članica Vijeća Evrope i kao takva ima obavezu da svim svojim građanima osigura uživanje i zaštitu individualnih prava i sloboda, ne zanemarujući pritom zaštitu kolektivnih prava naroda", kazao je Bećirović, javlja BHRT.

On je naglasio kako Evropski sud za ljudska prava svojim odlukama trasira budućnost, ne samo Bosne i Hercegovine, nego i svih evropskih država čija su društva pluralistička. Dodao je da je stoga jako važno da se najoštrije osude svi pokušaji pritisaka na Evropski sud za ljudska prava, posebno kada je riječ o recentnoj odluci u predmetu Slaven Kovačević.

"Slučaj Kovačević vs. Bosna i Hercegovina najeklatantnije ukazuje na obavezu i odgovornost države da, prema najvišim evropskim i međunarodnim standardima, garantira i zaštiti temeljna ljudska prava i osnovne slobode", smatra Bećirović.

Prema njegovim riječima, Bosna i Hercegovina se još 2002. godine obavezala na reformu izbornog zakonodavstva i na eliminiranje institucionalizirane diskriminacije građana. 

"Naša je obaveza da se borimo za jednakost svih građana Bosne i Hercegovine, kao i za uklanjanje svakog oblika diskriminacije građana, uključujući i diskriminaciju na etničkoj i teritorijalnoj osnovi. Bosna i Hercegovina je demokratska država i stoga je dužna osigurati građaninu da predstavlja primarni politički subjekt, te da etnokratiju zamijeni stvarnom demokratijom. Tek tada će se u punom kapacitetu osigurati pluralizam i jednakost građana", naglasio je Bećirović.  

On je podsjetio da je i o tome govorio pred Vijećem sigurnosti UN-a, naglašavajući da je nužno usklađivanje domaćih propisa s međunarodnim pravom, kako bi bila garantirana prava svakog pojedinca, bez obzira na etničku pripadnost ili mjesto prebivališta, te pozivajući i na evropsku podršku u implementaciji ovih promjena.

"Budućnost Bosne i Hercegovine je u jačanju pluralizma. Izuzetno je važno uspostaviti pluralističko društvo, u kojem kolektiviteti neće dominirati nad građanima i njihovim pravima". zaključio je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović.

BIH


CHRISTIAN SCHMIDT I BEATE MEINL-REISINGER

Schmidt s austrijskom ministricom: Ojačati vladavinu prava

Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt sastao se sa ministricom vanjskih poslova Austrije Bea...

3 h 45 min

FMUP

Federacija BiH bogatija za 169 policijskih službenika

Na Policijskoj akademiji Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova upriličena je svečana...

4 h 14 min

AKADEMIK TOPIĆ SA PREDSJEDATELJICOM VIJEĆA MINISTARA BIH BORJANOM KRIŠTO

Podrška posvećenosti u promicanju mira, tolerancije i zajedništva

Akademik mons. Franjo Topić, predsjednik Zaklade Ljudsko bratstvo i Paneuropske unije BiH,  ...

4 h 51 min