BiH dobila tim za borbu protiv korupcije. Nek’ im je Bog na pomoći
Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije organizirala je u Sarajevu, u suradnji s Transparency International BiH, prvi radno-konzultativni sastanak Savjetodavnog tima za reviziju i koordinaciju implementacije UN Konvencije za borbu protiv korupcije u BiH.
Direktor Agencije Elvis Kondžić je naglasio da je prvi put došlo do sustavne suradnje javnog i nevladinog sektora, uz poziv i privatnom sektoru da sudjeluje u antikorupcijskim mjerama u BiH.
Istaknuo i kako je posebno sretan što je prvi put uspostavljen Savjetodavni odbor čiji će zadatak biti da nastavi dobre prakse BiH u procesu revizije UNCAC-a, ostvarene na principu inkluzivnosti i koordinacije zajedničkih aktivnosti u antikorupcijskim naporima u BiH. To je jedinstven primjer u regiji, ali i šire, jer u mnogim zemljama potpisnicama UNCAC-a još ne postoji takav vid praćenja implementacije konvencije.
BiH se 'bori' od 2006.
Osim predstavnika Agencije i TI BiH, nazočili su i članovi entitetskih i županijskih organa i ureda za borbu protiv korupcije i međunarodnih organizacija. BiH je 2006. godine ratificirala UN Konvenciju za borbu protiv korupcije i tim činom započela proces provedbe, a samim tim i revizije implementacije odredbi tog sveobuhvatnog međunarodnog dokumenta.
Korupcija je uzrok ozbiljnih problema u mnogim državama svijeta. Bosna i Hercegovina je najgora u regiji i među najgorima u Europi (iza nje su samo Ukrajina i Rusija) po indeksu percepcije korupcije kojeg pravi međunarodna nevladina organizacija Transparency International. Bosna i Hercegovina je na 110. mjestu u svijetu među ukupno 180 zemalja koje su obuhvaćene istraživanjem.
Korupcija je aktivnost stara koliko i ljudski rod ili preciznije, koliko politička i ekonomska organizacija društva. U najširem smislu korupcija označava svaki oblik zloupotrebe ovlasti radi lične ili grupne koristi, a primjenjuje se u cilju stjecanja privatnog bogatstva ili statusa pojedinca, uže obitelji ili povezane grupe ljudi.
Prema riječima Damjana Ožegovića, višeg istraživača za pravne poslove u Transparency Internationalu, za uzroke opstanka korupcije i najvećim problemima, odgovore treba tražiti u pravosuđu, te činjenici da u Bosni i Hercegovini ne postoji politička volja za borbu protiv korupcije.
- Pravosuđe koje bi trebalo da bude nosilac ove borbe je, nažalost, postalo izvor problema, te se nalazi pod velikim pritiskom političkih elita i zarobljeno je do te mjere da bi samo potpun proces lustracije svih nosilaca pravosudnih funkcija mogao doprinijeti poboljšanju stanja, kaže Ožegović.
BiH na dnu!
U ovogodišnjem izvještaju indeksa percepcije korupcije naglašeno da je Bosna i Hercegovina na povijesnom dnu, a da etničke podjele ometaju demokratske institucije potrebne za borbu protiv korupcije, što se posebno vidjelo u Tužilaštvu BiH za koje se navodi da postoje ozbiljne sumnje u njegovu sposobnost da procesuira korupciju.
- Brojni korupcijski skandali, ostavke i sam način izbora glavnog tužioca su ozbiljno doveli u pitanje integritet Tužilaštva. Neke od mjera za poboljšanje stanja bi se odnosile na provođenje sustavnih funkcionalnih revizija javnog sektora u cilju njegove optimizacije, unapređenje integriteta izbornog procesa i političkih partija, smatra Ožegović.
Ne treba izgubiti iz vida da iako postoje efikasni mehanizmi kontrole javnog sektora, oni su do te mjere ispolitizirani da zahtijevaju ozbiljnu reformu.
N. K.