Dnevni.ba - PRELOADER

BiH U SVOJEVRSNOM LOCKDOWNU: Najstrožije mjere u Sarajevskoj županiji, a najduži policijski sat u ŽZH-u

22 Ožu 2021


BiH U SVOJEVRSNOM LOCKDOWNU: Najstrožije mjere u Sarajevskoj županiji, a najduži policijski sat u ŽZH-u

Piše: V.S.Herceg

Dok se u skoro cijeloj Europi pogoršava epidemiološka situacija i poduzimaju oštrije mjere, od toga nije izuzeta ni BiH. Jučerašnja COVID-statistika u BiH nije donijela je i nove brojke - novih 1.055 zaraženih od 3.911 testiranih osoba te čak 48 preminulih pacijenata, pozitivnih na COVID-19. Županijski stožeri, sukladno ocjeni situaije, donose strožije mjere i one se razlikuju od županije do županije.

Uostalom, i preporuka Federalnog stožera je da županije prema situaciji na terenu, mogu samostalno donositi mjere u sucbijanju širenja zaraze.

Sarajevska županija 15 dana bez kafića

U Federaciji BiH nisu iste mjere u svim županijama. Najstrožije su u Sarajevskoj županiji gdje pandemija korona virusa doživljava svoj vrhunac, a bolnice su skoro pred slomom pred brojem novoprimljenih pacijenata koji trebaju bolničko liječenje i traži se krevet više.

U ovoj županiji od petka, 19. ožujka, zabrana kretanja vrijedi od 21 do 5 sati ujutro i ova mjera na snazi je 15 dana. Zabranjen je rad i svih ugostiteljskih objekata, ali je dozvoljena dostava hrane i pića. U SŽ-u su zatvorene i škole, a nastava se izvodi online. U ovoj županiji, prema statistici od subote, 20. ožujka, u samo protekla 24 sata preminulo je 14 pacijenata te je registrirano nova 822 slučaja novooboljelih od COVID-19, dok je na bolničkom liječenju čak 718 osoba.

Zabrana kretanja, tzv. policijski sat, od 21 do 5 sati ujutro, vrijedi i u Zeničko-dobojskoj županiji u sljedećih 14 dana gdje je na snazi i online održavanje nastava, kao i Tuzlanskoj županiji od jučer pa sve do 29. ožujka te Bosansko-podrinjskoj županiji u kojoj je zabrana na snazi od subote, 20. ožujka. U BPŽ-u su od danas zatvorene i osnovne i srednje škole kao i fakulteti, a nastava će se odvijati online.

Također, zabranene su posjete domovima za stare i iznemogle osobe.

U srednjobosanskoj županiji vrijedi zabrana kretanja od 22 do 5 sati ujutro te se nastava izvodi po kombiniranom modelu.

Najliberalnije mjere imaju Unsko-sanka, Livanjska i Posavska županija gdje vrijedi zabrana kretanja od 23 sata do pet sati ujutro, što je ujedno i zapovijed Federalnog stožera. U ovim županijama epidemiološka situacija ne zahtijeva oštrije mjere poput onih koje vrijede, primjerice, u Sarajevskoj županiji.

U ŽZH-u prvo potpuno ukinuli policijski sat, a sada je zabrana do 20.30 sati

U Hercegovačko-neretvanskoj županiji narebba o policijskom satu od 23 sata do 5 sati ujutro traje već od 11. studenoga prošle godine, kada je i donijeta od strane Kriznog stožera FBiH. Novom odlukom Vlade HNŽ-a od 18. ožujka, ograničen je rad ugostiteljskim objektima od 21 sati do 5 sati ujutro. Također je zabranjeno organiziranje glazbe uživo u svim ugostiteljskim objektima, javnim okupljanjima i svečanostima svih vrsta, obiteljskim i javnim.

Narigorozniju zabranu kretanja donijeli su u Zapadnohercegovačkoj županiji, koja vrijedi od 18. ožujka do 31. ožujka i to u periodu od 20.30 sati do 5 sati ujutro. U ovoj županiji potpuno su ukinuli policijski sat, zabranu kretanja od 23 do 5 sati ujutro, 25 siječnja i to zbog poboljšane epidemiološke situacije. No, to je trajalo svega dva mjeseca.

Stožer civilne zaštite ŽZH-a, a na inicijativu Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi i Zavoda za javno zdravstvo, ovu odluku je donio zbog, kako je kazano, eksponencijalnog porasta i rekordnog broja novooboljelih u jednom danu od izbijanja pandemije koronavirusa - na taj dan 125 novooboljelih osoba u posljednja 24 sata i ukupno 435 aktivno oboljelih osoba od koronavirusa. Protiv ove odluke građani u Grudama i Širokom Brijegu pozivani su na prosvijede, no istima se odazvalo tek nekoliko desetina prosvjednika koji su, potom, od policije 'zaradili' prekršajne prijave. Jučer je u ovoj županiji registrirano novih 52 oboljelih.

I u RS-u donijete strožije mjere

Stožer za vanredne situacije u Republici Srpskoj jučer je donio odluku o zabrani rada ugostiteljskih objekata kao i obustavi nastave sljedećih sedam dana. Zabranjen je rad ugostiteljskim objektima, uslužnim i zanatskim djelatnostim kao što su frizerski i kozmetički saloni, bazeni, kina, skijališta ali i trgovački centri te svi kulturni centri. Stožer je naložio i obustavu nastave u svim osnovnim i srednjim školama te izvođenje nastave u online obliku.

Ova mjera uslijedila je nakon sagledavanje cjelokupne situacije porasta broja novooboljelih od korona virusa te upozoravajuće poruke iz Tima za praćenje provođenja mjera RS-a, gdje je naglašeno da , ukoliko se kitnim i restriktivnim mjerama ne zaustavi rapidan rast broja zaraženih, zdravstveni sustav RS-a neće biti u stanju zbrinuti sve pacijente i pružiti im adekvatnu zdravstvenu zaštit.

“Porast broja hospitaliziranih COVID pacijenata prijeti urušavanjem našeg zdravstvenog sustava, čiji su smještajni, kao i ljudski kapaciteti pred limitom", upozorili su iz Tima za praćenje provođenja mjera RS-a, tražeći od Stožera RS-a uvođenje strožijih mjera.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 Sij 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

10 Sij 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

09 Sij 2025