BRUTALNI RAT: 'Duboka država' udarila na temelje Avaza!?

Sarajevski plaćenici su ovih dana gromovito najavili novi pravosudni progon čelnika SBB-a Fahrudina Radončića. Plasirali su priču kako je županijsko tužiteljstvo u glavnom gradu države od svojih kolega s državne razine preuzelo predmet čime se automatski obvezalo da će istražiti i provjeriti sumnje i navode različitih financijskih inspekcija da je Radončićeva prestižna kompanija Avaz navodno utajila fascinantnih 11 milijuna maraka poreza.
Naravno, utemeljitelj bošnjačkog medijskog mezimčeta Fahrudin Radončić, u SDA tvrde uz pomoć njihovog novca kojeg je iskamčio od braće muslimana osobno Alija Izetbegović, s gnušanjem odbacuje laži 'novinarskih režimskih bijednika' i putem svog medijskog imperija nudi brojne dokaze, čak i sudska 'pravomoćna' rješenja iz kojih bi se trebalo vidjeti da je Radončić apsolutno čist i da je Avaz uredno izmirivao porezna davanja državi.
Obostrane teške optužbe
Fahro žestoko optužuje vođu SDA Bakira Izetbegovića da mu na surovo prljav i odvratan način ponovno želi montirati slučaj i natovariti policiju i tužitelje na leđa.
Ako iza nove hajke doista stoji Izetbbegović i njegova paraobaviještajna mašinerija, onda je stvar vrlo ozbiljna i opasna po Radončića i bošnjački je poglavica uistinu navodnu utaju poreza rešefrirao i vratio u fazu novog pretresa. Podsjećamo, Izetbegović je 2018. godine na jednom predizbornom skupu govorio da je Fahro dužan državi čak 18 milijuna maraka neplaćenih poteza. Fahrudin Radončić nudi masu papira kao dokaze, mediji za koje se tvrdi da su naslonjeni i da su plaćenici šefa OSA-e Osmana Mehmedagića opet u svojoj verziji “krimića” sumnjiče federalnu ministricu financija Jelku Miličević da je u upravnom postupku amnestirala Avaz i Radončića od dugova na ime poreza.
Optužuju i bivšu državnu Gavnu tužiteljicu Gordanu Tadić da je predmet navodne utaje poreza dugo skrivala u svojim ladicama. Da stvar ipak nije bezazlena dokazuje i činjenica da je slučaj preuzelo županijsko tužiteljstvo u Sarajevu.
Godinama u ratu
Po minderu se ovih dana priča kako je neupitno da je Radončić, odnosno Avaz utajio višemilijunske iznose na ime poreza i da nije prvi puta da su mu vlasti oprostile dugovanja.
Bakir Izetbegović i Fahrudin Radončić godinama vode bespošteni rat najprizemnijim metodama i alatima. U jednom je trenutku Radončić čak završio i s lisicama na rukama. Zahvaljujući posrednicima prije nekoliko godina su zakopali ratne sjekire i sklopili pakt o nenapadanju koji je proizveo i partnerstvo u vlasti. Pokazalo se međutim da to iznuđeno primirje nije donijelo i iskreno pomirenje. Danas, Fahrudin Radončić strahuje i paranoično vidi Izetbegovića kao svog neskrivenog dželata.
Vrijeme i pravosuđe će donijeti svoj sud, međutim, mnoge silnice navode na zaključak da je “duboka država”, svom silinom udarila na najosjetljivije životno tkivo Fahrudina Radončića, na Avaz i financije. To bi moglo biti daleko brutalnije razračunavanje dvojice bošnjačkih perjanica nego u slučaju Radončićevog kriminaiziranja oko naodne veze s narko-bosom Naserom Keljemendijem.
Za očekivati je da se zeleni minder dugo, strpljivo i temeljito spremao nasrnuti na Radončića i zadati mu smrtonosni ubod. Motiva za odmazdu je i previše ako se gledaju pogledi iz centrale SDA i dinastije Izetbegović.
