Burno zbog Schmidtovog izvješća o BiH
Nikad oštrije
Nikada oštrije izvješće visokog predstavnika Schmidta o BiH u Vijeću sigurnosti i nikada veća podrška zapadnih saveznika. No, Kina i Rusija osporile su Schmidta i usprotivile se Rezoluciji o Srebrenici, analizira Deutsche Welle (DW).
Sve stalne članice Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, izuzev Kine i Rusije, bezuvjetno su podržale šestomjesečno izvješće visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, koji je bio pun kritika i upozorenja. Prvenstveno na račun vlasti Republike Srpske, posebno njenog predsjednika Milorada Dodika. Akcije koje provode entitetske vlasti mogle bi, kaže Schmidt, dovesti do ozbiljnog scenarija.
-Njihova prijetnja kako će paralizirati državne organe blokiranjem njihovog rada i nedonošenjem odluka, prijetnja je funkcioniranju države i njenoj sposobnosti u ispunjavanju svojih obveza, naglasio je Schmidt.
On je upozorio na opasnost od "uspostavljanju paralelnog okvira RS-a", odnosno stvaranja države u državi, istakanuvši da bi, ukoliko se ovom dodaju i pritisci na pravosudne organe, to moglo ugroziti cijeli sustav.
Raspuštanje BiH
-Ako se nastave, ove radnje bi mogle dovesti do 'de facto', ako ne i 'de jure', raspuštanja države BiH, što predsjednik RS Milorad Dodik stalno zagovara. To bi bio scenarij s ozbiljnim posljedicama, upozorio je Schmidt, koji je kao jedinu pozitivnu stvar naveo otvaranje pregovora BiH s EU u ožujku ove godine.
Otvaranje pregovora je iz Europske unije opravdano „iznimnim napretkom" koji su vlasti u BiH postigle u posljednjih godinu dana. Iako je dio tog napretka i Dodikov SNSD, koalicijski partner u državnoj vlasti, pitanja koja je Schmidt naveo u izvješću kao prijetnju tada nisu deklarirana kao relevantna za otvaranje pregovora.
Za razliku od Amerikanaca, kineski i ruski veleposlanici u Vijeću sigurnosti UN-a ne samo da su osporili Schmidta kao visokog predstavnika, već su se usprotivili i najavljenom nacrtu rezolucije o Srebrenici, koja je u raspravi postala sastavni dio izlaganja većine zemalja.
-Da bi se razumjela šira slika, potrebno je pogledati izvješće iz Republike Srpske, rekao je u svom obraćanju ruski veleposlanik Vasilij Nebenzja, navodeći da je u BiH uspostavljen antidemokratski sustav, jer se potkopava nadležnost entiteta. Schmidt, ponovio je, nema mandat da sjedi u Vijeću sigurnosti.
-Ova rezolucija je suprotna Ustavu BiH, ne predstavlja volju svih u BiH i njen tekst je suprotan Daytonskom sporazumu. Njeno usvajanje vratit će BiH na stari sukob i neće pomoći napretku zemlje, rekao je Nebenzja, govoreći o najavi usvajanja Rezolucije o Srebrenici koja će se naći na sjednici UN-a 23. svibnja ove godine, piše DW.
„Prijetnja novim genocidom"
Zasmetalo je ruskom veleposlaniku i obraćanje predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, koji je rekao kako BiH jedina može nastupati kao subjekt u međunarodnim odnosima, te zato nikakva izvješća iz RS-a ne mogu biti relevantna.
Dok Nebenzja ističe da stavovi Bećirovića ne predstavljaju zajednički stav svih članova Predsjedništva BiH, Bećirović je upozorio na sustavno negiranje genocida od strane vlasti RS-a te da te poruke „mogu biti prijetnja novim genocidom".
-Lideri Republike Srpske ne poštuju presude sudova, oni slave presuđene ratne zločince i kažu da će i dalje provoditi mjere, koje su donijeli ti ratni zločinci. To se može uzeti kao prijetnja da se počini novi genocid. Zato je potrebno da Opća skupština UN-a usvoji Rezoluciju, rekao je Bećirović.
