Dnevni.ba - PRELOADER

Čavara na udaru američkih i britanskih sankcija?

07 Svi 2022


Čavara na udaru američkih i britanskih sankcija?

Njemački je diplomata u svom Izviješću Vijeću sigurnosti izravno optužio predsjednika Federacije za namjernu blokadu imenovanja sudaca u Ustavni sud FBiH. Pomalo je nejasno to da Schmidt ne spominje i premijera Novalića, aktera dvije grupne koruptivne afere.

Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt izravno je optužio predsjednika FBiH Marinka Čavaru za namjernu blokadu popune Ustavnoga suda FBiH čime je tu krovnu pravosudnu instancu u većem entitetu doveo na rub urušavanja, odnosno rada na kvorumskoj infuziji.
S obzirom da je u BiH već duže razdoblje trend međunarodnih sankcija, u političkim i analitičkim krugovima se odmah naslutilo da je njemački diplomata zapravo obilježio i toplo preporučio Amerikancima i Britancima da stave Marinka Čavaru na tzv. Crnu listu i uvedu mu sankcije.

Čavara uznemiren

Izvori Dnevnog lista iz vrha HDZ-a BiH okrivaju da je potpredsjednik stranke vidno uzrujan i zabrinut što je Schmidt u svom Izvješću Vijeću sigurnosti, koje će biti razmotreno 11. svibnja, posvetio baš njemu jedan cijeli pasus i to u posve negativnome kontekstu.
Predsjednik FBiH još od listopada 2019. godine odbija potpisati imenovanje nedostajaćih sudaca u Ustavnom sudu FBiH i to se u javnim krugovima tumači kao izvršavanje naloga predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića, a kao dio paketa blokade svih imenovanja u FBiH.
Čović je taj kontraudar prema sarajevskim strankama povukao u znak odmazde zbog odbijanja SDA da podupre njegov prijedlog izmjena Izbornog zakona.
-Imenovanja u Ustavnom sudu Federacije još uvijek nisu riješena. Od 2019. godine, Ustavni sud Federacije imao je četiri slobodna mjesta, zbog umirovljenja sudaca, pa je u Sudu ostalo samo pet od devet potrebnih sudaca prema Ustavu Federacije. Za kvorum mora biti prisutno svih pet, a za donošenje odluka potrebna je jednoglasnost. Štoviše, Sudsko vijeće za vitalni nacionalni interes (VNI) uopće ne može funkcionirati, jer ima samo četiri suca, što je nedovoljno za kvorum u vijeću VNI. VSTV BiH je u listopadu 2019. godine predsjedniku i potpredsjedniku Federacije dostavio prijedloge kandidata za tri upražnjena mjesta, a prijedlog kandidata za četvrto mjesto dostavio je u veljači prošle godine. Potom su dva potpredsjednika Federacije dostavili svoje konačne prijedloge predsjedniku Marinku Čavari (HDZ BiH) i pozvali ga da proslijedi kandidature Parlamentu Federacije. Međutim, Čavara je odbio proslijediti taj akt, blokirajući proces imenovanja i ostavljajući Ustavni sud Federacije nefunkcionalnim, stoji u Izviješću Christiana Schmidta kojega su ovih dana objavili pojedini mediji.

Svjesna blokada

Podsjećamo Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće BiH (VSTV) je Marinku Čavari, predsjedniku FBiH, dostavilo listu kandidata sa koje treba biti imenovano troje sudaca, koje onda potvrđuje Parlament FBiH. Među imenovanim bi trebalo biti dvoje sudaca bošnjačke i jedan hrvatske nacionalnosti.
Inače, Ustavni sud FBiH je najprije dao svoju ocjenu o rangiranju VSTV-a, da bi konačna lista stigla čelnicima Federacije BiH. S te liste su potpredsjednici FBiH Milan Dunović i dr. Melika Mahmutbegović zajedno potpisali prijedlog za dva imena, te ga dostavili predsjedniku Čavari.
Predsjednik FBiH je trebao dati prijedlog suca iz reda hrvatskog naroda, nakon čega bi lista, konačno, bila upućena u Dom naroda FBiH.
Međutim, politička trakavica s imenovanjem sudaca Ustavnog suda traje već mjesecima, jer Čavara od listopada 2019. godine odbija dostaviti svoj prijedlog, odnosno da konačnu listu dostavi Parlamentu FBiH!?
Jedan od temeljnih zadataka koje predsjednik i potpredsjednici Federacije imaju već dvije godine i koji se ne ispunjava je imenovanje sudaca Ustavnog suda FBiH. Zanimljivo je da Marinko Čavara izbjegava javno govoriti o razlozima i motivima blokade popune Ustavnoga suda FBiH.
U protekle dvije godine su bila dva natječaja. Trenutno je u Ustavnom sudu petero sudaca. To znači da Ustavni sud može funkcionirati na ivici kvoruma. Kod donošenja odluka ako je jedan sudac protiv odluka pada. Da bi se imenovalo Vijeće za vitalni etnički interes, koje ima sedam sudaca, a popunjava se od imenovanih sudac Ustavnog suda, prvo se mora popuniti Ustavni sud FBiH.
Nepostojanje Vijeća je veliki problem za funkcioniranje i za prohodnost zakona u Parlamentu Federacije jer svaki zakon koji prođe Zastupnički dom mora biti izglasan i u Domu naroda. Ako 2/3 jednog kluba Hrvata pokrenu pitanje vitalnog interesa prije nego što se zakon izglasa stopira se usvajanje tog zakona dok Vijeće za vitalni interes ne da svoje mišljenje.
A pošto Vijeća nema to u praksi znači da jedna politička stranka, HDZ, u Domu naroda može da blokira bilo koji zakon.

Prijetnje sankcijama

Amerikanci i Britanci su prije nekoliko dana ozbiljno zaprijetili sankcijama čelniku HDZ-a BiH Draganu Čoviću zbog najave “antidaytonske”, izvaninstitucionalne reorganizacije BiH.
Kažnjavanje Marinka Čavare je nakon Schmidtovog stavljanja 'mete na njegovo čelo' posve izgledno. Zbog eventuanih sankcija Čavari u HDZ BiH ne bi previše prolili suza. Dapače, potpredsjednik stranke iz Busovače odavno je omražen i mnogima bi laknulo kada bi bio stavljen na “crnu listu” što bi mogao biti i početak njegovog političkog umirovljenja.
Neobjašnjivo je, međutim, da Visoki predstavnik Christian Schmidt u svom Izviješću nije spomenuo premijera Fadila Novalića. On je akter dvije vrlo teške koruptivne afere, “respirator” i podmićivanje parlamentaraca, javno ga je prozvao Elmedin Konaković. J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

17 h 6 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024