Dnevni.ba - PRELOADER

Blokade, bojkoti i ucjene u službi demontaže važnih institucija

26 Ruj 2021


Blokade, bojkoti i ucjene u službi demontaže važnih institucija

Višegodišnje blokade, prijetnje, bojkoti, i međusobne optužbe vladajućih političkih subjekata u BiH definitivno su sredstva kojima glavni akteri homogeniziraju biračka tijela oko nacionalnih matrica predstavljenih kroz dominantna tri politička bloka. I tu nema ništa novo.

Međutim, u takvom dugogodišnjem iscrpljivanju u širokoj javnosti postoji percepcija, koja nije daleko od istine, da se iza svega krije borba za pozicije moći s kojih je moguće na različite načine ucjenjivati političke suparnike, protivnike, koalicijske partnere, nepodobne i neposlušne strukture.

Upravo zbog toga stvorio se dojam da se cijelo vrijeme vodi bitka za „svoje“ direktore, za „svoje“ šefove sigurnosnih agencija,  za „svoje“ tužitelje, za svoje „suce“ i tako redom...
U kontekstu svega iza kulisa odvija se bezbroj raznih političkih smicalica u kojima je cilj dodatno kompromirati protivnika, a materijala, uslijed opće stope nezakonitih radnji koje su svuda prisutne, za takvo nešto uvijek ima napretek. Jer u cijeloj priči – gotovo nitko nije nigdje čist.

Demontaža institucija

Tako od vrha državne vlasti pa prema dnu imamo niz takvih političko-kriminalnih obračuna gdje svatko koristi resurse koje trenutno posjeduje kako bi otežao život političkom protivniku.

Upravo zbog toga imamo razna uhićenja, procese, špijunske afere, prisluškivanja, suđenja za koja uvijek netko tvrdi da su montirana, politički motivirana i iz određenog centra moći instruirana. Pri tome, uvijek su u centru pozornosti i na meti niže ili srednje rangirani dužnosnici koji se povezuju s određenim političkim opcijama, a nikada meta takvih procesa nisu lideri, jer oni u pravilu jedni druge 'ne diraju'. Umjesto toga, samo šalju upozorenja jedni drugima što bi se moglo dogoditi ukoliko do takvih procesa zaista i dođe. 
U cijeloj priči i prividnoj borbi do međusobnog istrebljena, što i ne bi bilo toliko loše kad bi se takvo nešto zaista dogodilo, najveći problem je usputna demontaža svih relevantnih i važnih državnih institucija. One su koleteralna šteta vladajućih elita, pa tako danas imamo situaciju da zbog blokade iz RS-a ne funkcionira ni Predjedništvo BiH, ni Vijeće ministara BiH, ni Parlamentarna skupština BiH.

Osim njih, kompromitiran je rad i sigurnosnih agencija kao što su OSA BiH, SIPA BiH, Granična policija BiH. Koleteralna šteta su i ljudi zaposleni u državnim institucijama koji godinama ne mogu dobiti pravo ni na najobičnije povećanje plaća što rezultira činjenicom i apsurdom da su plaće običnih radnika veće na općinskom nivou nego u državnim institucijama.

Slične blokade i demontiranje važnih institucija prebačene su odavno na niže nivoe vlasti pa tako primjerice imamo situaciju da nova Vlada FBiH, kao ni ona u HNŽ nikada nije formirana. Isto tako, već godinama policija u HNŽ nema svog čelnog čovjeka, a isti je slučaj i sa Federalnom upravom policije. Najnovije prijetnje upozoravaju da bi se na idućim izborima dodatno sve moglo zakomplicirati jer određeni politički subjekti prijete čak i bojkotom izbora.

OHR samo promatra

Same po sebi, takve blokade u BiH ne bi bile preveliki problem kada bi postojao jasan i brz put izlaska iz takvih procesa. Međutim, stiče se dojam da se takve stvari ne da bi se riješile sporne situacije u raznim institucijama, već upravo iz razloga da bi ostale blokirane i onemogućene da koliko-toliko profesionalno rade svoje poslove. Nakon raznih smjena, procesa, međusobnih optužbi u pravilu dolaze godine iscrpljivanja oko novih imenovanja i popunjavanja upražnjenih pozicija. Takve situacije rezultiraju neradom i nepovjerenjem građana u takve institucije.
S druge strane, međunarodna zajednica se u pravilu previše ne miješa u ovakve slučajeve, odnosno kako nedavno reče i novi visoki predstavnik u BiH Christian Schmitd: On za sada samo promatra.
Do sada, osim takvog promatranja ništa se ozbiljnog nije dogodilo, sankcija od strane međunardne zajednice nije bilo još davne smjene kadrova SDS-a koju više skoro nitko ni ne pamti.
Hoće li se takvo promatranje demontaže svih ozbiljnih institucija u BiH nastaviti ili će Schmitd u određenom momentu povući određene korake ostaje za vidjeti. G. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024