Dnevni.ba - PRELOADER

Blagi rast cijena električne energije u EU unatoč smanjenju troškova opskrbe

3 h 5 min


Blagi rast cijena električne energije u EU unatoč smanjenju troškova opskrbe
Električna energija

U prvoj polovici 2024. godine prosječne cijene električne energije za kućanstva u Europskoj uniji zabilježile su blagi rast. Cijena je porasla sa 28,3 eura na 28,9 eura za 100 kWh u odnosu na drugu polovicu 2023. godine. Iako su troškovi energije, opskrbe i mrežnih usluga smanjeni za dva posto, ukupne cijene su ipak porasle za dva posto. Razlog tome je smanjenje subvencija, naknada i poreznih olakšica za potrošače, koje su vlade povukle. Prema podacima Eurostata, porezi su povećani za 16 posto u usporedbi s drugom polovicom 2023. godine.

Kada usporedimo prvu polovicu 2024. s istim razdobljem prošle godine, cijena električne energije bilježi blagi pad. U prvoj polovici 2023. godine cijena je iznosila 29,4 eura za 100 kWh. To znači da je u ovoj godini zabilježen lagani pad. Istodobno, prosječna cijena plina pala je za sedam posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, s 11,9 eura na 11 eura za 100 kWh. U odnosu na drugu polovicu 2023. cijene plina su niže za dva posto.

Eurostat navodi da su cijene plina bez poreza pale za oko 12 posto u odnosu na prvu polovicu prošle godine. Udio poreza u računima za električnu energiju porastao je s 18,5 na 24,3 posto. To je povećanje od 5,8 postotnih bodova. Za račune plina udio poreza porastao je s 22,8 na 27,4 posto, što predstavlja rast od 4,6 postotnih bodova.

Električna energija najskuplja u Njemačkoj
Najviše cijene električne energije za kućanstva u prvom polugodištu 2024. godine zabilježene su u Njemačkoj, s 39,5 eura za 100 kWh. Iza Njemačke slijede Irska s cijenom od 37,4 eura i Danska s 37,1 euro za 100 kWh. S druge strane, najnižu cijenu električne energije imala su mađarska kućanstva, gdje je cijena iznosila 10,9 eura za 100 kWh. Bugarska i Malta također su među zemljama s niskim cijenama električne energije, s 11,9 i 12,6 eura za 100 kWh.

Prema podacima Eurostata, Hrvatska dijeli cijenu električne energije s Maltom, a uz Slovačku spada među pet zemalja EU-a s najnižim cijenama električne energije. Između prve polovice 2023. i prve polovice 2024., cijene plina za kućanstva uključujući poreze smanjene su u 15 od 24 zemlje EU koje su prijavile cijene plina. Najveći pad cijena plina u nacionalnim valutama zabilježen je u Litvi za 60 posto, a zatim u Grčkoj i Estoniji s padom od 39 i 37 posto, prenosi BHRT.

S druge strane, među zemljama koje su zabilježile rast cijena, najveće povećanje cijena plina zabilježeno je u Italiji za 16 posto. Francuska bilježi rast od 13 posto, dok su cijene u Rumunjskoj porasle za sedam posto. U Sloveniji cijene su ostale nepromijenjene. Hrvatska je također zabilježila blagi rast cijena plina prema tim podacima. U industrijskom sektoru, sve su zemlje izvijestile o padu cijena plina, čime se naglašava konačan silazni trend cijena širom EU.

Vijesti iz svijeta


BARBARA PIERCE BUSH

Kći Georgea Busha podržala Kamalu Harris

Barbara Pierce Bush, kći bivšeg američkog republikanskog predsjednika Georgea Busha mlađeg, podrž...

31 min

JEFF BEZOS

Kako su Washington Post i Jeff Bezos šutnjom uticali na predsjedniče izbore u SAD

Vlasnik The Washington Post-a, Jeff Bezos, u svojim prvim javnim komentarima otkako je prošli tje...

47 min

IZRAEL

Izraelu nedostaje vojnika nakon godinu dana rata

Više od godinu dana nakon početka rata u Gazi, rezervisti izraelske vojske su iscrpljeni i ona se...

1 h 32 min