BiH ima 510.036 korisnika socijalne zaštite

Piše: Dragan Bradvica
U Bosni i Hercegovini se jako teško dolazi do točnih podataka o bilo čemu, a naročito o siromaštvu. Vlastima u BiH ne odgovara da se zna pravo stanje stvari, slično kao i kada su u pitanju masovni odlasci iz zemlje.
Ipak, stanje u državi se ne može sakriti, naročito nakon što već drugu godini izrazito visoka inflacija pustoši džepove naših žitelja. Tako su i oni koji su bili srednji sloj sada skliznuli ka siromaštvu, a redistributivni karakter inflacije bogate je učinio još bogatijima, siromašne dodatno siromašnijima i tako produbio socijalni rascjep.
Agencija za statistiku BiH je u srijedu objavila publikaciju 'Socijalna skrb 2022.' u kojoj stoji kako je u našoj zemlji na kraju prošle godine bilo čak 402.186 punoljetnih korisnika socijalne zaštite.
Sam taj podatak govori dosta o trenutnom stanju u državi, a ako znamo da je 90.680 korisnika socijalne zaštite u dobnoj grupi od 46 do 59 godina, a njih 81.052 u dobnoj grupi od 27 do 454 godina slika je potpuna.
Korisnici socijalne zaštite
Nadalje, od svih punoljetnih korisnika socijalne zaštite njih 167.520 spadaju u grupu osoba koje nemaju dovoljno prihoda za izdržavanje. Nadalje, njih 130.680 spadaju u grupu osoba u stanju različitih socijalno-zaštitnih potreba.
Uz sve ovo dodajmo kako je u našoj zemlji na kraju 2022. bilo i 107.850 maloljetnih korisnika socijalne zaštite. Od tog broja njih 22.833 je ispod 7 godina, 36.275 od 7 do 14 godina, 27.669 između 15 i 16 godina, te 21.073 između 17 i 18 godina.
Reakcija vlasti
Ukoliko znamo i podatke o nezaposlenosti u BiH, broju umirovljenika itd. nikoga niti ne treba iznenaditi kako smo po mnogo čemu samo europsko dno. A kako bi se situacija u značajnijoj mjeri počela popravljati nužna je istinska reforma koju bi pokrenule bh. vlasti.
Bez toga, odnosno hrabrih odluka situacija se u budućnosti može samo pogoršavati. Ekonomski, demografski pa sve više i moralni kolaps društva je, nažalost, bliži no ikada ukoliko se svi ne trgnemo iz višedesetljetnog sna i počnemo raditi kako bi se negativni trendovi barem zaustavili, ako ne i krenuli u pozitivnom smjeru.
U suprotnom, vrlo brzo ćemo postati država uhljeba i umirovljenika od koje su svi digli ruke, pa čak i njeni vlastiti državljani. Vremena za akciju još uvijek ima li ono neupitno ističe.