Čavara bez suglasnosti dopredsjednika FBiH predložio suce Ustavnog suda FBiH

Predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara donio je odluku o imenovanju četiri nedostajuća suca Ustavnog suda FBiH. Ustavni sud FBiH već godinama je nepopunjen, jer je od ukupno devet u sudu trenutno samo pet sudaca. Zbog nepopunjenosti suda u blokadi je i njegovo Vijeće za zaštitu vitalnog interesa.
Predložio četiri imena
Kako je Čavara objavio u obraćanju novinarima, za suce je imenovao Ajšu Softić (Bošnjakinja), Mirka Milićevića (Hrvat), Branimira Orašanina (Srbin) i Dubravka Čamparu (Ostali). Procedura imenovanja biti će završena nakon što je potvrde dopredsjednici FBiH i Dom naroda Parlamenta FBiH, a po svemu sudeći to i dalje neće biti lak i brz proces.
Čavara je poručio kako očekuje podršku Doma naroda u imenovanju ovih sudaca, a ujedno je rekao da očekuje potpise dopredsjednika Federacije BiH Melike Mahmutbegović i Milana Dunovića.
Istakao je kako su nedopustivi napada na institucije Predsjednika FBiH koji su se, kako kaže, dešavali u posljednjem periodu, a koji su dolazili i od potpredsjednika. Kazao je kako je pozvao na razgovore kandidate iz dopisa iz 2019. godine od predsjednika VSTV-a Milana Tegeltije i 2021. predsjednika Halila Lagumdžije. Na listama je bilo ukupno 32 kandidata, ali 25 različitih osoba jer su se neke prijavljivale dva puta.
“Žalosti me da je nakon poziva u moj ured nastala hajka koju ne mogu da razumijem. Dopredsjednici su naveli da je to neustavno ne navodeći koji dio. Nedopustivo je i neprihvatljivo napadati instituciju Predsjednika FBiH i rušiti institucije ove države. Presretan sam da sam upoznao 19 osoba s kojima sam direktno razgovarao. Volio bih da ih mogu sve imenovati jer su to divne osobe”, rekao je Čavara.
Ponovo je iznio kronologiju problema imenovanja sudija te govorio o postojanju političkog utjecaja na ovu instituciju što je, rekao je nedopustivo.
Govorio je i o optužbama da blokira imenovanje sudaca, ali i druge procese.
“Stalno se pokušava nametnuti da predsjednika FBiH nešto blokira, Ja da sam htio blokirati, iskoristio bih ustavnu obavezu da raspustim Parlament FBiH u siječnju, nisam o uradio jer nisam htio zaustaviti procese u FBiH”, rekao je Čavara.
Nema suglasnost dopredsjednika
Međutim, na odluku koju je dopredsjednicima Federacije BiH odmah su reagirali dvoje njegovih dopredsjednika konstatirajući da se oko konkretne odluke Marinko Čavara prethodno nije konsultirao s njima, iako mu je potrebna njihova suglasnost.
Potpredsjednik Federacije BiH Milan Dunović istakao je da su dvoje potpredsjednika prije tri godine uputili prijedlog imena predsjedniku Marinku Čavari na šta on nije reagirao. Naveo je da je sada Čavara iz tog prijedloga 'uvažio' jedno ime, a da je ostale imenovao po vlastitom nahođenju.
Zbog toga je pozvao predsjednika Marinka Čavaru da sjednu i usuglase zajednički prijedlog kojeg će poslati u Dom naroda FBiH u daljnu proceduru imenovanja.
“Čuo sam da je tokom pressa rekao da je čak neustavno da mi predlažemo imena, a da je ustavno to da on obavlja razgovore sa kandidatima jer u Ustavu ne piše suprotno. Ja mislim da ne treba previše tumačiti da je neustavno ono što nije navedeno u Ustavu, a ne obrnuto. To je već problem njegovog pokušaja da opravda svoj nerad aktivno od 2019. godine”, kazao je Dunović i napomenuo da se Čavara oglušio na dopise od 2019. i 2021. godine.
“Predsjednik Čavara se oglušio na dopise od 2019. i 2021. godine u kojima smo kolegica Mahmutbegović i ja predložili imena u skladu sa dva natječaja. On je morao da se konsultira sa potpredsjednicima, da napravi imenovanje kako bi dobio suglasnost. Govorim “morao” u prošlom vremenu jer to nije nešto od jučer. Također je rekao da do sada nisu postojali uvjeti za imenovanje, a sada postoje. Rekao bih da jedini uvjet za imenovanje koji nije postojao je politička volja HDZ-a i njega lično, a sada postoji volja da prebaci odgovornost na potpredsjednike. Slanje dokumenta u momentu održavanja pressa jasno potvrđuje tu tezu prebacivanja odgovornosti. Mislim da je njegovo imenovanje samo pokušaj prebacivanja odgovornosti da nije on kriv za nešto što je on kočio iz 2019. godine”.
Također, kaže da je listu vidio neposredno prije početka konferencije za medije i rekao da Čavara sa njim „nikada u protekle tri godine nije razgovarao o imenovanju sudaca, iako je na tome inzistirao“.
Također, gotovo na istovjetan način reagirala je i dopredsjednica Federacije BiH Melika Mahmutbegović koja je potvrdila da Čavara nije proveo konsultacije oko imenovanja sudaca Ustavnog suda FBiH s dopredsjednicima FBiH.
“Žalosno je da je predsjednika FBiH umislio da je ključna osoba za funkcioniranje FBiH na način da može blokirati procese pet godina, a onda na jednoj press konferenciji, bez ikakve potrebe da konsultira i razgovara s dopredsjednicima koji su po Ustavu obvezni da daju suglasnost na imenovanje sudaca Ustavnog suda. To dovoljno govori o bahatom pristupu kada je u pitanju ova problematika. Žao mi je što se ove stvari dešavaju na ovakav način jer put u FBiH za kreativne, dobre procese je uvažavajući Ustav FBiH i nadležnosti kako predsjednika i dopredsjednika”, rekla je Mahmutbegović.
Također je, kao i Dunović, pozvala predsjednika Federacije BiH Marinka Čavaru da hitno organiziraju sastanak na kojem će usuglasiti prijedloge za imenovanje sudaca Ustavnog suda FBiH. Niti Milan Dunović niti Melika Mahmutbegović nisu se htjeli jasno odrediti o tome hoće li potpisati Čavarin prijedlog, ali su jasno poručili da je taj dokument potrebno usuglasiti na zajedničkom sastanku.
Slijede nove komplikacije
Na ovaj način, iako je proces imenovanja sudaca Ustavnog suda FBiH na svojevrstan način odblokiran potpuno je jasno da se on ujedno i dodatno zakomplicirao jer je evidentno da prijedlozi koje je naveo Čavara nisu usuglašeni sa potpredsjednicima Federacije BiH. Bez te suglasnosti prijedlozi ne mogu biti upućeni na odlučivanje u Dom naroda Federacije BiH, pa je neizvjesno kako će ovaj proces dalje teći.
Podsjetimo, predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara dospio je i na američku '“crnu listu' zbog blokade procesa imenovanja sudaca Ustavnog suda FBiH. Nakon toga, u nekoliko navrata i visoki predstavnik Christian Schmidt oštro je upozorio Marinka Čavaru da odblokira taj proces i jasno poručio da će u protivnom morati poduzeti određene mjere.