Motivi
Medijsko carastvo Fahrudina Radončića, a tu je utjecaj Avaza najrazorniji, su godinama raskrinkavali skandale Sebije Izetbegović, Osmana Mehmedagića, Fadila Novalića, Asima Sarajlića... prozivali su krugove u SDA za ubojstvo mladića Dženana Memića. Netko je odlučio ugasiti taj megafon i stući zube Fahrudinu Radončiću.
On tvrdi da je to Bakir Izetbegović. Indikativno i zanimljivo kopanje po Radončićevoj navodnoj utaji 11 milijuna maraka poreza dolazi nakon što je zenički gradonačelnik i velika smetnja za SDA, Fuad Kasumović već strpan u istražni kazamat.
Sarajevski analitičari prepoznaju mantru, Izetbegović je radio na jačanju „duboke države“ kroz obavještajno-sigurnosni aparat, potom kroz financijski krvotok sustava, kroz policijsko-pravosudne organe i na koncu, kako tvrde, kroz organe Islamske zajednice. Isti krugovi se sa žaljenjem pitaju: koja to od oporbenih stranaka ima kadar i resurse da se suoči i sukobi da Bakirovom „dubokom državom“?
-Nijedna! Iako su te opasnosti svi svjesni i to javno iskazali kroz jadikovke u stilu „ako mi drinu u obitelj, neću birati sredstva“ itd., od Nermina Niškića, Kemala Ademovića, Dine Konakovića, Aljoše Čampare, do Denisa Zvizdića, nitko ne postupa u skladu sa svojim izjavama. Valjda zato što im ne diraju obitelj . Dakle, svi su svjesni s kim imaju posla, ali opet izbjegavaju borbu i klinč, piše jedan sarajevski portal.
Radončić u ringu
Utemeljitelj Avaza Fahrudin Radončić nije kukavica i kalulant kao navedeni politički akteri, možda i stoga što ga nužda tjera u ring, on ipak pravi probleme i osujećuje planove “duboke države” i njezne kriminalne i proerdoganovske pipke.
-Kompanija „Avaz“ će, svakako, tražiti veliko financijsko obeštećenje, od vlasnika N1 televizije, ali i pojedinih portala koji pokušavaju da montiraju afere u režiji čovjeka radikalnih shvaćanja i tajnog vlasnika Al Šidija i mnogih drugih kompanija u Bosni i Hercegovini, Turskoj te drugim istočnim destinacijama. Čovjek koji se javno hvali da je povratio utjecaj na pravosuđe je, i preko Osmicinoga jarana Šuškića (državni tužitelj Ismet Šuškić), organizirao da se završena pravna stvar na kriminalan način opet želi reaktivirati i praktično se pokušava izmanipulirati Kantonalno tužiteljstvo u Sarajevu da procesuira stvari koje su završene pravnosažno na Sudu, poručili su iz Radončićevoga tornja.
Čudno je, međutim, da se najavljuju tužbe protiv “izvođača radova”, ali ne i protiv Bakira Izetbegovića i Osmice u koje upire prstom Radončić i tvrdi da mu one spremaju stupicu.
Podsjećamo, Tužiteljstvo BiH ustupilo je Županijskom tužitejstvu u Sarajevu predmet protiv Avaza d.o.o i drugih povezanih kompanija čiji je osnivač bio Fahrudin Radončić. Predmet se odnosi na utaju direktnih poreza u iznosu od oko 11 milijuna maraka i formiran je na temelju nalaza Porezne uprave Federacije BiH.
-Tužilaštvo BiH je 15. studenog 2021. godine dostavilo u rad navedeni predmet Tužilaštvu KS u fazi prijave protiv više osoba. Bit će izvršene određene provjere, priopćili su iz Županijskog tužiteljstva u Sarajevu.
J. S.