Borba s korupcijom i dalje 'šteka' u našoj zemlji
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Efekte reformskih procesa u pravosuđu još uvijek nismo vidjeli. Oni su izostali. Način na koji se donose zakoni mora biti puno inkluzivniji, otvoreniji za stručnu javnost i za civilno društvo, da ne kažem otvoreniji i za institucije, kazao je predsjedavajući Upravnog odbora Transparency International BiH Srđan Blagovčanin na konferenciji 'Reforma pravosuđa kao katalizator za borbu protiv korupcije'.
Napominje kako ne treba posebno naglašavati važnost stanja u pravosuđu za borbu protiv korupcije, te da je stav Transparency Internationala potpuno jasan i usuglašen sa onim što Europska komisija govori o stanju u BiH kada je u pitanju korupcija, odnosno da se ono pogoršava.
- Ne možemo donositi zakon iz zatvorenih vrata i očekivati njihovu adekvatnu provedbu. Problema u pravosuđu ima jako puno. Nama je ključni indikator stanja u pravosuđu borba protiv korupcije. Ukoliko imamo, kao što imamo u BiH, potpunu nekažnjivost političke korupcije, to nam zapravo govori da je pravosuđe i dalje pod političkom kontrolom i da je pod kontrolom organiziranog kriminala, izjavio je Blagovčanin.
Mora se raditi brže
Nadalje, naglašava kako je put pred BiH potpuno jasan, zemlji su potrebni novi zakoni, kao što su zakon o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću ili zakon o sudovima, ali još važnije od toga jeste njihova implementacija.
- Mi, nažalost, ni postojeće zakone ne implementiramo. Tu je ključ svega. Ukoliko želimo vidjeti efekte borbe protiv korupcije, pravosuđe mora krenuti samo od sebe. Dakle, mora krenuti od čišćenja stanja u vlastitim redovima. I samo je to način da zapravo se povjerenje javnosti u rad pravosuđa povrati, koje je katastrofalno loše, sa tendencijom pogoršanja. Samo pet posto građana BiH ima potpuno povjerenje u rad pravosuđa, dodao je.
Ministar pravde Bosne i Hercegovine Davor Bunoza smatra da europski put i reforma pravosuđa moraju biti mnogo brži, te da je neshvatljivo da se u BiH zakoni donose po deset godina
- Pripremili smo zakon o sudu, pripremili smo i cjelokupni zakon o VSTV-u, po drugi put smo taj radni materijal odnosno nacrt dostavili Venecijanskom povjerenstvu prije deset dana. Nastojimo da pokrenemo neke stvari. Ono što mogu reći da se u izvješću o napretku BiH iz ožujku 2024. godine kao najbolji rezultati navode se rezultati iz pravosuđa. Međutim, i ja sam svjestan da je to vjerojatno prolazno i da moramo raditi puno brže. Dosta toga zapravo ovisi od političke situacije u BiH, izjavio je Bunoza.
Kazao je da bi se na današnjoj sjednici Vijeća ministara BiH trebala usvojiti dva prioritetna zakona - zakon o graničnoj kontroli i zakon o zaštiti osobnih podataka. Napomenuo je i da je zakon o sudu spreman, ali i da je bio spreman i prije sedam do osam mjeseci. Bunoza vjeruje da vlasti u BiH, ako žele da provedu zakon, mogu to učiniti, ali postoji mnogo onih koji imaju interes da stanje ostane nepromijenjeno.
Dodaje kako moraju biti proaktivni i moraju pomjerati neke stvari koje se nisu desetljećima pomjerale u ovoj zemlji.
Borba protiv korupcije na visokoj razini ključna za BiH
Adebayo Babajide, zamjenik voditelja Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovine, podsjetio je da je Europski parlament podržao novu Europsku komisiju koju predvodi predsjednica Ursula von der Leyen, koja je tijekom svoje posjete BiH izrazila posvećenost EU integraciji zapadnog Balkana u EU.
Babajide je rekao korupcija ima poražavajući utjecaj na društvo, podriva demokraciju, povjerenje javnosti i ometa ekonomski rast.
- Ne može se ostvariti nikakav napredak ka članstvu u EU bez napretka u oblasti vladavine prava. Borba protiv korupcije na visokoj razini ključna je za BiH. Potreban je ubrzani napredak kako bi se ponovo izgradilo povjerenje javnosti i uspostavio čvrst okvir vladavine prava. EU traži konkretne mjere za jačanje antikorupcijskih kapaciteta BiH i poziva na konkretne mjere u pravcu jačanja sustava za borbu protiv korupcije, što uključuje jačanje pravosudnog integriteta i jačanje mehanizama za oduzimanje i korištenje oduzete imovine za društveno korisne svrhe i unapređenje ishoda i rezultata borbe protiv korupcije, izjavio je Babajide.