Bosna i Hercegovina pristupila programu EU4Health
Ministrica Bošnjak i povjerenica Kyriakides
U Bruxellesu su u utorak ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak i povjerenica EU-a za zdravlje i sigurnost hrane Stella Kyriakides svečano potpisale Sporazum o pridruživanju Bosne i Hercegovine programu EU4Health, što je značajan iskorak u zdravstvenoj politici i unaprjeđenju zdravstva u našoj zemlji.
Potpisivanjem Sporazuma, BiH je omogućen pristup financijskim sredstvima od 5,3 milijarde eura koje je Europska unija odobrila članicama Programa za razdoblje 2021.-2027. godine. Riječ je o do sada najvećem iznosu financijskih sredstava u odnosu na sve prethodne cikluse zdravstvenih programa EU-a.
Ministrica Bošnjak izrazila je zadovoljstvo potpisivanjem Sporazuma ističući da će pridruživanje EU4Health programu donijeti mnoge pogodnosti i koristi domaćem zdravstvenom sustavu.
- Ovo je velika prilika za da moderniziramo i unaprijedimo svoj zdravstveni sustav i približimo se europskim standardima. Pristup europskim fondovima i resursima omogućit će nam brže odgovarati na zdravstvene izazove, unaprijediti kvalitetu zdravstvenih usluga i osigurati bolje zdravstvene uvjete, istaknula je Bošnjak pojasnivši da pridruživanje ovom Programu ne znači samo financiranje, već je riječ o jačanju suradnje i razmjeni najboljih praksi s drugim državama članicama EU-a, te je vrlo važno da se što veći broj zdravstvenih institucija uključi kako bi postigle bolji uspjeh u korištenju mogućnosti koje Program nudi.
Ciljevi Programa
Europska povjerenica za zdravlje i sigurnost hrane Kyriakides također je izrazila zadovoljstvo da je BiH pristupila ovom Programu.
- EU4health je velika šansa za zdravstvo u svakoj od zemalja članica Programa, navela je Kyriakides. Europska unija je uspostavila ovaj Program 2021. godine Uredbom (EU) 2021/522, a Program je nastao kao odgovor na pandemiju bolesti Covid-19 i s ciljem jačanja pripravnosti na krizu u EU. Programom se želi postići da zdravstveni sustavi u zemljama članicama programa postanu jači, otporniji i pristupačniji kako bi se moglo efikasnije suočiti s dugoročnim zdravstvenim izazovima.
Program EU4Health doprinosi postizanju četiri opća cilja i deset specifičnih ciljeva koji predstavljaju ključna područja intervencije u područjima poboljšanja i njegovanja zdravlja, zaštite ljudi od ozbiljnih prekograničnih prijetnji zdravlju, poboljšanje pristupa lijekovima, medicinskim proizvodima i proizvodima relevantnim za krizne situacije te jačanju zdravstvenih sustava u zemljama sudionicama. Samo u ovoj godini, svim državama koje sudjeluju u Programu, pa tako i subjektima iz BiH, na raspolaganju je više od 752 milijuna eura. Za sredstva mogu aplicirati subjekti iz javnog i privatnog sektora u području zdravstva u BiH, konkretno zdravstvene ustanove, stručna tijela u oblasti javnog zdravstva, udruge, zaklade i mreže zdravstvenih profesionalaca, obrazovne ustanove, istraživački instituti, socijalna poduzeća u području zdravstva i nevladine organizacije. Pojedinci, pak, nemaju pravo aplicirati za sredstva u okviru programa EU4Health.
Očekuje se da će sudjelovanjem u ovom Programu BiH, među ostalim, ojačati suradnju sa zemljama Unije i s drugim članicama Programa u smislu razmjene znanja i najboljih praksi za odgovor zdravstvenih sustava na prekogranične prijetnje zdravlju. Također se očekuje razmjena iskustava s drugim zemljama glede prevencije različitih bolesti, posebice karcinoma, te ostvarivanja napretka u smjeru digitalne transformacije u zdravstvu.
Slijedi uspostava Koordinacijskog deska BiH
U narednom razdoblju, planirana je uspostava Koordinacijskog deska za Program EU4Health, pri Ministarstvu civilnih poslova BiH, čija će zadaća biti pravodobno informirati dionike o mogućnostima prijave na projekte te pružati potporu prilikom njihove izrade.
Potpisivanjem Sporazuma, BiH se omogućava retroaktivno sudjelovanje u otvorenim pozivima iz Programa za 2024., počevši od 1. siječnja ove godine.