Dnevni.ba - PRELOADER

Broj zaposlenih neznatno rastao, ali naplata poreza značajno veća

18 Sij 2024


Broj zaposlenih neznatno rastao, ali naplata poreza značajno veća

Piše: Dragan Bradvica

dragan@dnevni-list.ba

Više od sedam milijardi i 345 milijuna maraka javnih prihoda uplatili su u prošloj godini porezni obveznici na području Federacije, a što je povećanje za 14,77 posto.

Ovo je na konferenciji za medije potvrdio Šerif Isović, ravnatelj Porezne uprave FBiH, dodavši kako se najveći dio uplaćenih javnih prihoda se odnosi na izravne poreze i doprinose i oni iznose više od šest milijardi.

- U odnosu na godinu prije mog dolaska na ovu poziciju, javni prihodi su povećani za čak 93 posto. Ukoliko promatramo strukturu, najveći dio uplaćenih javnih prihoda se odnosi na izravne poreze i doprinose i da oni iznose šest milijardi i 509 miliona. Svakako se najviše odnosi na doprinose za MIO, nešto više od dvije milijarde i 800 milijuna maraka. Porezni obveznici su u odnosu na prošlu godinu uplatili 945 milijuna maraka više javnih prihoda. Ovim putem im se zahvaljujem. Nije jednostavno uplatiti ovoliki iznos prihoda, posebno u uvjetima u kojima rade. Želim im čestitati, posebno onim koji su se odazvali pozivima Poreske uprave i bez prisile plaćali svoje obaveze. Time su dali doprinos širenju kapaciteta države, kao i poboljšanju standarda svih žitelja, naglasio je Isović.

Podaci

Ukoliko stvari gledamo po županijama, Sarajevska i dalje bilježi najveće uplate javnih prihoda više od dvije milijarde i 740 milijuna maraka. Slijedi Tuzlanska sa 1,1 milijardu maraka, dok najmanju uplatu ima Bosansko-podrinjska oko 80 milijuna maraka i Posavska oko 79 milijuna maraka. Prema tome, sudjelovanje SŽ je 36 posto, a TŽ 17 posto.

- Od 2015. do danas porezni obveznici su uplatili čak tri i po milijarde maraka javnih prihoda više nego 2014., kazao je.

Govoreći o strukturi zaposlenih rekao je da je FBiH prošlu godinu završila sa 544.345 zaposlenih, što je više za 6.033 zaposlena u odnosu na 2022. Po županijama, SŽ i tu prednjači sa 148 tisuća zaposlenih, zatim TŽ sa 104 tisuća. Sa područja Republike Srpske u FBiH radi 8.387 zaposlenih i sa područja Distrikta Brčko imamo 888 zaposlenih. Pad zaposlenih je zabilježen u Hercegovačko-neretvanskoj županiji.

- Od 2014. do danas je broj zaposlenih porastao za 68 hiljada, odnosno nešto više od 14 posto, rekao je Isović.

Govoreći o starosnoj i dobnoj strukturi rekao je da je najveći broj zaposlenih u FBiH starosti između 36 i 66 godina.

- Ukoliko gledamo spolnu strukturu 44 posto se odnosi na zaposlene žene, a 56 posto na zaposlene muškarce, istaknuo je Isović.

Istakao je da zaposleni po ugovoru o djelu ne ulaze u statistiku ukupno zaposlenog stanovništva te su oni zasebna kategorija.

Brojni problemi

Rekao je da je porastom broja fiskalnih uređaja došlo do smanjenja sive ekonomije. U razdoblju kada je on došao na ravnateljsku poziciju, navodi, bilo je registrirano 26.607 fiskalnih uređaja, a sada ih ima 100.533.

- Ogromne problem nam pravi što imamo najgoru fiskalizaciju u Europi, odnosno duplu fiskalizaciju, rekao je Isović.

To znači da postoji veliki broj uređaja koji rade po starom principu što dovodi do duplog sustava fiskalizacije.

Govorio je o pritiscima i problemima s kojima se Porezna uprava susreće u radu zbog nedovoljno novca i uposlenika. Tako tvrdi da su uvjeti rada u ovoj instituciji ispod svih standarda, te se zahvalio uposlenicima koji su uspješno izvršili zadatke u takvim radnim uvjetima. Rekao je da ni na jedan proračun koji se tiče Porezne uprave do sada nije dao suglasnost te da se ovoj ustanovi daje mali iznos novca.

- Neshvatljivo mi je da nam se zabrani prijem zaposlenika koji je odobren proračunom, naveo je Isović.

Dodao je da je u prošloj godini uskraćen prijem 89 uposlenika.

Kadrovska nepopunjenost i niske plaće su problem s kojim se Porezna uprava suočava, kaže Isović, te okončanje natječajne procedure traje i do sedam mjeseci.

Drugi problem je, navodi, donošenje propisa bez sinergije. Ističe da su fiskalni zakoni otišli u parlamentarnu proceduru mimo zakona te da je bilo potrebno da i Porezna uprava da mišljenje.

- Ni na jedan zakon Porezna uprava nije dala nijedno mišljenje i u njima piše da za njihovu implementaciju nisu potrebna proračunska sredstva. Mislim da je svaki komentar suvišan, naglasio je Isović.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

14 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

13 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

12 Stu 2024