Bećirović: Prihvaćanje izmjena Izbornog zakona BiH koje predlaže Čović bila bi izdaja BiH
SARAJEVO - Denis Bećirović, potpredsjednik SDP-a BiH i izaslanik te stranke u Domu naroda Parlamenta BiH, ponovio je da su izmjene Izbornog zakona BiH koje predlaže Dragan Čović (HDZ BiH) apsolutno neprihvatljive te da bi prihvaćanje, kako ih karakterizira, Čovićevih ucjena, bila izdaja države. “Svim raspoloživim demokratskim i pravnim sredstvima moramo se boriti protiv takve opasnosti. Država BiH je preča od svake političke stranke, grupe i pojedinca“, stoji u njegovoj objavi.
Bećirović je u objavi na Facebooku ukazao i na posljedice po opstanak i budućnost države imalo prihavćanje prijedloga Čovića i HDZ-a BiH u pogledu Izbornog zakona navodeći da bi to trasiralo put ka novim podjelama u BiH te bilo u potpunoj suprotnosti s načelima europske demokracije. Uz opasku da nigdje u Ustavu BiH ne piše ono za što se zalaže HDZ BiH, a to je nacionalno biranje članova Predsjedništva BiH, on podsjeća da Ustav BiH propisuje biranje u bh. entitetima i diskriminira pripadnike nacionalnih manjina, po čemu je izrazito nedemokratski i protueuropski.
'Legitimno predstavljanje' ili ostanak na vlasti?
Ovaj izaslanik SDP-a BiH u Domu naroda Parlamenta BiH ukazuje da Čović nastoji prije Općih izbora 2022. izdejstvovati izmjene Izbornog zakona BiH kojima će osigurati 'legitimno predstavljanje' naroda, tj. pobjedu kandidata HDZ-a BiH i njemu srodnih stranaka u utrci za člana Predsjedništva BiH, te osvajanje dovoljno zastupničkih mjesta u županijskim skupštinama kako bi osigurao dominaciju u Klubu Hrvata u Domu naroda Parlamenta FBiH. “HDZ bi tako, uz postojeće pozicije, osigurao dominaciju i u Domu naroda Parlamenta BiH te time, zlorabeći pravila koncensuza i veta, trasirao put da na najlakši i najbrži način ostvari svoje ključne političke ciljeve. Time bi, uz ‘legitimne predstavnike’, HDZ otvorio put provedbi vlastite dugoročne strategije, koja nesumnjivo ide u pravcu reinkarnacije paratvorevine Herceg-Bosne, njene potpune teritorijalne i političke autonomije i u konačnici njenom prisajedinjenju Republici Hrvatskoj, što ljudi u BiH moraju znati“, upozorava Bećirović i ističe da ne treba zaboraviti da HDZ BiH i Čović spadaju u red glavnih kočničara demokratizacije BiH i da kontinuirano ucjenjuju formiranje tijela vlasti FBiH izmjenom Izbornog zakona. Tu ucjenu, kako dodaje, Čović plasira i veleposlanicima u BiH te javno BiH prikazuje kao državu bez ljudskih prava, bez ravnopravnosti naroda i bez jednakih mogućnosti za sve, pri čemu ne govori da u većini županija u kojima on ima vlast caruju segregacija, aparthaid, neravnopravnost i otvoreno negiranje ustavnih prava drugih naroda.
Stvaranje "entiteta" paralelnog s već postojećim
“Njihova namjera je vidljiva: na izmišljenim odredbama Ustava BiH izmijeniti Izborni zakon BiH i osigurati ‘legitimno predstavljanje’ formiranjem nacionalnih izbornih jedinica. Time bi se eliminirao svaki Hrvat koji bi se pojavio kao protukandidat kandidatu HDZ-a BiH za Predsjedništvo BiH. Opasne obmane na kojima Čović gradi politiku stranke postale su platforma i hrvatske politike prema BiH“, cijeni Bećirović uz opasku da si je Čović već osigurao poseban status u županijama s hrvatskom većinom te ih pretvorio, u nekim elementima, u paralelan "entitet" postojećim bh. entitetima te se ponaša kao njihov vladar, u čemu ima snažnu potporu vlasti Hrvatske koje se prema Čovićevom "ataru" ponašaju kao prema zasebnoj državi. “Reformu izbornog sustava u BiH treba tražiti na tragu ukupnih europskih i općenito demokratskih dostignuća. Izbori trebaju osigurati proporcionalnost broja dobivenih glasova birača s brojem mjesta svake političke opcije u političkom zasatupničkom tijelu. Time se ostvaruje ravnopravnost i politička jednakost građana-birača“, poručuje Bećirović uz zaključak da treba jasno i glasno reći da BiH treba novi, građanski Ustav, koji treba biti rezultat koncenzusa ključnih političkih aktera u zemlji.