BUDALE NA VLASTI Opasne izjave političara utiču na mentalno zdravlje građana
 1.webp)
Opasna retorika i potezi vlasti u Republici Srpskoj nisu samo podgrijali političku atmosferu u Bosni i Hercegovini, već su zabrinuli i uznemirili građane u našoj zemlji. Istraživali smo kako opasne izjave političara utiču na mentalno zdravlje građana.
"Realizujte prijetnje, međutim pucate iz prazne puške, ali pravite situaciju da neko puca iz pune", izjavio je nedavno Radovan Višković, premijer Republike Srpske, dok je predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić tokom sjednice rekao "Sve ću ih pobiti. Pobiću ih sve".
Iako je premijer Republike Srpske nakon ove izjave rekao da to nije prijetnja, već poziv na mir i dijalog, dok se predsjednik Narodne skupštine pravdao da je mislio će ih pobiti argumentima, među obične građane zbog ovakvih i sličnih narativa uvukla se zebnja i strah.
-Oštra retorika koja prelazi crvenu liniju nikoga ne ostavlja ravnodušnim i teško građani preplavljeni emocijama mogu racionalno razmišljati, smatra psiholog Srđan Puhalo. Iako nema zvaničnih podataka, Puhalo pretpostavlja da zbog uznemirenosti i straha građani sve više koriste lijekove za smirenje i traže pomoć psihologa.
-Možemo reći da su osjećanja pomiješana. S jedne strane imate strah, a s druge strane brinete se za budućnost i razmišljate u kom pravcu to može otići. Da se klone koliko je moguće društvenih mreža, jer one pumpaju neizvijesnost, strah i želju za nekom osvetom, smatra Puhalo.
Prema mišljenju sociologa, opasne izjave političara su igranje s emocijama građana kod kojih podgrijavaju najgore strahove. Poručuju im da ne upadaju u zamku straha i tenzije.
-Uništili smo sistem vrijednosti u BiH. Uništili smo ga do te mjere da nam je negdje draže baviti tenzičnom politikom nego realnim životom, ističe sociolog Vladimir Vasić.
-Osim političke krize, opasna retorika u posljednje vrijeme izaziva osjećaj fizičke, psihičke i ekonomske nesigurnosti kod građana i doprinosi ratnoj retraumatizaciji, ocjenjuje predsjednica Udruženja "Oštra nula" Milica Pralica.
-Trenutna politička situacija u Bosni i Hercegovini obilježena je ratnohuškačkom retorikom i etnonacionalnom tenzijom, koja dodatno produbljuje podjele u društvu koje imamo u posljednjih 30 godina, kaže Pralica.
Sugovornici BHRT-a se nadaju da će se političke elite u Bosni i Hercegovini, kolokvijalno rečeno, dozvati pameti, sjesti za sto i dijalogom riješiti novonastalu krizu, zbog čega su ih i birali građani, objavio je BHRT.