Dnevni.ba - PRELOADER

BiH se suočava s ozbiljnim izazovima u pogledu stanovništva i razvoja

14 Ruj 2023


BiH se suočava s ozbiljnim izazovima u pogledu stanovništva i razvoja

U Sarajevu je, u organizaciji Populacijskog fonda UN-a (UNFPA) u BiH,upriličeno predstavljanje Izvješća Međunarodne konferencije o stanovništvu i razvoju (ICPD) o napretku, kojom je prilikom upozoreno da senaša zemlja suočava s ozbiljnim izazovima u pogledu stanovništva i razvoja. Pad broja stanovnika je posljedica niza faktora, čije rješavanje predstavlja ozbiljne izazove za izradu odgovarajućih politika, poručeno je.

Predstavnik UNFPA u BiH John Kennedy Mosoti podsjetio je da je prva ovakva konferencija održana 1994. godine, kada su se države,pod pokroviteljstvom UN-a,okupile u Kairu, gdje se raspravljalo o pitanjima stanovništva, uključujući imigraciju, smrtnost novorođenčadi, kontrolu rađanja, planiranje obitelji, obrazovanje te zaštitu žena od nesigurnih usluga abortusa u narednih 20 godina.

Međusobno isprepleteni izazovi

- Konferencija ICPD još uvijek je aktualna jer daje određene smjernice. Izvješće ICPD-a upravo pokazuje status zemlje i gdje se ona nalazi u pogledu roda, zdravlja, populacijske dinamike, mladih, žena, djevojčica i ostalog, napomenuo je.

Govoreći o izvješću o BiH, Kennedy Mosoti napomenuo je da ono sadrži rezultate svega onog što je postignuto te je njime obuhvaćeno i ono što je dobro, ali i ono na čemu treba više raditi.

- Loše stvari u BiH se odnose na populacijsku dinamiku, činjenicu da mladi odlaze, na status osoba starije životne dobi u zemlji i izbor koje žene imaju, dok je pozitivno da se životni standard povećao i da mladi imaju puno više mogućnosti, naveo je Mosoti i dodao da je svim rečenim obuhvaćen i održivi razvoj te da je ovo izvješće, zapravo, prvi dokument koji govori o održivom razvoju i ciljevima.

Sažimajući nalaze iz izvješća, poručio je da je potrebno raditi više na omogućavanju više izbora za žene i mlade kako bi oni mogli sami odlučivati o vlastitom razvoju, kao što je potrebno i starijima omogućiti integrirati se u ekonomiju.

Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica UN-a u BiH, ukazala je da živimo u svijetu koji prolazi kroz zaista duboke razvojne promjene s implikacijama koje sežu daleko izvan naših granica.

- Ti su izazovi, u smislu rasta stanovništva, stope fertiliteta, migracije, urbanizacije i starenja stanovništva, povezani, precizirala je Macdonald, dok je direktorica Agencije BiH za ravnopravnost spolova Samra Filipović Hadžiabdić navela da je dijelom postignut napredak koji je daleko od očekivanog.

- BiH, ali i zemlje regije, još uvijek su daleko od postizanja navedenih globalnih ciljeva. Jedan od ključnih zakonodavnih okvira za postizanje navedenih ciljeva je Zakon o ravnopravnosti spolova, navela je i pojasnila da, u cilju efikasnije primjenetog Zakona, Agencija BiH za ravnopravnost spolova, u suradnji s entitetskim gender centrima, priprema i koordinira izradu gender akcijskog plana BiH. Filipović Hadžiabdić precizirala je da su do sada realizirana tri gender akcijska plana, dok je u tijeku usvajanje četvrtog, onog za razdoblje 2023.-2027.

Rješenja naći kroz konkretne populacijske politike

U izvješću je ukazano da je pad broja stanovništva, uglavnom, posljedica niskog fertiliteta i visoke emigracije, koje su, opet, posljedica vrlo složenih društvenih promjena, uključujući visoku i dugoročnu nezaposlenost, osobito ženske populacije, te političku i globalnu nestabilnost, kao i obrazovni sustav koji ne razvija vještine mladih.

Također se navodi daizazove koji se tiču razvoja stanovništva treba rješavati kroz konkretne populacijske politike, te je od ključnog značaja imati na umu složene međuovisnosti stanovništva i socio-ekonomskih, političkih i kulturoloških faktora, što je jedini način koji može pružiti djelotvornu intervenciju u populacijskim trendovima.

Nadalje, dodaje se u dokumentu, seksualno i reproduktivno zdravlje i reproduktivna prava suidentificirani kao ključni elementi međunarodnih konsenzusnih dokumenata o razvoju, na koje se BiH obvezala te je istaknuto da je nužno omogućiti univerzalnu zdravstvenu pokrivenost u oblasti seksualnog i reproduktivnog zdravlja, što uključuje pristup uslugama planiranja obitelji i uslugama prevencije raka grlića maternice i raka dojke.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

8 h 45 min

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Svi 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

19 Svi 2025