BiH još nije riješila problem laboratorija za testiranje peradi, piletina će se testirati u Veneciji
Bosna i Hercegovina još nije riješila problem referentnog laboratorija u našoj zemlji koji treba testirati perad na određena oboljenja, a to testiranje je uvjet za izvoz pilećeg mesa i jaja iz BiH u Europsku uniju.
Rok koji nam je dan da nađemo rješenje istekao je danas. Trajno rješenje nismo našli, ali jesmo privremeno: testiranja će raditi europski laboratorij u Veneciji.
Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, priopćio je danas da izvoz mesa peradi, proizvoda od mesa peradi i jaja za preradu iz BiH u Europsku uniju nije obustavljen niti ugrožen.
Naveo je da su surađivali s Delegacijom EU-a u BiH, Europskom komisijom i nadležnim europskim laboratorijem u Veneciji, te došli do ad hoc rješenja. Dodao je da će u narednom periodu raditi na sistemskom rješenju pitanja referentnih laboratorija. Odgovornost za problem prebacio je na prethodnu strukturu Ministarstva na čijem je čelu.
Od ministra smo zatražili određena pojašnjenja, ali nam još nije odgovorio.
31. ožujak je bio rok da se nađe rješenje, ali je to "prolongirano" na neodređeno vrijeme s obzirom na to da će laboratorij u Veneciji vršiti testiranja koja su neophodna dok mi ne riješimo problem svoje referentne laboratorije.
Mirko Šarović, zastupnik SDS-a u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i bivši ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, jučer je na sjednici ovog doma postavio i pitanje izvoza piletine u EU.
On je danas kazao za Faktor da je šteta što smo dovedeni u situaciju da pod upitnikom bude jedan veliki uspjeh kao što je osiguranje izvoza pilećeg mesa i jaja u EU.
- Polovicom 2019. godine napravili smo uspjeh i bili u obavezi svake godine izvršiti i dostaviti izvještaj o testiranju na bolesti peradi, prije svega na određene influence i Newcastle oboljenje. To trebaju raditi akreditirani laboratoriji i da bude u kontinuitetu. Ali očito nismo odgovorili zadatku. Rok je već jednom bio prolongiran. Koliko znam, BiH ne može iskoordinirati i donijeti odgovarajuće kredibilne odluke o laboratorijima koje zadovoljavaju kriterije i sve je zapelo oko toga tko će platiti 50.000 KM. Možda će rješenje biti da to uradi neki laboratorij sa teritorije EU-a, što je opet jedna katastrofa – stava je Šarović.