Dnevni.ba - PRELOADER

Bromazepam i leksilium najtraženiji u BiH

08 Tra 2022


Bromazepam i leksilium najtraženiji u BiH

Povodom Svjetskog dana zdravlja jučer su u Mostaru prezentirani nalazi istraživanja “Put medicinske i sanitetske opreme i cjepiva u BiH tijekom pandemije COVID-a 19”.

Riječ je prvom istraživanju ove vrste u zemlji, koje je za cilj imalo utvrditi kako su zdravstvene i relevantne institucije vlasti reagirale na epidemiju u smislu nabavke opreme, testova i cjepiva, te koliko su sredstava i iz kojih izvora utrošili u navedene svrhe.

Urađena je i analiza transparentnosti zdravstvenih institucija u prezentaciji informacija od javnog značaja. Rezultati su prema riječima aktivista potvrdili nedostatak komunikacije, prikrivanje informacija, kao i netransparentnost u donošenju odluka i ukupnom poslovanju javnih institucija.

Nepravilnosti

Potvrđeni su i različiti indikatori koji upućuju na nepravilnosti u javnim nabavkama a neki od njih su da su donacije često knjižene mnogo skuplje od cijena u javnim nabavkama i obratno. Zastupljene su tri različite cijene kisika u tri bolnice, a primjetne su i različite cijene doniranih i kupljenih cjepiva i testova. Poražavajuće je i to što je više od pola kontaktiranih institucija odbilo suradnju.

- Zanimljivo je da su upravo  najmanje nabavljane najjeftinije vakcine, a najviše one koje su bile najskuplje. Zanimljiv je također podatak da je Federacija BiH vakcine koje je donirala Srbija knjižila  po cijeni od 3,91 KM po komadu, a iste kasnije novcem iz proračuna kupila za 7,12 maraka, upozorila je aktivistkinja Merima Spahić iz Udruge Kap Sarajevo, koja je sudjelovala u istraživanju.

Federacija Bosne i Hercegovine za razliku od Republike Srpske danas ima zakon o zaštiti prava pacijenata. Istraživanja kažu da se zakon i tamo gdje postoji - ne poštiva, što je dovelo do ozbiljnog narušavanja prava pacijenata.

- Jako su ugrožena prava pacijenata. Ovo tvrdim odgovorno, jer sam kao zdravstveni djelatnik u zdravnstvenoj ustanovi vidjela i doživljavala svega i svačega. Nekada me sramota da kažem da sam zdravstveni djelatnik, izjavila je jučer Anica Ramić iz Trebinja.

Mito je bh. tradicija

Bosna i Hercegovina po mnogo čemu je zemlja apsurda. Većina građana desetljećima, bez obzira na uplaćeno zdravstveno osiguranje, redovito se liječi u privatnim klinikama.

- Posebno brine činjenica da građani sami pristaju na korupciju. Pokazalo se da većina, više od 50 posto građana Federacije odlazi u zdravstvenu ustanovu sa unaprijed pripremljenim mitom bez da to od njih itko traži, što će reći da je to prešlo u tradiciju i mentalitet, dodaje Spahićeva.

Prema istraživanjima nevladinog sektora najugroženije kategorije stanovništva i kada je riječ o liječenju u Bosni i Hercegovini su invalidne osobe i umirovljenici. Nažalost, najučestaliji su problemi s mentalnim zdravljem, a najtraženiji lijekovi su bromazepan i leksilijum.

Svjetska zdravstvena organizacija Dan zdravlja ovog puta posvetila je trenutnom stanju planete i uticaju nepovoljnih faktora okoliša na zdravlje. sa sloganom “Naša planeta, naše zdravlje“. Ovog puta naglasak je bio na uticaju negativnih faktora okoliša na zdravlje ljudi.

H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

21 Svi 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Svi 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

19 Svi 2025