On je kao glavnog krivca za probleme u BiH optužio Srbiju, čiji su, kako je rekao, čelnici državne sigurnosti osuđeni zbog sudjelovanja u zločinima u BiH tijekom proteklog rata.
Nije dugo trebalo čekati na odgovor iz RS-a, čiji dužnosnici su i prije predstavljanja Schmidtovog izvješća odbacili sve optužbe. Dodik je za medije u RS-u rekao da je Bećirović „lažima nadmašio sam sebe, prvenstveno tvrdeći da govori u ime BiH“.
-Nitko iz Republike Srpske ne može toliko poništiti BiH jednim potezom koliko je to učinio Bećirović, lažima na račun Republike Srpske, posebno onima o ugrožavanju mira, rekao je Dodik, osvrnuvši se i na prijetnju novim genocidom.
-Tvrditi da Republika Srpska prijeti, kako Bećirović kaže, novim genocidom zaslužuje dva pitanja. Koji je to bio stari i je li on uopće normalan ako tako olako izgovara tako teške i opasne stvari, prenose mediji u RS-u izjavu Dodika nakon sjednice Vijeća sigurnosti UN-a.
Sankcije
Iako Schmidt u svom izvješću nije eksplicitno iznosio prijetnje sankcijama zbog politike za koju je naveo da je antidaytonska, Dodika je etiketirao američki veleposlanik u Vijeću sigurnosti Robert Wood.
On je dao bezrezervnu podršku Schmidtu i njegovom korištenju bonskih ovlasti, upozorivši na potkopavanje institucija BiH od strane vlasti RS-a.
-Brojni izazovi su pred ovom zemljom, uključujući secesionističku retoriku. Dodik pokušava potkopati državne institucije i redovito poziva na to. Njegova retorika prijeti miru i stabilnosti u regiji. Moramo se suprotstaviti tome, rekao je Wood, osvrnuvši se i na negiranje genocida i rezoluciju o genocidu.
-Povijesna je činjenica da je u Srebrenici počinjen genocid, to je pravni zaključak koji je potvrdio Međunarodni kazneni sud. SAD će nastaviti koristiti sve raspoložive alate pa i sankcije kako bi promovirao odgovornost onih koji potiču na korupciju i destabilizaciju zemlje, zaključio je Wood.
Na sjednici se prisutnima obratio i veleposlanik Srbije pri UN-u Saša Mart, koji je rekao kako Srbija podržava suverenitet i teritorijalni integritet BiH, koja je najbliži partner Srbiji. Ipak, naglasio je da Rezolucija o Srebrenici ne doprinosi pomirenju, jer nije plod konsenzusa unutar BiH. Tvrdi da je cilj Rezolucije naplata ratne odštete od Srbije i reaktivacija tužbe BiH protiv Srbije.
Kina p(r)ozvala sponzore Rezolucije
-Umjesto priznanja, ovdje čujemo negiranje. Ovdje se zaista suočavamo s negiranjem čovječnosti. Ne treba ovdje govoriti o tome kako će Rezolucija o Srebrenici dovesti do nestabilnosti u državi. To je samo prijetnja onih koji žele kontrolirati istinu u regiji i da i dalje nastave slaviti i nagrađivati ratne zločince te viktimizirati žrtve, rekao je u odgovoru Martu veleposlanik BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija.
Kina je bila posebno kritična prema Schmidtu i njegovom izvješću i osudi korištenja bonskih ovlasti, kao i prema Rezoluciji o Srebrenici.
-Rezolucija ne doprinosi izgradnji mira i stabilnosti. Kina je pozivala sponzore nacrta rezolucije na razgovor. Rezolucija nije dosljedna u želji održanja mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu i nije u skladu s prvobitnom svrhom pokazivanja jedinstva. Nadam se da će strane osnažiti komunikaciju kako bi pronašle odgovarajuće rješenje, rekao je kineski veleposlanik Geng Shuang.