CBBiH: Transfer dobiti u proračun BiH neće biti izvršen sve dok postoji mogućnost ugrožavanja imovine

Centralna banka BiH (CBBiH) reagirala je na prijedlog da se iz dobiti te Banke isplati dugovanja slijedom arbitražnog postupka u predmetu 'Viaduct protiv BiH'.
U odgovoru na medijske upite o sudbini 200 milijuna KM, koji su usvojenim Nacrtom proračuna institucija BiH namijenjeni i za plaćanje troškova arbitraže, pojašnjeno je da je Centralna banka BiH neovisna institucija monetarne vlasti u BiH čija je misija očuvanje monetarne i financijske stabilnosti kroz održavanje stabilnosti domaće valute, konvertibilne marke.
Raspodjela profita
Kako se, nadalje, napominje, Upravno vijeće CBBiH je na sjednici održanoj 27. ožujka 2025. usvojilo Financijsko izvješće CBBiH za godinu koja je završila 31.12.2024., kao i Odluku o raspodjeli čistog profita CBBiH za godinu koja je završila 31.12.2024. godine, a u kojoj stoji da je Centralna banka BiH u protekloj godini ostvarila čisti profit u iznosu od 412.599.585,33 KM.
- Temeljem čl. 27. Zakona o Centralnoj banci BiH i Odluke Upravnog vijeća CBBiH od 27. ožujka 2025., dio ostvarene dobiti u visini od 244.306.831,96 KM raspoređuje se na račun obveze prema instituciji koja je zadužena za Proračun BiH, a to je Ministarstvo financija i trezora BiH. Uvažavajući novonastalu situaciju, a sukladno zakonskim normama (odredbe Zakona o CBBiH) i mandatu CBBiH, uplata dijela čistog profita na račun institucije zadužene za Proračun BiH neće biti izvršena sve dok postoji mogućnost ugrožavanja imovine CBBiH, a time ugrožavanja stabilnosti CBBiH, kao i ugrožavanja monetarne i financijske stabilnosti, poručeno je u odgovoru u kojem se pojašnjava da CBBiH sve svoje nadležnosti izvršava preko Središnjeg ureda, glavnih jedinica i filijala, kao i da je CBBiH spremna, sukladno zakonskim normama, svome mandatu i ovlastima, odgovoriti na prijetnje ugrožavanju imovine Banke, ali i osigurati nesmetanu provedbu svih zakonskih nadležnosti CBBiH.
- CBBiH i nadalje ostaje dosljedna svojoj osnovnoj zadaći očuvanja monetarne i financijske stabilnosti BiH te politici ulaganja sukladno zakonski definiranim ciljevima i zadaćama, što podrazumijeva da se službenim deviznim rezervama upravlja na, prvenstveno, siguran način.