Dnevni.ba - PRELOADER

BiH dobiva kandidatski status za ulazak u EU do kraja godine?

11 Lis 2022


BiH dobiva kandidatski status za ulazak u EU do kraja godine?

Europska komisija u sutrašnjem Izvješću o napretku Bosne i Hercegovine prema Europskoj uniji preporučit će dodjelu statusa kandidata za ulazak u Evropsku uniju, rečeno je za Politicki.ba.

Prema tim izvorima, Komisija će najvjerojatnije sugerirati da se našoj državi status dodijeli nakon što se usvoje još tri zakona na državnoj razini - o sukobu interesa, VSTV-u i sudovima. Nakon što objavi Izvješće, dokument će biti prezentiran Europskom parlamentu, te državama članicama. Europsko vijeće će o izvještaju raspravljati na svom samitu 15. i 16. prosinca.

Prije toga, o BiH će se raspravljati na Vijeću za vanjske poslove (FAC) u ponedjeljak.

Ministri vanjskih poslova 27 država EU u Luksemburgu će se, očekuje se, osvrnuti na provedene opće izbore u našoj državi.

Europska komisija u srijedu će objaviti Izvješće o napretku svih šest država zapadnog Balkana.  Ni jedan ne obiluje 'svijetlim bojama', govore diplomatski izvori.

Ipak, preporuka da se BiH dodijeli kandidatski status dolazi nakon ustrajnog lobiranja Austrije i Slovenije, te Diplomatske službe EU (EEAS).

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

8 h 0 min

U novom broju donosimo

Novi broj

11 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

09 Srp 2025